היום שאחרי החגים הגיע.

רגע אחרי החגים והחגיגות כולנו נדרשים לאסוף את עצמנו ולחזור לשגרת החיים השפויה עם סדר יום, שבוע וחודש ברורים. כולנו שמחנו בחוג המשפחה בחגיגת החגים האינסופיים וניצלנו כל רגע בכדי להנות מהמשפחה ומארץ ישראל היפה. כשני מיליון ישראלים ניצלו את החגים לטיולים בארצנו והתמונות שפורסמו הוכיחו כי אכן ארץ זבת, חלב ודבש לנו.

בתוך החגים הללו המשכנו להתמודד עם הנגיף הידוע ובאופן יחסי בצורה טובה וסוף סוף חגגנו בלי סגרים ובלי הגבלות מיותרות . נתוני התחלואה של הימים האחרונים מראים על ירידה במספרים עם אופטימיות לקראת ירוק בעיניים, על אף ה"מלחמות" של בנט עם המומחים. 

אפרופו בנט וההתקפה על המומחים, לא ברור למה בחר ראש הממשלה בעצרת האו"מ לפתוח חזית זו ושם להעצים את חילוקי הדעה עם פרייס, אש והורוביץ ודווקא כאשר מגמת השיפור נמצאת בעיצומה. רבים צפו בנאומו של בנט שם בעצרת, אך באמת בשורה דרמטית לא הגיעה משם ולמעשה ניתן לומר שזה נאם נאום "פרווה" עם פיזור לא ברור של כוונות אל מול האוזניים הלא נכונות. גם קורונה שהעולם עייף ממנה, גם איראן עם רעיונות שאולי עדיף לא לדבר עליהם וגם על המצב הפוליטי ה"משעמם" בישראל. זהו לא נאום חזוני, לא נאום פורץ דרך ולא נאום שמשנה מציאות. מה גם שהנאום מתעלם מבעיית היסוד של החברה הישראלית והיא בעיית ה – "דו קיום", "שתי מדינות לשתי עמים" או כל רעיון אחר, שיצור משהו חדש ושונה שלו אנו מצפים כולנו לאחר שנות נתניהו. הציפיה מהנהגה ובודאי מראש ממשלה היא שיגיעו עם בשורה שונה ואחרת ממה שהם לפחות הוקיעו ואמרו שיבשרו . בינתיים מרבית המנהיגים החדשים החלו בשימוש "מסחרי" במילה "הכלה". " נכיל את המתים", נכיל את בריחת האסירים", "נכיל את אירועי הגדר בעזה" ו "נכיל את העליה בתחלואה", לא בחרנו הנהגה חדשה או יחלנו להרכב קואליציוני שעוסק בהכלה, אלא נדרש מהרכב החדש ליצור סדר יום לאומי חדש, ע"פ הצהרותיו, ושזה יהיה סדר יום ביצועי, פרקטי ופרגמטי ולא בשיטת ההכלה. ההכלה הזו ניראת לי יותר בינתיים כמו ה"יהיה בסדר" החדש ופחות צעד בעל יכולת ביצועית. עד שההכלה תסתיים ממליץ למנהיגים לקבל החלטות ביצועיות ולא מכילות ולנו כעם לחזור לשגרת חיים פחות מכילה ויותר ביצועית ואולי עם פחות אוכל אחרי החגים.

ידידיי ורעיי על שמחת בית השואבה נאמר ש"מי שלא ראה שמחת בית השואבה מהי, לא ראה שמחה מימיו…" ועל כן שום נאום או "מלחמה" עם מומחים לא ישבית את שמחתינו ולשמחת כולנו עם ישראל חגג את חגיו כיאה וכיאות על אף ולמרות אלו.