בירת ישראל!

”וַיָּקֻמוּ הַכֹּהֲנִים הַלְוִיִּם וַיְבָרֲכוּ אֶת הָעָם וַיִּשָּׁמַע בְּקוֹלָם וַתָּבוֹא תְפִלָּתָם לִמְעוֹן קָדְשׁוֹ לַשָּׁמָיִם“. מסורת ברכת הכהנים היא מסורת שהתפתחה ב – 50 שנה האחרונות ובה מתבצעת ברכה המונית לעם ישראל שמקיים את מצוות שלושת הרגלים והעליה לרגל לירושלים. השנה, בשל האירועים הבטחוניים, מעטים קיימו מצוה זו ועל כך ובצדק ישנה תרעומת. תקופת הראמדאן השנה הינה במקביל לחג הפסח וקומץ מוסלמים צעירים מוסטים מנהלים מאבק אלים כנגד היהודים שמבקשים לעלות לירושלים, לכותל ולהר הבית בטוענה שיקרית שהיהודים מטמאים את מסגד אל אקצ'ה. בדרכם המוסטת והמונעת על ידי גורמים חיצוניים שממנים את הצעירים נוצר מצב של הפרת חופש פולחן הדת בירושלים. המתפרעים זוכים להקשבה ולאמינות דרכם בקרב חוגים רבים באיסלאם הישראלי והמזרח תיכוני בכלל ובכך מוצתת מהומה על לא מהומה. בשנים רגילות בהם החגים לא נחוגים במקביל אז התנהלות חופש הפולחן לכל הדתות מתבצעת בצורה יחסית שקטנה. זאת על אף, שמסיבה לא ברורה ובודאי לא מתוך הצדקה בספר הקוראן, בוחרים גורמים רבים להסיט וליצור פרובוקציות שיוצרות הפרת איזונים במורכבות הקיימת בירושלים. ירושלים היא בירת ישראל והעם ושם חייבת לבוא לידי ביטויי עצמאותה של המדינה ובהתאמה על מגילת העצמאות לאפשר חופש פולחן. אם כל הצער בכך שמלך ירדן מצא לנכון לקרוא לשגריר ישראל בירדן לשיחת ביקורת, הוא לא זה שיכתיב את עוצמת ריבונות המדינה היהודית. בסופו של יום מתנהלת כאן מדינה עם אחריות לאומית לכל תושביה ואסור שקומץ של מסיטים ושקרנים יצרו תחושה כאילו משהו השתנה. אני משוכנע שרוב המוסלמים בישראל מבינים את המצב ובמידה מסויימת כועסים על הפרת האיזונים באמצעות קמפיין קיצוני שממומן על ידי גורמים בעלי עניין ליצירת כאוס, פיגועים, רצח בשם הדת. ירושליים באופן יחסי לחול המועד זכתה השנה לפחות מבקרים יהודים בשל החשש מפיגועים והאוירה המתוחה שקיימת בבירה. טוב יהיה שהממשלה תנהג באחריות בכדי לא להפר איזונים, אך יחד עם זאת אויי לממשלה שתנהג בויתור כזה או אחר בשל לחץ פוליטי גם בעניין מובהק זה.

השבוע נחגוג את חג השני של פסח ובסיומו את החגיגות המסורתיות של המימונה. המוני ישראל יפתחו את דלתותיהם ויארחו את באי ביתם בססגוניות ובמתיקות כפי שהעדה המרוקאית הצליחה לבסס במסורת הישראלית. החג יותר מכל מבטא את הרצון לחגיגות משותפות והכנסת אורחים ללא הזמנה מראש. הלוואי וברכות החג יהיו מנת חלקם של כל אחד מאיתנו ושל כולנו כעם ושנדע לפתוח את בתינו, כיסינו ולבבנו בכל יום בשנה ולהעצים את הביחד בכדי להיות אור גדול אחד לנו ולעולם. חג מימונה שמח לכולם ותוברכו בברכת – "תרבחו ותסעדו".

ידידיי ורעיי לא רק בשם חופש הפולחן חייבים למגר את המתפרעים מכאן ומכאן, אלא בעיקר בשל הריבונות הלאומית ושמירה על ירושלים כבירת ישראל, מקום שאין בו ויכוח באשר לעצמאותינו. לא ניתן לתת לכל קומץ ליצור הסטה ופגיעה בחופש האדם בארצו. ובברכת תבוא עליכם הברכה בשערי שמים.

אמנון אשל אסולין