דוגמה אישית היא חד ערכית!

תאונת המסוק הקטלנית בה נספו סא"ל ארז שחייני ורס"ן חן פוגל ואותה שרד סרן רון בירמן כואבת ונוגעת בליבם של מרבית הישראלים.

שלושה צעירים ישראלים, מלח הארץ הזו, הטובים שבבני העם הזה יצאו למשימה צבאית בשליחות כולנו ושניים מהם לא שבו הביתה בשלום והותירו אחריהם משפחות אבלות, חברים המומים ועם שלם שמרכין את ראשו. הסיבות לתאונה האוירית הזו נמצאים בתהליך תחקור מקצועי ומהיכרותי בסופו של יום יהיו מסקנות מה הכשל שהביא לתאונה ונחכים כולנו. האם מדובר בכשל טכני או אנושי או שילוב בין השניים אלו השאלות המרכזיות שוועדת החקירה הצבאית תעסוק בהם. במקרה הזה תהיה גם עדותו של השורד – סרן רון בירמן קריטית ומשמעותית והוא יוכל "לשפוך אור" על הרגעים הדרמטיים והשניות האחרונות לפני התרסקות המסוק לים. אני סמוך ובטוח כי גורמי המקצוע הצבאיים "יהפכו" כל ממצא על מנת לדייק בנסיבות ובואו נותיר להם לעשות זאת ונפסיק את התנהלות החקירה הרכילותית של חלק מאתנו. בתוך כך מרגע שהתאונה הזו קרתה החלו הרכילויות, השמועות וההימורים ל"חגוג" בצורה מכוערת ובלי רגשות כלפי המשפחות, שטרם קיבלו את "בשורת האיוב" הזו. בתוך "החגיגה" הרכילותית היו שותפים הפרלמנט הלאומי, חברי כנסת, אישי ציבור ואזרחים שונים שנתנו דרור לא אחראי לשמות ברחוב, בתקשורת ובמדיות השונות. דובר צה"ל – תת אלוף רן כוכב בצדק הזדעק וקרא לאחריות לאומית ובראיון תקשורתי פנה לכולנו "בין צה"ל לחברה הישראלית ישנם הסכמים ברורים לא חתומים ואחד מהם הוא לאפשר לגורמי המקצוע ולמפקדים להגיע לבית המשפחות לבשר את הבשורה המרה קודם לפרסום וכאן לא מימשנו את ההסכם ופגענו בערבות ההדדית, באזרחות הטובה וברעות הלאומית" ואני מסכים עם כל מילה שלו. להיכן נעלמה הדוגמה האישית של חברי הכנסת ולהיכן נעלמה האחריות והמחויבות של גורמי התקשורת וכן לאן נעלם ההסכם הלא חתום ביננו לבין צה"ל. נשתתף כולנו באבלם המר של בני המשפחות – ההורים, הרעיות, היתומים מאב, האחים והאחיות ונרכין ראשנו נוכח האובדן ונאחל איחולי החלמה מהירה ובריאות איתנה לסרן רון בירמן.

השבוע נשברו שיאים במגיפת הקורונה ואנחנו רגע לפני כמות המאומתים הגדולה ביותר בישראל שהתגלו ביום אחד וכך גם השיאים בעולם. ה"השתוללות" של הזן החדש – האומיקרון מביאה את ישראל ליכולת הספיקה המקסימלית ביכולת הבדיקות ועל כן אנו צפויים להקלות בעיקר למחוסנים וכולנו תקוה כי לא נגיע ליכולת הספיקה המקסימלית באשפוזים בבתי החולים. לעת עתה ניראה כי ישנו פער משמעותי בין המאומתים למאושפזים ביחס לזנים הקודמים שפקדו אותנו. יחד עם "השתוללות" המגיפה אנו עדים גם ל"השתוללות" הציבורית ובעיקר לחוסר הדוגמה האישית של נבחרי הציבור. דוקא אלו שמוציאים את ההנחיות לציבור ומעבירים מסרים חדשות לבקרים כושלים בעמידה בהנחיות ובמתן דוגמה אישית ציבורית. אותם אנשים בפוליטיקה הישראלית שזעקו כלפי חבריהם בפרלמנט לפני חודשים מעטים וביקשו את התפטרותם נוכח הדוגמה הרעה מנסים להסביר לנו הפעם למה זה שונה ולא כדוגמת ההנהגה הקודמת. שר החוץ וראש הממשלה החליפ – יאיר לפיד וחבריו תקפו את התנהלותה של הממשלה ובעיקר של שר הבריאות הקודם – יעקב ליצמן ודרשו את התפטרותו, מסבירים לנו הפעם כי התנהלותו של חבר הכנסת – עידן רול היא שונה בתכלית ודינו לא נכון שיהיה כפי שדרשו כלפי ליצמן. "אנחנו שונים, אנחנו מנהלים באחריות, אנחנו קשובים לעם…." ועוד אמירות מתחמקות שמעצימות את "אסטרטגיית ההכלה", שממשיכה להיות המרכזית שבהתנהלות הממשלה הנוכחית. גם כאן אצלנו במעלות תרשיחא זכינו לכהות בנושא הדוגמה האישית. השבוע נערכה ישיבת מליאת העיר לדיון באישור תקציב העיריה לשנת 2022 ובה נכחו מרבית חברי המליאה. אחד מחברי המליאה לא הגיע לדיון בנסיבות של בידוד, אך בין חברי המליאה האחרים היה אחד שהגיע לדיון, על אף שהיה אמור לשהות בבידוד ונמצא מאומת, מבלי ליידע את הגורמים על כך. בעקבות זאת כל הנוכחים נדרשו לבדיקות מיידיות ולצערי חלקם אף אובחנו כמאומתים. דוגמה אישית היא ערך חד ערכי ולא ניתן לפרשנות כזו או אחרת ובוודאי של נבחרי ציבור. אם אתם לא מסוגלים לעמוד בהנחיות אותם אתם מנחים את הציבור אז או שלא תנחו או שאל תייצרו סיסמאות כלפי הציבור הרחב. קחו אחריות, תהיו מודל לחיקוי, שדרו אמינות ותהיו עקביים.

ידידיי ורעיי ליבנו נחמץ נוכח הטרגדיה שפקדה אותנו וכולנו נחזק את המשפחות השכולות ונאחל איחולי החלמה לפצוע, אך בואו נמשיך לחזק את הערבות ההדדית ביננו ואסור לתת לגורמים כאלו ואחרים לפגוע בנאמנות שלנו ויחד עם זאת אל תוותרו למנהיגינו בדרישה לדוגמה אישית ללא פשרות ותירוצים ו"הישמרו לנפשותיכם".