מכירת שתי דירות קטנות לצורך רכישה דירה אחת פתרון קסם להמנע מתשלום מס שבח

מאת עו"ד ונוטריון, עידן גרושקובסקי

מקרה קלסי הגיע אלינו השבוע – זוג עם שתי דירות קטנות, שרוצה למכרן, ולרכוש דירה גדולה, חלופית. במחשבה ראשונה, אנו רגילים שבמקרה כזה – ברגע שלאותו "תא" משפחתי יש יותר מדירה אחתאין אפשרות להתחמק ממס שבח (כזכור – זהו המס החל על מי שמוכר  דירה, ואין זו דירתו היחידה). אז"ש – זהו, שלא… כמו בשיר הידוע על הרקפת – מתחת לסלע,  צומחת לפלא – הוראת חוק נחמדת (ונסתרת). על פי הוראה זו, דווקא במקרה כזה, אם אותן שתי דירות צנועות נמכרות ביחד בשווי של עד 2.1 מליון ₪  (סדר גודל),  ואם הסכום המתקבל משמש לרכישת דירה אחרת גדולה יותר, שהיא בשווי של 3/4 מסכום זה, כלומר, סדר גודל של כ- 1.5 מליון ₪, או אז – ינתן פטור ממס – בעת מכירת שתי הדירות הקטנות. זאת ועוד – גם בעת רכישת הדירה החדשה, היקרה יותר, לא ישלם הקונה כל מס רכישה (זהו המס שעלול לחול על כתפי הרוכש).

 

פתרון נוח הזה מותנה בלוח זמנים הגיוני – יש לקנות את אותה דירה חלופית, חדשה, תוך שנה – לפני מכירת הדירה השניה מבין שתי אלו שמכרנו. אפשרות אחרת – שלא נקנה את אותה דירה חדשה לאחר יותר משנה. אלו תנאים סבירים בהחלט, שלא קשה לעמוד בהם.

 

אגב, גם אם מכרנו את שתי הדירות הקטנות הנ"ל בסכום של יותר מ- 2.1 מילון ₪, אך לא עברנו את הסך של 3.44 מליון ₪ (סדר גודל) – גם אז, יש הטבה משמעותית ונשלם את מס השבח המגיע – על ההפרש בין 2.1 מליון ₪ ו- 3.44 מליון ₪. בכל מקרה, שווה לבדוק אפשרות זו, ולחסוך ממון רב.