מים חיים

איך מונה המים יכול להציל לכם את החיים? בעקבות הקורונה, מיזם חדש של המועצה ותאגיד 'מעיינות העמקים'

הצלת חיים. אין מילים אחרות לתאר את מיזם ‘מים חיים' שמוביל במקצועיות וברגישות תאגיד המים יחד עם המחלקה לשירותים חברתיים במועצה. המיזם יוצא כחלק מתכנית רחבה יותר, שהחלה בראשית הקורונה במטרה לתת מעטפת לאזרח הותיק הבודד, [ושכבר הספיקה להציל את חייה של קשישה משריפה שפרצה בביתה בזכות גלאי העשן שהותקנו בהוראת המחלקה]. 'מים חיים' הוא מיזם שמתבצע בשיתוף פעולה ייחודי עם תאגיד המים 'מעיינות העמקים', באמצעותו ניתן לאתר ירידה בפעילות צריכת המים בבתי קשישים עריריים או קשישים ללא עורף משפחתי ולבחון האם יש סממנים שיכולים לשקף מצב סיכון או סכנה, למשל: זרימת מים בלתי פוסקת, או לחילופין, הפסקה מוחלטת של שימוש במים. במידה והנל מתרחשים, התאגיד מדווח למחלקה לשירותים חברתיים להמשך טיפול.

"הפניה הראשונה בנושא הגיעה בתקופת הקורונה מארגון זק"א" משחזר יהודה סיסו, מנהל תאגיד 'מעיינות העמקים', "הם נתקלו במקרים בהם נמצאו אנשים עריריים ללא רוח חיים בביתם במשך ימים ואפילו שבועות, בשל הסגר, אף אחד לא שם לב. בעקבות כך פנה אלי מהנדס רשות המים ושאל האם באמצעות מערכת צריכת המים ניתן יהיה לאתר בעיות בבתים של קשישים בודדים. הסכמתי לפיילוט, התחלתי עם יקנעם שהיו ראשונים בארץ ומיד לאחר מכן הסכים גם ראש מועצת טבעון, עידו גרינבלום להצטרף". הפיילוט הוכיח עצמו כיעיל ומציל חיים פשוטו כמשמעו, כאשר לפני מספר חודשים התקבל דיווח שבביתו של א', ותיק ערירי מטבעון, הופסקה צריכת המים זה מספר ימים. במקביל, התקבלה פניה מאחד השכנים שדיווח כי לא ראה את הותיק יוצא מהבית לאחרונה. נציגות המחלקה לשירותים חברתיים שהגיעו למקום מצאו את הקשיש שרוע על הרצפה [כתוצאה מנפילה], זועק לעזרה אך קריאותיו לא נשמעו. הותיק הובהל לבית החולים, יצא מכלל סכנה- ועבר למסגרת מוגנת.

כיום יש בטבעון 92 קשישים עריריים או כאלו ללא עורף משפחתי שנמצאים תחת בקרה יום יומית לוודא שאינם נקלעים לסכנת חיים ממשית. "חרטנו על דגלנו את המילים 'ישוב משלב' ואנחנו עומדים ונעמוד תמיד מאחורי הערך החשוב הזה כשנידרש" אומר עידו גרינבלום, ראש המועצה, "אני שמח וגאה להיות מבין היישובים הראשונים שמשתפים פעולה עם מיזם מים חיים, מודה למחלקה לשירותים חברתיים שפועלת בשקט ובצניעות במרחב הפרטי מול מצבים רגישים במיוחד".

תמי בן חמו, ראש המחלקה לשירותים חברתיים במועצה: "עם פנייתו של ראש המועצה לבחינת יישום המיזם בקרית טבעון, הקמנו  צוות עבודה מצומצם, אשר ברגישות רבה מטפל בפניות ובקריאות הנוגעות למצבי סיכון וסכנה בקרב אזרחים.יות ותיקים .

המיזם  בפרוש מציל חיים, ובמספר קריאות זיהינו ותיקים במצב קשה , פיזית ותברואתית ובהתאם נבנתה תוכנית התערבות טיפולית באמצעות המדור לאזרחים ותיקים , במועצה .המיזם השתלב בין רצף מענים שפותחו בשנים האחרונות במועצה לטיפול בבדידות וריחוק חברתי בקרב חלק מהאוכלוסייה הבוגרת ביישובינו".