"שחונייה דל מוט" – "חם פה" / אמנון אשל אסולין

גל החום הפוקד את אירופה בשבועות האחרונים הפתיע את החוקרים, המחקרים ועוד יותר את תושבי היבשת. על פי דווחים כמה אלפים מתו השבוע כתוצאה ישירה של הטמפרטורות הגבוהות ששברו כל שיא וכתוצאה מכך היבשת סובלת משריפות ענק, מהתייבשות ומגל חום שלא נערכו אליו כלל. על פי המומחים שניתחו תחזיות ומודלים רבים הערכה הייתה שאירופה תחווה עומסי חום כאלו רק לקראת סוף העשור הנוכחי, אך באחת קרסו התחזיות והתוצאה טרגית מבלי כל היערכות הממשלות והציבור לכך. שריפות הענק מכלות כל חלקה טובה ובעיקר מה שמטריד רבים זה את התבואה הרבה שנשרפת ומוסיפה "שמן" למדורה שכבר קיימת בנושא, כך שמעבר למשבר הכלכלי שחווה אירופה והעולם בעקבות מלחמת רוסיה – אוקראינה נוסף עכשיו גורם נוסף בלתי צפוי שגורם לאיבוד שליטה בעליית מחירי התבואות בעולם. זיהום האוויר הוא נושא שמעסיק את העולם כבר שנים רבות וכמות פליטת גזי החממה עולה וגוברת ולעת עתה הנזק לאוזון מתרחב וזה מה שמשפיע על ההתחממות הגלובלית ועל תופעת החום הבלתי נסבל. ארה"ב וסין בשנים האחרונות סבלו מהיקפי נזקים עצומים, מתמותה חריגה ממזג האוויר וממשבר מתמשך והנה עכשיו, על אף התסריטים האופטימיים של החוקרים זה מגיע לאירופה וכפי הנראה ימשיך במלוא העוצמה לאיזורים נוספים בעולם. מכוון אחד עליה בטמפרטורות, מכוון אחר המסת גושי קרח, שיטפונות, הצפות, גשם זלעפות חריג, קור מקפיא, חום בלתי נסבל ולזה תוסיפו שריפות ענק וכאוס שלם שמביא לתחושה ש "סוף העולם" הגיע. לצערנו הבשורה הברורה כי גם אנחנו בפרט והמזרח התיכון בכלל נחווה את אותם גלי חום בלתי נשלטים והתחזית מדברת מצד אחד על עליה של כמעלה אחת בממוצע עד 2050, שזהו שינויי דרמטי ומאידך על ירידה חדה בכמות ימי הגשם באזור, כך שכפי הנראה  האזור ירגיש את עוצמת משבר המים באופן קשה יותר והמשך הליך המדבור באופן מואץ יותר. לעת עתה, על אף החום הקיצוני בימים האחרונים, הקיץ עד כה הוא סביר ונוח בעיקר ביחס למתרחש באירופה – 40 מעלות ויותר בלונדון וכך פלוס מינוס בייתר מערב אירופה, אך זה מחייב אותנו להיערכות לקראת המשך הקיץ ועוד יותר לחורף הקרוב והקיץ הבא. ברמה העולמית יש אסטרטגיה ברורה לטיפול בצמצום גזי החממה, אך הקצב הוא איטי והנזק ממשיך להתרחש בכל דקה ומשנה את האיזונים לחלוטין. מעבר להשפעות עלינו כבני אדם ברור שגם על הטבע – החי והצומח ישנן השפעות דרמטיות שגורמות להיעלמות של זנים רבים לחלוטין. כבר לא נותרו מספיק מזרקות בכיכרות העיר אליהם נוכל לקפוץ ולהתרענן בכדי לשרוד את החום.

"יוקר המחייה", "אינפלציה", "פערי מעמדות" לצער כולנו הפכו להיות מילים גבוהות מדיי ביחס למתרחש ביום יום בעת האחרונה. כל יום מתקבלות בשורות על עליית מוצרי הבסיס באופן כזה שהאנשים מוצאים עצמם מוותרים על קיום בסיסי שוטף. הלחם מזנק ביותר מעשרים אחוז, נשמע גבוה, בשקלים מדובר על 1.5 ש"ח הפרש לכיכר לחם אחיד, הדלק כבר התייקר ושבר שיאים, מוצרי החלב הבסיסיים, החשמל, המים, השכירות, הריבית ועוד דוגמות רבות שמשנות את המציאות לחלוטין ומעמיסות קשיים על חסרי היכולת. לא מדובר בין דילמה של יציאה לנופש בחו"ל או בילויי משפחתי מול קניית מוצרי בסיס, אלא בהחלטה בין לרכוש כיכר לחם או חצי כיכר, לקנות חלב ולוותר על גבינה, להפעיל מזגן או לא. כאשר סוכמים את הסכומים המצטברים העליות האחרונות מגיעות לסך מצטבר של מאות רבות של שקלים כך שמילים גבוהות לא יפתרו בעיות, אלא ביצועים ומעשים ברמת החלטות הממשלה לרבות ניסיון ל "הילחם" בעליות הבלתי נשלטות, אך כאן הבשורה היא כי ההשפעות הגלובליות יקשו בכך ומאידך ניסיון אפשרי לשיפור ההכנסה למעוטי היכולת בצורת מענקים, עליית שכר או כל אופציה אחרת שתאפשר חיים בכבוד.

הפוליטיקה ממשיכה בהתרגשות רבה להאיץ בנו לקראת סבב הבחירות הנוסף והשבוע אחרי שנרגעו הפוליטיקאים מביקור נשיא ארה"ב, התפנה להם זמן לעיסוק במצבם וכך קיבלנו את מירב אחרי ניצחון נוסף בוועידת מפלגת העבודה ואת זהבה במרץ אחרי שפינו לה מקומות. לפיד עסק מעט בבקרת הנזקים של האיחוד משבוע שעבר וסמוטריץ ובן גביר בתחושת העליונות ה"אלוהית" עם הסקרים המחמיאים לעת עתה.

ידידיי ורעיי חם פה מאוד לצערנו לא רק בגלל ההתחממות הגלובלית ועליית הטמפרטורות, אלא לזה נוספו עליית המחירים המשתוללת והפוליטיקה המתחממת. יש לממשלה מה לעשות ואתנו מעניין ביותר שיאפשרו לחסרי היכולת להתקיים.