מתקפת ברחשים וזבובי פירות על שכונת שער הגיא

שבוע לאחר הפרסום:

התושבים זועמים: "חצי שנה שהעירייה מפקירה אותנו לברחשים. אנחנו על סף יאוש"
לטענת התושבים הפחים המוטמנים הם מקור הבעיה אלא שעדיין לא נמצא להם פתרון ראוי;

זוהי השכונה האקולוגית שלה ייחלו בעירייה ?

יו"ר האופוזיציה וחבר מועצת העיר ירון חן:
"זו פשוט הפקרות לשמה. תושבים נאלצים לעזוב את בתיהם. מישהו בעירייה יסכים לדבר כזה אצלו בבית ?"

שבוע לאחר הפרסום על מתקפת הברחשים וזבובי פירות על שכונת שער הגיא ביקנעם, הרוחות בשכונה סוערות והתושבים זועמים.
כזכור בשבוע שעבר, דווחנו על מכת ברחשים וזבובי פירות, ברחבי שכונת שער הגיא הנובעת מהפחים המוטמנים. כתוצאה מהזבל שנערם בפחים עולים ריחות רעים ואיתם מגיעים גם מזיקים, בחרשים וזבובי פירות שמטרידים את תושבי השכונה זה זמן רב.
תושבים בשכונה סיפרו השבוע כי מתקפת הברחשים מתרחשת כבר מעל חצי שנה וחרף תלונות חוזרות ונשנות, רק לאחרונה ובהתערבות יו"ר האופוזיציה חבר המועצה ירון חן שמלווה את התושבים, החלה העירייה בטיפול בברחשים.
בקבוצות ווטסאפ של השכונה, משתפים הדיירים ברשמים מהתקלות עם הברחשים בבתיהם. תושב אחד שיתף על ברחשים שפלשו לתוך כוס הקפה שלו ואילו אחר שיתף על ברחשים שחדרו לתוך המקרר וכיסו את דפנות המקרר. "פשוט מזעזע מה שאנו חווים כאן מידי יום. זה לא אנושי" סיפר אחד התושבים בשיחה עם העיתון. "זו ממש גרסה של מכת הצפרדעים שהיתה במצרים. בכל מקום בבית הם פולשים ונמצאים. אנחנו על סך ייאוש. הפתרונות לא עוזרים ממש".
לדברי התושבים עיקר המטרד מתנקז לדירות הגן, דירות הקרקע ברחובות הגיא, האקליפטוס והמפל. "מדובר בכ-100 משפחות הסובלות מכך יום יום מעל חצי שנה" ציינו.
התושבים מסרבים להתראיין מחשש שיבולע להם, משתפים בייאוש על המצב והתחושות הקשות בשכונה. במקרה נוסף תושבת השכונה, אישה מבוגרת, נאלצה להתפנות מביתה כי לא יכולה עוד לסבול את המצב הקיים.
הדעות בשכונה חלוקות.
חלק מהתושבים סבורים כי הפתרון הוא פשוט. לשים שקיות ניילון קשיחות בפחים המוטמנים וכך למנוע דגירה מהמזיקים שמגיעים בעקבות הריח והאשפה. "אני לא מבינה מדוע העירייה מתעכבת עם הפתרון הזה. אני מכירה שכונות ישנות יותר בערים מסוימות ובזה נגמר הסיפור. למה לגרור אותנו למציאות כזו כל כך הרבה זמן. פשוט פוגעים בנו" הוסיפה תושבת אחרת.
חלק מהתושבים טוענים כי העירייה צריכה לספק להם פתרון מערכתי לכל הפחים המוטמנים בשכונה ולא להסתפק בשטיפת הפחים. והיה גם מי שקרא לחזור לפחים הרגילים החיצוניים.
כך או אחרת, הסבל הוא נוראי והתושבים על סף ייאוש.  

חבר מועצת העיר ויו"ר האופוזיציה ירון חן הגיע השבוע לסיור בשכונה ונפגש עם נציגי התושבים. "מה שקורה כאן זה פשוט בושה וחרפה" אמר חן לעיתונאים שהגיעו איתו. "הפקרות לשמה. תושבים נאלצים לעזוב את בתיהם בגלל הברחשים. ואני רוצה לדעת האם מישהו מבכירי העירייה היה מוכן לסבול ממכה כזו כבר מעל חצי שנה ולשבת בשקט ?? "
"אמרתי בעבר ואני חוזר שוב. הפתרון הוא פשוט. הדברה וריסוס בשכונה לצד טיפול בפחים באמצעות שקיות קשיחות הנאטמות סביב הפחים וכך מונעות מהריחות והזבל להתפזר החוצה ולפגוע באיכות התושבים. בדקתי ברשויות נוספות כמו כרמיאל, מעלות ונהריה בהם יש גם פחים מוטמנים וזה עובד נהדר". 
יו"ר האופוזיציה המשיך לתקוף את התנהלות העירייה והוסיף: "מוטב שהעירייה תתייחס ברצינות למצוקות של התושבים. אני מדגיש זאת כי בתגובה שלה בשבוע שעבר ניכר היה שהעירייה מסרבת להפנים ולהבין מה קורה כאן ומוסיפה חטא על פשע. אני מגיע לכאן ורואה בדיוק מה נעשה. ההתעוררות של מחלקת התברואה היא בגדר מוטב מאוחר מאשר אף פעם. אלא שזה לא מספיק בכלל. וגם למי שגר בסמיכות לטבע מגיע לקבל תנאי איכות הסביבה ושירות מקצועי ויעיל מהעירייה. הלא לשם כך העלו שוב את הארנונה אך מכבר". ציין חבר המועצה ירון חן.