הוצאה מוזרה ושמה פחת – שעלולה להזיק בעת מכירת דירה

מאת עו"ד ונוטריון, עידן גרושקובסקי 

לזמר נסים סרוסי יש שיר יפה בשם "אשליות", בו נזכרנו השבוע,  כמסובר להלן.  כולנו מכירים את המושג "הוצאה מוכרת "-  למשל, בבואנו למכור בית – אנו מראים שהוא עלה לנו כסף רב, שיפצנו אותו בסכום גדול, היו עלויות לעו"ד ומתווך, וכו', כך שנגרמו הוצאות, שמקטינות את השבח שנוצר ולכן מס השבח מתכווץ. עם זאת, יש הוצאה אחת שעלולה, לעיתים, דווקא להזיק ולהגדיל את השבח, כפי שקרה ללקוח שלנו, שלמד לקח השבוע: 

 

אותו לקוח – השכיר לאחרים דירה במשך שנים רבות (זו לא דירתו היחידה). כעת, עם מכירתה – בקש לבדוק מהו המס שישלם. על פי הנתונים – קנה במליון ₪, לפני 20 שנה, ומוכר כיום ב-3 מליון ₪, כך שהשבח – כ-2 מליון ₪.  ברור שעלינו להפחית מ"שבח" זה את ההוצאות הרגילות, שהדגמנו.  אך רגע… מה על הפחת שניכה כל שנה לגבי בית זה ? נזכיר, שהפחת על הבית הוא שווי מסוים מהבית, ש"אבד" כל שנה ללקוח – הרי בית מתיישן, כמו כל חפץ… כל שנה, בבוא הלקוח להתחשבון עם רשויות המס, היה הוא מראה להם, שהבית שווה פחות… כלומר – כל שנה – הןא הראה הוצאה עבורו, ולכן – בעת שנדרש לשלם מס עבור השכרת אותו בית (שכר דירה שם עבר את ה 5,000 ₪, לחודש, לכן יש מס על כך) – הוא שלם פחות.

 

כיום – בבואו למכור את הבית, נוצר מצב, כפי שהראינו, שהבית כבר מאד מאד "פחת" בערכו, במשך השנים שחלפו מאז נקנה.  מכאן, שמול המדינה כיום, בעת המכירהלא נוכל לנכות הוצאה של מליון ₪  (עלות הקניה), אלא הרבה הרבה פחות… 

טענת המדינה אולי מוזרה ומרגיזה, אך זהו הכלל. הלקוח, שחשב שהמדינה תתחשב במליוו ש"ח עלות קניה – גילה שאשליות יש בשירים, אך המציאות פחות ורודה. בכל מקרה, ברור שחשוב לדעת נתון זה מראש ולהיערך כנדרש.