"שר הניקיון" של מועצת רמת ישי

ניקיון היישוב לרבות פינוי גזם ואשפה, החלפת פחי אשפה לפחים חדשים וניקיון הרחובות והכבישים הם רק חלק מתחומי האחריות של חיים כהן מנהל התברואה ברמת ישי וזאת במטרה אחת – לשמור על רמת ישי נקיה. חיים כהן: "יש מעט מאד מקומות עם תודעת שירות כמו ברמת ישי. מדי יום אנחנו נותנים מענה לעשרות פניות של תושבים ובזמינות של כמעט 24/7". ראש מועצת רמת ישי עפר בן אליעזר: "מדי בוקר אני עורך סיור ביישוב ופעם אחר פעם אני מתרשם מרמת הניקיון והתחזוקה שעובדי המועצה מבצעים . ישר כוח למחלקת התפעול בניהולו של ניסים יחזקאל, לחיים כהן מנהל התברואה ולעובדי הניקיון שדואגים לשמור על רמת ישי נקיה בכל מזג אוויר וזמינים לכל פניה".

מדי יום מטפלת מחלקת התברואה של מועצת רמת ישי בעשרות מקרים ופניות שמגיעות מתושבים-מתגבור פינוי גזם, דרך החלפת פחי אשפה ועד לפינוי פגרים של חיות. הפניות זורמות אל מנהל התברואה במועצה חיים כהן במספר דרכים: יישומון המועצה (אפליקציה), טלפונית למשרדי המועצה וגם "על הדרך" כאשר הוא פוגש תושבים. "יש מעט מאד מקומות עם תודעת שירות כמו ברמת ישי. מעבר לכוח העבודה בשעות היום, אחרי שעות העבודה יש כוננים ועד השעה 22:00 אנחנו נותנים מענה ומעבר לכך במקרי חירום, כך שאנחנו בזמינות של כמעט 24/7".

ראש המועצה עפר בן אליעזר מעורב ומלווה את הפעילות בנושא יחד עם המנכ"ל איציק זכאי, מנהל התפעול ניסים יחזקאל. בן אליעזר: "זה לא מקרה שרמת ישי נראתה בחול המועד פסח האחרון מצוחצחת ונקיה. זאת תולדה של שיתוף פעולה של כל המחלקות המועצה ועבודה מסורה ומקצועית של עובדי התברואה בהובלתו של חיים כהן ובניהולו של מנהל מחלקת התפעול ניסים יחזקאל" 

"חילקנו את רמת ישי לרבעים"

חיים כהן (65) משמש כמנהל התברואה של מועצת רמת ישי בארבע השנים האחרונות והוא גימלאי של צה"ל (בין היתר שימש כרס"ר מחנה שמשון). הוא מתגורר ברמת ישי 30 שנה אב לחמישה וסב לשמונה נכדים.

הוא אחראי על  עובדי הניקיון (עובדי רשות וקבלן) המחולקים לזוגות ומקבלים תכנית עבודה שבועית. לאחרונה חולקה רמת ישי לארבעה "רבעים" לפי אזורים מה שלדבריו כהן ייעל את העבודה: "החלוקה הזו מאפשרת שליטה טובה ומסייעת לעובדים לשמור על הניקיון באזורים שלהם".

כהן אחראי גם על חלוקת העבודה של מכונת הטיאוט ומשאיות פינוי האשפה והגזם. יום רביעי נחשב ברמת ישי ל"יום מבצע" בו מתבצע איסוף הגזם שהוצא החוצה יום קודם על ידי התושבים. כהן: "יש משאית גזם זמינה שתפקידה לעבור לפי רשימה מקומות שאני מקצה לה, ועוד השלמות של איסוף במקומות שאנשים הוציאו גזם שלא ביום המיועד.

כהן מוסיף ומציין את התחזוקה השוטפת לדוגמא החלפת פחי האשפה: "אנחנו מטפלים בקריאות תושבים להחלפת פחים לא שמישים. אם אנחנו מגלים שבאמת אין מה לעשות אנחנו מחליפים לפחים חדשיםוזאת משימה שבשגרה. פעמיים בשנה אנחנו מבצעים שטיפה של כל פחי האשפה בהתאם לתכנית עבודה".

"העובדים הם המשאב הכי חשוב שלנו", אומר כהן, "הם עובדים בתנאי מזג אוויר לא קלים ומאד מסורים. התושבים יודעים להעריך את זה והרבה פעמים מוציאים להם מים קרים לשתיה". כהן עצמו נוהג לצ'פר את עובדי הניקיון בקרטיבים צוננים בימי הקיץ החמים.

לכהן ממשקי עבודה עם כל מנהלי המחלקות עם דגש על מחלקת התפעול בניהולו של ניסים יחזקאל. את תכנית העבודה מאשרים ראש המועצה עפר בן אליעזר ומנכ"ל המועצה איציק זכאי.

חיים כהן: "ראש המועצה מאד מעורב ונותן לנו הערות והארות. לדוגמא במהלך חול המועד פסח, כשכל העובדים היו בחופש מלבד עובדי הניקיון והתברואה, הוא התקשר אליי מדי יום כדי להתעניין אם הכל עובד כמו שצריך".

מה ההסבר שלך לזמינות הגבוהה שלכם?

"אין ספק שזה קשור לרמת שירות ולתודעת השירות של העובדים אם זה במשרדים או בשטח. כמובן שמדובר בישוב לא גדול וכמעט כולם מכירים אותי ואני מקבל גם פניות באופן אישי ובשעות לא שגרתיות".

איזה נושא טעון שיפור מבחינתכם?

"אנחנו נתקלים בכמויות זבל גדולות שמושלכות לקרטוניות וזה מאלץ אותנו לבצע אחת לחודש פינוי אשפה מהקרטוניות. אנשים לא מספיק ממושמעים וגם משליכים בקבוקי פלסטיק לפחים הכתומים או לפחים הרגילים וזה פוגם ביעילות הפינוי. כאן אני קורא לתושבים להשתמש בעמדות המחזור הרבות שהעמידה המועצה ברחבי הישוב כדי להקל עלינו".

מה הדבר שאתה הכי גאה בו?

"אני עובד עם צוות עובדים מסור ומקצועי ועם ראש המועצה, מנכ"ל ומנהלי מחלקות מאד אכפתיים. מחמיא לי מאוד שמגיעים מישובים אחרים ללמוד מאיתנו, למשל את נושא עמדות איסוף גזם מבטון שהמועצה הציבה בשנה האחרונה. עמדות שמייעלות את העבודה, מונעות שקיעה של הקרקע נגישות לציבור".

ראש המועצה עפר בן אליעזר: "מדי בוקר אני עורך סיור ברמת ישי ופעם אחר פעם אני מתרשם מחדש מרמת הניקיון והתחזוקה ברחבי הישוב. ישר כוח למחלקת התפעול בניהולו של ניסים יחזקאל, לחיים כהן  מנהל התברואה ולעובדי הניקיון שדואגים לשמור על רמת ישי נקיה בכל מזג אוויר וזמינים לכל פניה".