"ותיקים למען ותיקים"

הסתיים המחזור הראשון בהכשרת מדריכידיגיטלקהילתיים במועצה האזורית עמק יזרעאל

מדריכי דיגיטל קהילתיים הינו תחום עיסוק חדש המתאים לאנשים בעלי אוריינטציה טכנולוגית וניסיון בהוראה או הנחיית קבוצות.

תכנית ההכשרה 'ותיקים למען ותיקים' יסודית ומעמיקה ומקנה ידע מקצועי בתחום הסמארטפון, שיטות הדרכה פדגוגיות, כלים לשיווק כולל בניית תדמית דיגיטלית, הדרכה לבניית בסיס לקוחות ועוד.

מבוגרים רבים מרגישים שהם לא מצליחים להדביק את הפער הדיגיטלי וחווים תחושה של תלות ותסכול. עיסוק זה מאפשר למדריכי הדיגיטל להעצים אנשים בקהילה מבחינה טכנולוגית ורגשית באמצעות ייצור תחושת מסוגלות, ועל כן עיסוק זה נחשב למבוקש, מאתגר ומתגמל.

ההכשרה מורכבת משלושה שלבים: בשלב ראשון – הכשרה פרונטלית, בשלב שני – התמחות מעשית  בשטח ובשלב השלישי – מדריכים שעברו את שלב ההתמחות המעשית בהצלחה יוכלו להשתלב במערך ההדרכה הארגוני בתשלום ולקחת חלק בבניית הקהילה הדיגיטלית החדשה שלהם.

השבוע הסתיים מחזור ההכשרה הראשון של מדריכי הדיגיטל הקהילתיים שהתקיים במסגרת פעילותה של עמותת ותיקי עמק יזרעאל, בתמיכת קרן העיזבונות והאפוטרופוס הכללי.

תמי אידלשטיין מנהלת התרבות והפנאי בעמותת ותיקי עמק יזרעאל סיפרה: "במהלך השנתיים האחרונות, עם פרוץ הקורונה, הואץ המחקר, שחשף את הצורך הבלתי מתפשר בהיערכות לצמצום הפערים הדיגיטליים והקניית אוריינות דיגיטאלית לאוכלוסייה הוותיקה. ביולי 2021 גיבשה המדינה מפת מדדים להזדקנות מיטבית. מדדים אלה מצביעים באופן חד משמעי על אוריינות דיגיטלית, כגורם משמעותי ואף מכריע בשמירה על איכות חייהם של הוותיקים בפרמטרים של בריאות, משמעות וחוסן כלכלי. מידע חשוב זה, הוא שעומד מאחורי הדחף שלנו לחבור לתוכנית "ותיקים למען ותיקים" ולאפשר לראשונה כאן בעמק, הכשרה של מדריכי דיגיטל. אני גאה שקמה כאן קבוצה איכותית ומקצועית באופן יוצא דופן, שתשמש מובילה בתחום לקבוצות שיבואו אחריה."

לי יהב מנהלת אגף קהילה ורווחה: "שיתוף הפעולה עם תוכנית "ותיקים למען ותיקים" מאפשר לראשונה בעמק, לבנות שירות חלוצי ורלוונטי לוותיקי וותיקות העמק. הקורונה חייבה את כולנו להיות בעלי יכולות דיגיטליות על מנת לתקשר זה עם זה ולצרוך שירותים. ותיקים שהצליחו להשתמש באמצעים דיגיטליים חוו פחות בדידות וחוסר אונים. מסיבה זו, הקמת קבוצת מדריכי הדיגיטל כה משמעותית וחשובה, ומדגימה שוב את הערך בבניית חוסן אישי וקהילתי גם יחד."

צילום – אפרת חורב