נעשה ונצליח כאסטרטגיה לאומית!

מצד אחד למה להתייחס לדבריה של מירי רגב והאם בכלל יש בדבריה מן האמת, שהרי מירי רגב הגיעה לאן שהגיעה בקריירה שלה בזכות ולא בחסד.

מן העבר השני יש בנתונים שהיא מציגה מראה חברתית, שאסור לנו להתעלם ממנה. מירי משיקוליה, להבנתי הצרים בעת הזו, החליטה להוציא את השד העדתי באופן שמעורר שאלות נוקבות, אך אל לנו להתבלבל מירי חושבת רק על מירי והיא רואה עצמה מתמודדת לראשות מפלגת הליכוד ובכדי להגיע לכך היא תמכור כל כותרת שתביא לה קולות ומעמד. מי שעקב אחר דבריה של הגברת בשבוע האחרון ראה שהשימוש במכבסת מילים הוא מתוך ראיה טקטית וניסיון לרכב על גל שאינו קיים. מחד היא תוקפת את "ההגמוניה האשכנזית" ומצד שני "ביבי הוא משהו אחר", הוא "ליטף" את המזרחיים ואם הוא נשאר אז הלוואי לעוד שנים רבות בראשות הליכוד. הם – המזרחיים צריכים את ביבי ולו יש זכויות רבות בקידומם. מתוך ראיה צרה של ערך אלקטורלי הניחה מירי רגב את הסוגיה על שולחן מאבק הירושה בליכוד וככל שזה תלוי בה היא יותר משמחה להנציח את הכותרת בכדי שזו תיתן לה כוח ושררה. מירי כמו מירי תעשה הכל על מנת לקושש קולות ולהסתכל על הרווח האישי ובכך היא מזלזלת בציבור בוחרי הליכוד בכלל והמזרחיים בפרט. ההיסטוריה מלמדת שאנשים מגיעים להחלטה על בחירת מנהיג, אז הסוגיה העדתית אינה בראש סדר העדיפות ואפילו אותם "פנתרים שחורים" שהצליחו להניף דגל חברתי של פערים ביום ניסיונם להיבחר כמפלגה בכנסת לא זכו לעבור את אחוז החסימה. מירי כשרת התרבות והספורט הניפה דגל של שיויון הזדמנויות לפריפריה בנושאים הללו ובמידה מסויימת נחלה הצלחה בהעדפה מתקנת לפריפריה הגאוגרפית והחברתית, אך גם בזה עשתה זאת תוך ניסיון לייצר כותרות, שעדיף והיו נשמרות במקום אחר. נעשה ונצליח אמירה ידועה שרבים מזדהים איתה ומאמינים בה, רק דרך עשיה והובלה של תהליכים מכל סוג שהוא ובכל קשת תחומי העשיה יש סיכויי להוביל לשינויי והישגים וכך גם במקרה זה. מירי מנסה לסמן מספר גילדות אשכנזיות, הגמוניה אשכנזית ואם אכן יש כזו, כטענתה, אז בעשיה מתוך אסטרטגיה לשינוי ולא מתוך טקטיקה לכותרת יהיה נכון להוביל את השיניי. מירי כהרגלה כדוברת מחפשת את הכותרות בכדי שאלו התקבעו בתודעה של כולנו ובמידה מסויימת יש כאן חוסר רגישות ואפילו חוסר הבנה פוליטית יחד עם חוסר רגישות לעבר העדתי הפוליטי. 

יחד עם זאת צריך לקחת את דבריה של מירי ולנסות לנתח את הנתונים בכדי להמשיך להוביל מהפכה חברתית מתוך רוממות ולא מתוך בכיינות ושפלות. נכון הגברת סיבוני יש מקומות בהם עולה צורך ליצור מרבד חברתי ארצישראלי משמעותי יותר והיית שם בצומת ההחלטות, עשית אבל כנראה לא מספיק. יש מקום להמשיך לעשות רבות למען שיויון ההזדמנויות בראיה אסטרטגית רחבה. מנסיוני בעולם המוניציפאלי המדינה חייבת לייצר הזדמנויות לפריפריות – הגאוגרפית: שדרות, ירוחם, אופקים, מעלות תרשיחא, קרית שמונה, חצור הגלילית, צפת ועוד ולחברתית: שכונות של מעוטי יכולת, ילדים ממשפחות במעמד הנמוך וכדומה. מהלך כזה חייב לבוא עם משאבים לאומיים עתירים כדוגמת המהלך לתיקון עיוותים בחברה הערבית שבסיכומו מביא מילארדים רבים לשיפור מהותי בתשתיות, בחינוך, בהזדמנויות, בתעשייה מתקדמת ועוד. חדרה – גדרה  ומה שבינהם הם מרחב לאומי שבו הכלכלה תמשיך לנצח, הביקושים לנדל"ן שם ימשיכו להוביל את יוקר המחייה, ההשקעות הפרטיות יביאו את הטובים, בתי החולים המתקדמים יעסיקו את טובי המומחים ברפואה, האוניברסיטאות יבצעו שם את המחקרים פורצי הדרך, אך לא כך לגבי המרחבים הרחוקים ממרכז העצבים הכלכלי. שם בכדי שיגיעו טובי המוחות, תעשיות מתקדמות, השכלה איכותית, תשתיות פורצות דרך צריך סדר עדיפות לאומי עם הפניית משאבים משמעותיים. סיפורה של קרית גת בניתוח היסטורי ביחס לפריפריה לאורך שנים הוא הדוגמה הנכונה להשקעת משאבים לאומיים. בהחלטה אחת משמעותית אסטרטגית והבאת אינטל לקרית גת חוללו המנהיגים מהפכה דרמטית לישוב שנחשב ל"סלמס" בכל אמות המידה. לפני מספר חודשים שמעתי את ראש עיריית קרית גת – מר  אבירם דהרי (משנת 2003) מדבר על כך ששכונות עוני שאף אחד לא התעניין בהם גם בקבלת בית בחינם הפכו לשכונות פאר מפותחות עם ביקושים מדהימים לנדל"ן, שמערכת החינוך זוכה לטובי המוחות שמבקשים להתגורר בישוב, עם רמת תעסוקה מהטובות בארץ ועם מקצועות לימוד אטרקטיבים, תשתיות לאומיות בתחומי התחבורה שיצרו תפנית חדה ועוד. אז זוהי דוגמה להחלטה אסטרטגית לאומית, שחוללה שינוי ומהפכה ותושבי קרית גת אינם בתחושת הנחיתות ביחס לתושבי הסביבה והמרכז. נכון מירי שעד היום לא ראינו מנהיג מזרחי בראשות הליכוד וטוב יהיה שהליכוד ישאל את עצמו אם הוא רוצה מנהיג מזרחי או מנהיג נקודה וכל מפלגה ששמה לה מנהיג עם זהות עדתית וניסתה לרכב על הגל הזה זכתה למחאה הצבעתית שהביאה למפלתה. אני הייתי רוצה לראות מנהיגות אסטרטגית לאומית בעלת כישורים לנהל את המדינה ולחרוץ את גורלה לעתיד ולא מנהיג, שבא מעמדת נחיתות, תוך סימון המזרחיות כנקודת שפל חברתית. כמוך כולנו רואים בעלי עדות שונות, ותיקות יותר וותיקות פחות, שמצליחות לנפץ את תקרת הזכוכית ולפרוץ דרך והאתגר שלהם הוא לפרוץ את הדרך באופן אסטרטגי לכלל ולא בראיה טקטית צרה. ניסיוני איתך מירי רגב לימד לצערי שאת המזרחית היית הראשונה שבחרת להיעלם כאשר היית צריכה לעמוד זקוף ואיתן ולגבות מזרחי שכמוני, אך החלטת למלא את פיך מים ולהמשיך הלאה, כך גם אחרים, לשמחתי לא הייתי צריך אותך אז בכדי שתייצגי את המזרחיות שלי ואת מקום מוצאם של הוריי וכך גם כיום.

מירי אל תקלקלי את מה שהורינו בנו במשך שנים רבות ואנחנו ממשיכים בשמם לעשות זאת וכך גם עדות אחרות ממרבד הקיבוץ גלויות שקיים פה בציון, לטעמי הכותרת שלך יוצרת יותר נזק מתועלת הן בליכוד פנימה והן ברמה הלאומית, חפשי לך כותרת אחרת שמדגישה את המהותי ולא את הסיבוני. מצביעי הליכוד מספיק אינטלגנטיים להבין שלא המנהיג המזרחי הוא יביא לבשורה, אלא המנהיג ויכולתו להחליט החלטות אסטרטגיות מחוללי שינויי חברתי. חברת הכנסת מירי רגב תמשיכי לעסוק בניסיונות לקדם נושאים חברתיים מתוך ראייה לאומית רחבה ולא מתוך הסתכלות צרה, אלקטורלית,

ידידיי ורעיי יש עוד מקום לתיקון עוולות חברתיות לאומיות, מדינה קולטת גלי עליה מכל התפוצות היא בהחלט אתגר חברתי ממעלה ראשונה, אך תיקון העוולות לא יכול לבוא ממקום של דיבורים וכותרות, אלא ממקום של עשיה וסדרי עדיפות לאומית. נכון יהיה ללמוד מההיסטוריה החברתית ישראלית ולהניף את הדגל הנכון על מנת לתקן ולצמצם פערים. הסיבוני ותחושת נחיתותו היא לא אסטרטגיה, היא רק רצון אישי לזכות בכותרת וראוי שתחפשי כותרת מעשית יותר ובעלת השפעה חברתית נכונה יותר.