"סרט תורכי" על מושל, נמשל ומשילות!

השבוע "שוחררו" תיירי המוסד מן השבי ההזוי של הדיקטטור מאיסטנבול. ישראלים תמימים, נהגי אוטובוס, שיצאו לחופשה זולה ומפנקת במדינה השכנה -תורכיה ומצאו עצמם בתוך אירוע בינלאומי, שהקשר בינו ובין המציאות הוא "סרט תורכי" בלבד.

בתוך הסרט הזה מעורבים שני תמימים, שני נשיאים, ראש ממשלה, שני שרי חוץ, שר פנים תורכי, עשרות פקידים, שירותי ביון, תורכים משועממים ומדינה שלימה שמצפה לקיבוץ גלויות ועל כל אלו מלהק ומביים דיקטטור אחד שיודע שהתסריט לא נכתב מראש, אך מרגע שזיהה את הפוטנציאל דמיונו הרקיע שחקים. התקרית ההזויה הזו הפכה לאירוע בינלאומי ובסופו של יום בניגוד לכל האמנות הבינלאומיות עומד שם מנהיג שדורש דרישות, שמריחות אתנן זנותי, ומנגד מנהיגים שמרצים אותו בכדי לסיים את הפרשיה בשקט, מתחת לרדאר. לשמחת כולנו האירוע הסתיים במודיעין, במרפסת ביתם של משפחת אוקנין כשהם מחויכים ומודים לבורא עולם, להנהגת המדינה ולכל עם ישראל, אך אסור לנו ולעולם לשתוק נוכח מעשה ביריוני שכזה מצד הדיקטטור באיסטנבול. זו בריונות בזירה הבינלאומית המנוגדת לכל תיאור הגיוני אפשרי במסגרת מערכות היחסים בין מדינות. טוב עשתה ישראל ששמרה על פרופיל נמוך מאוד בשלבי המשא ומתן ומציאת דרך הזהב לשחרורם, אך מרגע ששוחררו מדינת ישראל ומדינות העולם היו חייבות לצאת באופן ישיר ופומבי כנגד נשיא תורכיה ובאופן נחרץ וברור , אין מקום לבריונות שכזו בזירה הבינלאומית בעידן הזה. דיפלומטיית בני הארובה היא אסון בינלאומי ומדינות שמשתמשות בדיפלומטיה זו, נכון יהיה שיטופלו על ידי מדינות רבות אחרת הדיקטטור הזה או ההבא יחפש הזדמנויות נוספות בכדי להאדיר את שמו או לגזור "קופון" אחר.
בענייני בריונות השבוע גם כנסת ישראל שברה שיאים באמירותיו של חבר הכנסת דודי אמסלם ושם נאמרו דברים שראוי היה שלא יאמרו. דודי אמסלם הוא חבר כנסת שצמח מלמטה והגיע למקום בו הוא מביא את קולם של רבים ובדרך כלל דבריו זועקים זעקה אמיתית וכנה של "שקופים" רבים בעם. זעקת סל התרופות, "בדיחת הכבשים" וזעקות נוספות, אך מזעקה ועד שימוש בביטויים שנכון שישארו מחוץ לפרלמנט יש מרחק רב. אמסלם זוכה למתקפה על אמירותיו ובצדק, אך הוא לא הסנונית היחידה שבעת האחרונה חרגה מנורמות של שיח ודיון. גם גפני, ליברמן, לפיד, טיבי ועוד השתמשו באמירות שראוי היה שמנהיגינו לא השתמשו בהם ולצערי אמסלם הוא היחידי שמצליח לשמור כותרת לאורך זמן וזוכה ל"שטיפה" תקשורתית וציבורית ואילו אמירות אחרות נעלמו מיד לאחר אמירתם. אמסלם תמשיך לזעוק, אך שמור על כבודנו כעם, כי מן הראוי שנזכה לארסנל מילים אחר בתכנים שלך ושל חברי הפרלמנט האחרים ועד מינויי חברים לוועדת האתיקה ועיסוק בנושא נקווה שהשיח השתנה.
ראש מדינה בריון, חברי פרלמנט בריונים אז מה יגידו "אזובי הקיר" – העם, והם בהחלט אומרים, חלק מהם, השבוע נחשפנו לאובדן משילות מוחלט במחוזות רבים בחלקי הארץ הזאת ובעיקר בנגב. דני קושמרו חזר 10 שנים אחרי למקומות וישובים בנגב וראה איך הבדואים עושים ככל העולה על רוחם וממשיכים להעצים את האיום החמור ביותר כנגד הריבונות הישראלית ולא פחות כנגד המשך קיומה של מדינת ישראל. טרור חקלאי, בניה מופרעת, דמי חסות, עסקאות סמים, עסקאות נשק, הברחות, מעשה אלימות קיצוניים, גניבות מבסיסי צה"ל, שריפות של עסקים וציוד ועוד ואין מושל ואין ממשל, אלא רק כאוס, הרס ואלימות. המעשים וההתנהלות כמובן שגולשים למרחבי ישראל לערים, למרכז ולצפון וגם שם העבריינים לא זוכים לנחת זרועה של המשילות, אלא רק לניסיונות של אזרחים בודדים להתאחד ולהילחם. הסוגיה הזו מבעיה מטרידה הפכה לבעייה ברמת הבטחון הלאומי עד כדי איום קיומי וראוי יהיה שנפעל בצורה מהירה, חדה וכואבת אחרת האיבוד שליטה יימשך וכמו שאמר ראש מועצת עומר – מר פיני בדש " לפני עשרים שנה נסענו בבטחה בכבישים והבחנו באוהלים, אחרי עשור יצרנו כבישים עוקפים ובעוד עשור נצטרך לטוס מישוב לישוב בנגב".
ידידיי ורעיי הבריונות בכל הרבדים ראוי שתטופל באופן חד ערכי, להוקיע ולנקוט פעולות כנגדה על ידי המשטרה, הפרקליטות ומערכת המשפט, אחרת ה"סרט התורכי" ימשיך להתפתח ולהיות כזה שמשנה מציאות מבלי יכולת לחזור לנקודת השפיות בכל הזירות – הבינלאומית, הלאומית והאזרחית.