משכנתא על מלוא הנכס הנרכש – אפשרי ?

עו"ד ונוטריון עידן גרושקובסקי

בין מדליה למדליה, כשכולנו עם מסיכות, הגיע אלינו זוג ב "פרק ב'", וסדרת שאלות בפיהם. כידוע, אוגוסט החם – רווי בעסקאות מכר/קנית דירות, וגם הפעם – השאלה עסקה בעיקרה בקנית בית, באופן הבא:
ראשית – התברר שהם לא במצב "מאוזן", כלומר, לאשה 3 בתים ולגבר 1/4 דירת ירושה. ברור היה שהסכם ממון ביניהם הוא כורח המציאות, וענין זה הסתים בקלות. 

 

כעת עלתה שאלה אחרת – בפני הגבר ואחיו, נקרתה הזדמנות לרכוש בית יקר, במחיר הגון. האם הדבר אפשרי, וכדאי – מבחינת מס רכישה שיוטל על הגבר ? לפי שההסכם בין בני הזוג שבפני קבע במפורש, שיש הפרדה גמורה ביניהם, וכל הבתים על שם האשה, לא יהיה חשש ממס גבוה על כתפי הגבר ואחיו, בעת קנית הבית החדש, היקר, שכן יהיה זה בית "יחיד" (מבחינת הגבר).

 

עם זאת, לפי שהבעל לאחר גירושין לא קלים שרוששו אותו, עלתה שאלה אחרת – כיצד לממן רכישה זו ? הרעיון שעלה, ואף קבל אישור של הבנק למשכנתאות המלווה את הגבר, היה, ששלושת הבתים של האשה – הם שישמשו בטוחה, לפחות חלקית, לאותה רכישה יקרה של הבעל. הבית החדש, אותו קונים הגבר ואחיו, ישמש בטוחה נוספת. 

 

יוצא, שהרכישה כולה "ממונפת" ע"י הבנק  ! (למעט סכום קטן שיתנו הקונים "על החשבון" – סביבות 100 אלף ₪). זהו מקרה לא רגיל, אך מתברר, שבנקים מסכימים להלוות את הדרוש, מליוני ₪ (!), ככל שהם רגועים, שהוצגו בטחונות מתאימים, ולעיתים כדאי לנצל הסכמות אלו.

 

נאחל לכולנו עסקות מוצלחות בעתיד, והמשך וקיץ קריר ובריא.