שלושה דורות של תעשייה כחול לבן: הסבא, הבת והנכד

שלושה דורות בקבוצת ארד סוגרים מעגל, אחרי 60 שנה הנכד עובד באותו אולם יצור בו עבד הסבא

כשליז כהן (יקנעם) הייתה ילדה בת שמונה היא זוכרת את הרגע שחיכתה לו יותר מכל: אביה מתי כהן,  ממייסדי חברת ארד בקיבוץ דליה, היה חוזר הביתה מהעבודה עם חלקי מנגנונים להרכבה של שעוני מים, מה שהיה מקובל באותה תקופה. כל המשפחה הייתה יושבת יחד במרפסת ומסדרת את שעוני המים "זה היה רגע קסום ומחבר, מה שיצר לימים את החיבור הרגשי והמיוחד שלי לארד"  מספרת ליז.

קבוצת ארד התחילה את דרכה כבית מלאכה קטן לייצור מדי מים היום היא קבוצה בינלאומית, מובילה עולמית בניהול משק מים, הפועלת בחמש יבשות. אחד ממייסדי החברה הוא מתי כהן, אביה של ליז שעבד במחלקת הייצור של החברה.

החברה הקטנה והצעירה שהוקמה בקיבוץ הפכה עבור מרבית עובדיה למשפחה. בני משפחות העובדים הכירו אחד את השני ובילו יחד הרבה מעבר לשעות העבודה "אני זוכרת את עצמי מגיעה עם אבא למפעל בתור ילדה קטנה" מספרת ליז "הייתה אווירה חמה, של משפחה. חיכיתי שיגיע החופש הגדול כדי ללכת עם אבא שלי למפעל. הכול היה נראה מרגש, מפעל הייצור, חדר האוכל, אפילו המדשאות בחוץ. זה זיכרון מאוד חזק מהילדות".

לימים, בתור נערה  ליז  עבדה בחופש הגדול במפעל ולאחר השחרור מהצבא למדה תעשייה וניהול. לאחר סיום הלימודים היה לה ברור שהיא חוזרת לארד "אני אוהבת את המקום הזה, את האנשים, את החום. גדלתי פה והתאהבתי בתעשייה הישראלית. למדתי פה על מוסר עבודה, מקצועיות ואנושיות. זה היה הכי טבעי בעולם שאחזור לעבוד בארד כשאגדל".

ליז החלה לעבוד בארד במחלקת תפ"י (תכנון ופיקוח על היצור) בעקבות אבא שלה שהמשיך גם אז לעבוד במחלקת היצור "העבודה לצד אבא הייתה מעניינת וכיפית אבל גם מאוד מאתגרת. מעולם לא קבלתי הנחות בגלל שאני הבת שלו ותמיד נעניתי לכל משימה שנתנו לי. הדרישות של אבא מאוד גבוהות וממנו למדתי לשאוף למצוינות".

ליז עובדת בארד כבר 30 שנים ועכשיו הצטרף לארד גם בנה, דור "אנחנו משלימים שלושה דורות שעובדים בחברה וזה מסב לי הרבה גאווה. הבן שלי לא גדל פה כמוני אבל שמע ולמד המון על החברה מאז שהוא ילד קטן. לאחר השחרור מהצבא הצעתי לו לבוא לעבוד בארד  כעבודה מועדפת והוא שמח. היום הוא סוגר מעגל ועובד בדיוק באותו אולם ייצור שבו סבא שלו התחיל לעבוד בארד לפני 60 שנה". אולם הייצור כבר לא נראה אותו הדבר, ארד היום היא מובילה עולמית בטכנולוגיות מדידת מים, מהמפעל בקיבוץ דליה יוצאים מידי יום עשרות אלפי מדי מים לרחבי העולם כשבתוכם טכנולוגיה ישראלית פורצת דרך.