ירושליים יקרה לנו!

מאמר מאת אמנון אסולין

יוקר המחייה בישראל הוא מהגבוהים בעולם וניראה כאילו מדובר ב"מכה משמיים", שלא ניתן לרפא אותה. ממשלה אחרי ממשלה מצהירות על החשיבות בטיפול ביוקר החיים ועל אף ולמרות התוצאה תמיד הפוכה. מחירי הנדל"ן נמצאים בשיאים של טירוף, הדלק לא עוצר באדום, הבשר, הגבינות, הפלסטיק, המים, החשמל הכל נמצא במגמת עליה מטורפת ונכון שהמצב העולמי והמשבר במזרח אירופה תורמים כעת רבות לכך, אך אצלנו בישראל מדובר במגמה רב שנתית חסרת מעצורים. כמו רבים מהישראלים גם אני מבלה מעת לעת בארצות הניכר ואנחנו משתוממים נוכח פערי המחירים במוצרי קיום בסיסיים. בתי המאפה, בתי הקפה, הברים, אטרקציות הבילויי, בתי המלון, הדלק, הקניות, השכרת הרכב בכל מקום נמצאים פערים של עשרות אחוזים וללא הצדקה. יוקר המחייה היא בעיה לאומית משמעותית והתוצר מכך הוא הגדלת הפערים החברתיים בין המעמדות באוכלוסיה ויותר גרוע הגדלת המעמד העני בישראל. אי עיסוק מהותי בסוגיה יוביל את מדינת ישראל לסיטואציה חברתית כלכלית שתוביל למחאות ציבוריות בעוצמות משתנות ולמרידות של המעמדות השונים. כולנו זוכרים את "מחאת הקוטג' ", שהסתיימה בקול ענות חלושה וביצירת מצב ותחושה כאילו הנושא טופל. בימים אלו אנו חווים עליה משמעותית בכל תחום וכעת מחיר הדלק, שמשפיע על הכל, עלה למחיר שיא ובעקבותיו ההנחה היא שיהיו שינויים נוספים ביוקר המחייה. ממשלת ישראל באמצעות כלל הגורמים חייבים לשים זאת על השולחן בסדר עדיפות ועדיף שעה אחת קודם למחאות בלתי נשלטות בחברה בכלל וברחובות ישראל בפרט. צמצום פערים ויוקר מחייה הם בעיה לאומית מהמעלה הגבוה והדחופה.

בימים אלו מתחיל ה"חימום על הקוים" לקראת המירוץ הפוליטי בבחירות לרשיות המקומיות בישראל. ה"שחקנים" שיתמודדו בעוד כשנה וחצי מתחילים בבדיקות השטח ובהנעת תהליכים לקראת אוקטובר 2023, מעניין יהיה לראות את זהות המתמודדים ואת האג'נדה שישימו על סדר היום הישובי. תזכרו שראשי ערים הם דמויות שמשפיעות על חיי כל אחד מאיתנו יותר מכל גוף בשלטון המרכזי ובעיקר הם אמורים לטפל באיכות חיינו בסביבה העירונית והביתית. השלטון המקומי הוא משמעותי ודמותם של נבחרי הציבור היא בעלת ערך גבוה, על מנת ליצור איכות חיים בחינוך, בתרבות, בספורט, בביטחון, באיכות הסביבה, בקיימות ועוד. זה הזמן שלנו להשפיע על דמויות ציבוריות שהיינו רוצים שיהיו במנהיגות הקובעת את איכות חיינו.

חג השבועות בפתח וכולנו מתכוננים בלבן, בגבינות ובטנא לקראת החג המיוחד הזה. חג מתן תורה על פי ההלכה, החג הלבן, חג הקציר, חג הביכורים, חג הגבינות, חג המים ועוד שמות מיוחדים לחג הנפלא הזה בחגי ישראל. צאו בהמוניכם ותחגגו על פי המסורת כל אחד בדרכו שלו וכן, גם כאחד משלושת הרגלים ומצוות העליה לירושלים ולאף אחד מאיתנו אסור שיהיה ספק, שהיא בירתינו הנצחית, גם לאחר הניסיונות מהשבועות האחרונים לשבש את יום ירושלים וצעדת הדגלים.

ידידיי ורעיי יוקר המחייה בישראל הוא מהגבוהים בעולם ונכון יהיה שנדרוש בכל דרך מהמנהיגים הלאומיים לעסוק בכך בעדיפות עליונה וכולי תקוה שהמנהיגות המוניציפאלית תיהיה ראויה, על מנת להיאבק באיכות החיים הראויה לציבור בישראל. חג שמח לכולם ושאף אחד לא יערער לנו את הכמיהה לציון ולירושלים וכן בלב נפש היהודי עדיין ישנה הומיה.