".. ואותך אני לא עוזב.." – לא בכל מחיר!

החופשה בכלל והמשפחתית בפרט הפכו בשנתיים האחרונות לאתגר כמעט בלתי אפשרי. כמעט לכולנו כבר יצא לבטל, לדחות ולהתפשר על מיקום ומחיר החופשה.

עם פתיחת שערי ישראל לחוצות חזר שדה התעופה לחיים יחסית ומאות אלפי ישראלים עלו למטוסים בדרך ליעדים מותרים בעולם, אילת חזרה לתסיסה וחגיגת בילויי, ירושלים ותל אביב קיבלו את פנינו חזרה והתיירות כענף משמעותי חזרה להיקפים סבירים במשק. בסוף שבוע האחרון בחרנו לנו בילויי משפחתי מורחב בארצנו היפה, התארגנו ויצאנו לדרכנו לרמת הגולן המקסימה, על אף שבימים אלו האדמה שם בעיקר חרוכה. התחלנו את האתגר בנסיעה בין נופי הגליל והגולן המערבי עם נופים עוצרי נשימה כשמימין הכנרת במלוא הדרה ומשמאל הרי הגליל התחתון והעליון במלוא עוצמתם. תחנה ראשונה היתה בבריכת הקצינים בבית המכס העליון – עין עלמין ושם כמו תמיד האוירה מדהימה. הגעה פשוטה, הליכונת קצרה בגרם מדרגות והופ נחשפים למקום קסום, פתוח בחופשיות לציבור הרחב ואז נחשפת בפנינו בריכה קטנה וקסומה שעם ישראל במיטבו חוגג בה. ילדים, מבוגרים, חובשי כיפה, חיילים, דרוזים, מוסלמים כולם קופצים למים הקפואים ונהנים מהרמוניה ושילוב מדוייק בין נופים, חורש, טבע, מים ותרבות וכל זאת לצלילי מוסיקה מזרחית ערבית שמעלה חיוך על פני הבאים. השילוב הזה בין האדם לטבע מבטל הרבה חסמים ומחסומים גזעניים, דתיים, עדתיים. במים הקפואים כולם מחסירים פעימה בלב במידה שווה אין הבחנה ועל כולם עולה הפרצוף ההמום שמיד אחרי מתחלף בחיוך רחב נוכח עוצמות הטבע והשילוב האנושי מסביב. חוויה מרתקת וקסומה באפס עלות. יש מקום למעט טיפוח המקום על ידי המוסדות הנכונים, אבל בהחלט להותירו אותנטי ופתוח לכל באי המקום. משם לאחר בילויי של כשעתיים יצאנו בנסיעה קצרה לבית הכנסת העתיק בקצרין ובילינו בארוחת צהריים מבית בפארק קצרין. גם מקום נפלא שמביא לידי ביטויי את עוצמת הגולן והשילוב בין טבע, אנשים והיסטוריה. משם נסיעה לכוון חמת גדר לאורך הגדה המזרחית של הכנרת, הכביש עמוס לעייפה במטיילים שבכל פינה נראים מתלהבים מאותם נופים ומראות. הגעה לחמת גדר לאחד המקומות הקסומים שבדרום רמת הגולן, פינת חמד שמהווה צומת בין שלוש מדינות – ישראל, ירדן וסוריה וניראה ששם הטבע ניצח את האנושות. שקט מופתי במרחב, נופים מרהיבים של קיץ, כפרים פסטורליים מכל עברי הגבול ועמדות שמירה נטושות, שמבטאות את עוצמת השקט במרחב. עם ההגעה לשערי האתר נחלנו את האכזבה הכי משמעותית בטיול, הזמנו אוהלי גלמפינג, אוהלים ממוזגים ומאובזרים, אבל העלות, כן העלות, 1000 ש"ח ללילה, כ – 300 דולר לאוהל. אגב עם פלוס מינוס סכום כזה ניתן לבחור יעד ביוון, גאורגיה, אלבניה למספר לילות כולל מלון וטיסות. נכסנו לאתר לאחר התשלום לשלושה אוהלים ובהחלט ניתן לומר שהאתר מטופח ומזמין משפחות. מתחם אוהלים של כ – 100 אוהלים בנויי בצורה מסודרת עם פינות משחקים, פינות מנגלים, בריכת שחיה וכמובן הבריכות המחוממות, שקצת קשה להנות מהם בעונה זו של השנה, כל זאת ארוז בצורה איכותית ומטופחת ושוב שילוב של טבע, נופים ומרבד אנושי ארצישראלי. נכסנו לאתר בסביבות 1400 של יום שישי ויצאנו משם למחרת באותה השעה. הבילויי שם ממצה ומאפשר מגוון דברים נעימים למטייל והנאות על אף הקורונה. המקום נמצא בתפוסה מלאה עם כל שכבות הגיל מתינוקות ועד בני הגיל השלישי. הטיול יחסית הוא קצר, אך מביא לידי ביטויי את אחד מהאיזורים הקסומים של הארץ הזו, רמת הגולן ונופיה הפראיים עם שילוב של מים, בזלת, צמחיה, נחלים, הרים געשיים ונופים מהממים וכל זאת עם עם ישראל במיטבו ששם שוכח לרגע את ויכוחי הפוליטיקה ובוחר להתחבר לאיש ולא לדעותיו.

הימים הללו הם ימי החופשה של כולנו עם בני המשפחות וציפינו לימים אלו לאחר חודשים של שקט יחסי מהמגיפה, אך שוב הוכיחה זאת כי היא כאן וכנראה נוכחת בחיינו לעוד זמן רב. המספרים עולים, הקשים שוכבים בטיפול, המאומתים חוזרים לבידוד ואותות הסגר הבא הופכים ליותר מוחשיים וקרובים. אין לנו אלא להיאחז בראש ובראשונה על אחריות אישית על פי המלצות המומחים – חיסון, מסיכות פנים, צמצום מפגשים ובדיקות וכן לקוות שההחלטות ברמה הלאומית יובילו אותנו לחזרה נוספת לשפיות, גם אם היא זמנית. היינו משוכנעים שגלים ועוצמתם היא עניין של טבע וים, אך אט אט אנו מבינים שגם המגיפה הזו מאמצת את כללי הגלים בים וכולנו בציפיה שיגיע כבר הגל המרגיע שיוציא אותנו לחופשי ולקו השפיות האנושית ונקווה שהמחיר יהיה סביר.

ידידיי ורעיי צאו לטבע הישראלי ותהנו ממנו, כי הוא מזמין, יפה, צבעוני, מיוחד ועם מרבד אנושי רב עדתי ותרבותי מושלם. בהחלט יש מקום למחאה, אנחנו חטאנו בה, כנגד המחירים הלא ברורים הללו ובעיקר חפשו את המקומות החינמיים והאותנטיים ויש כאלו למכביר. בין טיול, נופש והליכה אל תשכחו כי איתנו עוד המגיפה שמחייבת שמירה לנפשותינו בכל פינה, מקום ואתר.