יפוי כח מתמשך עת מדובר על בני זוג בפרק ב'

מאת עו"ד ונוטריון, עידן גרושקובסקי

סוקרטס החכם ידע לאמר, שככל שהוא לומד נושא כלשהו, הוא מבין עד כמה אין הוא מבין בו דבר…. נזכרנו בכך השבוע, עת הגיע אלינו זוג נחמד, לא צעיר, עיניהם נוצצות מאהבה. התברר, ששניהם בפרק ב', מזה שנים ספורות, וההורים מרשים להם, סוף סוף, לעבור לגור יחד… במקביל, הם אף מבקשים להכין יפוי כח מתמשך, בשל חשיבותו הרבה.

באופן רגיל, עת מדובר בבני זוג נשואים, מדרך הטבע, כל  אחד ממנה כמיופה כח – את בן הזוג השני, וכנראה גם מי מהילדים (או את כולם).  אך מה נחליט במקרה זה?  האם בן הזוג ה"חדש" ימונה לתפקיד ? האם ניתן לסמוך עליו ? ואם כן, האם בתחום הגופני, או גם בתחום הרכושי?  ושאלה חשובה נוספת, הבאה, במקרה שלנו, מפי הגבר, בביתו גרים השנים: האם תוכל האשה להמשיך לגור בביתו, עת נפעיל את יפוי הכח עבורו ?  והאם ילדיו ימשיכו להתיר זאת, עת יתמנו לתפקיד מיופי הכח – מינוי בו רוצה הגבר ?

ומה על הסכם הממון ביניהם ? האם יש התאמה בינו לבין יפוי הכח המתמשך ? כלומר,

האם ההסכם הסדיר מצב של פרידה במקרה של חוסר יכולת קוגניטיבית של מי מהם? האם הוסדרה יכולת האשה, נניח, לגור בבית הגבר (הרי את דמי השכירות שבאים מדירתה שלה – הם מחלקים בין שניהם)? ועד מתי תוכל לגור בבית ? השאלות רבות, ומלמדות, עד כמה קשה לצפות את כל המקרים! בכל מקרה, לכל הפחות,  חשוב לשאול את השאלות הנכונות, ולקבל, ביחד עם הלקוחות, וכמובן, עם ילדיהם (מכל צד), את התשובות המיטביות, ולא להיות כמו סוקרטס החכם….