אפשר גם אחרת

בסך הכל שבוע עבר מאותן חגיגות עצמאות יוצאות דופן. אומנם נראה כי אזור מרכז העיר שב לצורתו המקורית בן לילה, אך האווירה העליזה והססגונית עודנה נוכחת, ועוד ידובר בה רבות. 

שני האירועים המשמעותיים ביותר החודש, ואולי המשמעותיים ביותר בכל השנה כולה, עברו על תושבי טבעון בצורה קצת אחרת.

בראש ובראשונה, טקס יום הזכרון המרכזי באנדרטה, שהופק על ידי מרכז ההנצחה, והוחלט לבחון בו שינוי, מתוך אמונה שכדי לשפר כדאי לפעמים לקחת סיכונים, בבחינת "כזה ראה וחדש". בעקבות כך הוקמה השנה הבמה לא למרגלות האנדרטה, אלא ממש מולה, לאורך הפאה הדרומית של הרחבה.

לא מדובר בשינוי קוסמטי כי אם בשינוי שיש מאחוריו מחשבה ותפישת עולם. שינוי המיקום, למעשה קרב את הטקס גם למי שצופה בו מחוץ לרחבה. המיקום החדש אפשר למאות בני הנוער, שמצטופפים בכל שנה על מדרון הדשא שבגן הזיכרון, לקחת חלק במעשה ההנצחה, ואפשר לכולנו ללוות את מניחי הזרים לרגלי האנדרטה.

חשוב לציין כי החלטה על "פיילוט" לשנה אחת התקבלה בשיתוף נציגי המשפחות השכולות ובהתייעצות עם גורמים במועצה, והתגובות היו יוצאות מן הכלל. 

באותה אווירת שינוי נפתחו למחרת גם חגיגות יום העצמאות, בהפקה משותפת של רשת המתנסים והמועצה, שלא נחגגו כרגיל באצטדיון אלא במרכז היישוב, בקונספט מדרחוב פעיל לצד דוכנים ועסקים מקומיים שאחרי שנות קורונה קשות יכלו גם להרוויח מהמעמד. ובשורה התחתונה- הציבור הצביע לגמרי ברגלים. על פי הערכות משטרה כ-7000 תושבים גדשו את מתחמי הפעילות השונים שהותאמו בקפידה לכל שכבת גיל. האירוע תופעל בצורה מיטבית, החל משירות השאטלים שהעמידה המועצה לרשות התושבים וכלה בנקיון וארגון האיזור כבר באותו הערב. " מאחוריי אירועי השבוע וחצי האחרונים עומדת כמות אדירה של אנשים ונשים, שחשבו ועבדו ובנו וניקו וסידרו ויצרו ועבדו באמת לילות כימים" אומר עידו גרינבלום, ראש המועצה שהוביל באומץ את השינויים המדוברים, "אני רוצה להוקיר להם תודה ואני רוצה שכולנו נוקיר להם תודה. זה מגיע לצוותים הנפלאים האלו."

בהמשך השבוע הפיצה המועצה מיוזמתה משוב אודות אירועי הזיכרון והעצמאות, במטרה להיות קשובים לשטח ולדעת איך להתייחס בשנים הבאות לפיילוט הנוכחי. ההיענות לסקר הייתה מעל למצופה, ונראה כי יש ביקוש להמשיך במסורת החדשה.