בעקבות סכנת קריסת מבנים ישנים ברחבי הארץ; גם ביקנעם גובר חשש התושבים מקריסת מבנים ישנים בעיר;

חבר מועצת העיר ירון חן בהצעה לסדר:
"הגיע הזמן לקדם תכנית אב כוללת
לתמ"א 38 ובינוי-פינוי שתתן בדיוק מענה לכך"

"אסור להתעורר רק כשחלילה יקרה אסון. חובה לפעול עכשיו!"

על רקע קריסת בניין המגורים בחולון ופינוי תושבים מבניין מסוכן בבני ברק, מגיעות לאחרונה למוקדי הרשויות המקומיות, פניות רבות של תושבים ואזרחים מודאגים ברחבי הארץ המתריעים ומדווחים על סכנה בבנייני מגורים ישנים ומפגעי בטיחותי וסכנות קריסה.
באחרונה הגיעה פנייה גם למוקד עיריית יקנעם על בניין מגורים ישן ברחוב השקמה בעיר, וכעת דייריו מבקשים סעד מהעירייה.
נוכח חשש התושבים בעיר, הגיש השבוע חבר מועצת העיר ירון חן הצעה לסדר המבקשת לקדם תכנית אב כוללת לתמ"א 38 ובינוי-פינוי, שבכך למעשה, תיתן מענה ופתרון למבנים שנמצאים בסכנת התמוטטות.
מלשון ההצעה עולה כי העירייה תקדם באופן מיידי תוכנית אב כוללת לתמ"א 38 ובינוי-פינוי בכל שכונות העיר בהם יש מבנים מסוכנים. בנוסף תערוך העירייה מיפוי ובדיקה של מבנים הנמצאים בסכנת התמוטטות וכן תדאג לתיקון המבנים לרבות שיתוף פעולה עם משרדי הממשלה וגופים נוספים. חבר המועצה הזכיר גם כי עוד באוקטובר 2019 הגיש שאילתא בנושא אך לדבריו העירייה לא קידמה את פרויקט תמ"א 38 וגם יוזמות של בינוי-פינוי עדיין תקועות.
"זמן רב שאני מתריע וקורא לקדם תכנית אב של פינוי-בינוי, כפתרון ראוי לחיזוק מבנים מסוכנים" אמר חן השבוע עם הגשת ההצעה לסדר, והוסיף "לצערי העירייה לא טיפלה כלל בנושא זה וגם שאילתא שהגשתי במועצת העיר לפני כשנתיים, לא גרמה לקברניטי העירייה להתעורר ולהבין את גודל הסכנה הרובצת לפתחנו. צריך לדאוג ולשאוף לתכניות מגירה לפינוי-בינוי ותמ"א 38 כדי להימנע ממצב חלילה של פינוי תושבים בעקבות התמוטטות מבנים, רעידת אדמה ואז לא יהיה להם היכן ללכת".
יצוין כי גם מבקר המדינה מתניהו אנגלמן החל לפעול בעניין וקרא לראשי הרשויות לערוך בדיקה במבנים מסוכנים בתחומן. צוות משרדו כבר עומל על הכנת דו"ח טיפול הרשויות המקומיות והממשלה במבנים מסוכנים.
חבר מועצת העיר ירון חן: "אמנם האחריות חלה על בעלי הדירות, אך לאור חומרת המצב, אני פונה לעירייה לגלות יוזמה ואחריות מוניציפאלית ולפעול גם להקמת מוקד חירום ייעודי שייתן מענה מיידי לפניות התושבים בנושא הזה. המוקד ירכז ויתכלל את הפניות ויפעל בתיאום עם אגף ההנדסה, משרדי הממשלה, פיקוד העורף, כוחות החירום".
"צריך גם לזכור שלא כל הדיירים ובעלי הבתים, בעלי יכולת כלכלית לטפל במבנים אלו. וגם על כך צריך לתת את הדעת. 
אני חזור שוב, הכתובת כאן על הקיר. ואם חלילה יקרה אסון, אף גורם בעירייה לא יוכל להתחמק מאחריות מוניציפאלית. ההצעה לסדר שלי היא פעמון אזהרה מהבהב לעירייה והזדמנות לעשות מעשה. אני קורא לחברי מועצת העיר לתמוך בהצעה הזו. אסור להתעורר רק כשחלילה יקרה אסון. חובה לפעול עכשיו!".