הצילום השני בעולם של 'החור השחור' שוחרר לאוויר העולם בסוף השבוע האחרון

"שיפורים ביכולות קליטת אותות הרדיו והקדשת טלסקופי רדיו ייעודיים יאפשרו לנו לקבל תמונה ברזולוציה גבוהה של החור השחור במרכז הגלקסיה ובעתיד אפילו וידאו, ולבחון את תורת היחסות בתנאי הקצה הקשים ביותר ביקום"

כך אומר ד"ר שחר הדר, אסטרופיזיקאי תיאורטיקן מהחוג לפיזיקה – מתמטיקה – מדעי המחשב ממכללת אורנים ומאוניברסיטת חיפה אשר היה בין הישראלים הבודדים שזכה לעבוד עם הקבוצה שצילמה את התמונה, קבוצת ה – EHT

(event horizon telescope). בעזרת מערך טלסקופי רדיו המפוזרים בנקודות שונות על פני כדור הארץ. בתמונה ניתן לראות את הסביבה הקרובה של החור הסופר מאסיבי (פי 6 מיליון מהשמש) הקרוב ביותר אלינו, שנמצא במרכז הגלקסיה שלנו – שביל החלב.

"ההצלחה של ה – EHT בדימות של שני החורים השחורים היא פריצת דרך משמעותית" מסביר ד"ר הדר, "יחד עם מדידות גלי הכבידה בשנים האחרונות, תוצאות אלה מבשרות על עידן חדש של מדידות מדוייקות וישירות של חורים שחורים בו יתאפשר לנו לבחון את תורת היחסות הכללית של איינשטיין בתנאים הקיצוניים ששוררים בקרבת אופק האירועים של החור". ד"ר הדר, אשר נמנה היום עם הצוות המקים את הדור הבא של הטלסקופ מתכנן על שיפור הרגישות בצילום ואף לאפשר "צילום בוידאו" שהינו חלק מהמחקר של ד"ר הדר.

קרדיט תמונה: שותפות EHT