דירת הורים במתנה לילדים – כשכולם גרים בחו"ל

מאת עו"ד ונוטריון, עידן גרושקובסקי 

אחת הברכות היפות בתפילות החגים, ובכלל, עוסקת בבקשתנו לקיבוץ גלויות. עד שיתגשם החלום חלק גדול מאתנו, הישראלים, עדין חיים בגולה הדווייה. עם זאת, גם בימי קורונה משוגעים אלו, שאלות בתחום מכירה / מתנה של בתים ודירות ממשיכות להגיע. השבוע באה שאלה חשובה מלקוח שחי עם האשה והילדים את מרבית חייהם בחו"ל (למעלה מ- 183 ימים בשנה – זהו מספר הקסם). השאלה, אם ההורים יוכלו לתת לבתם, שאמורה ללמוד בארץ, את ביתם (בארץ) – במתנה. מחד – לבת אין כלל דירות. מאידך – שווי הדירה לא יעבור סכום של 1.75 מליון ₪. כלומר, לכאורה, זו עסקת מתנה רגילה, הפטורה ממס מכל כיוון (נותן ומקבל).

 

אז זהו… שלא: מבחינת ההורים, נותני הדירה, אין חבות במס שבח. עם זאת, הבת תשלם מס רכישה בשיעור 5 אחוז, כבר על הש"ח הראשון, בסייגים.  נסביר:  הגם שמדובר בדירת מתנה, שהיא לא יקרה יחסית, ולצד זאת, אין לבת דירות, הרי שמרכז חייה לא כאן, לעת עתה, אלא לאחר שתחזור לישראל. לכן, מס הרכישה הוא גבוה, יחסית, כמצוין לעיל.  ההקלה תהיה שתשלם רק 1/3 מסכום זה של 5 אחוז, שכן, מדובר בהעברה ללא תמורה מהורים לילדם.

 

שאלה חשובה – האם תוכל מהר מהר למכור דירה יחידה זו, ללא כל היבטי מס, כדי לממן חייה ולימודיה בארץ? גם כאן, עצתנו תהיה להמתין – תקופת צינון של 4 שנים. רק לאחר מכן, תוכל למכור דירה זו, שנתקבלה במתנה, באותו פטור מיוחל ממס השבח.

 

כמו בהרבה מקרים, החיפזון מהשטן, וסוף מעשה במחשבה תחילה. לסיכום, נאחל שנה שלווה, ולא נחפזת, וגמר חתימה טובה לכל .