עוד לענין התנהלות מול הבנק בעת הפעלת יפוי כח מתמשך

עו"ד ונוטריון עידן גרושקובסקי

בפיליטון ישן של הגשש החיוור, שייקה מאיים, שאם לא יקבל מבוקשו, הוא "שורף הבנק"… נזכרנו בכך השבוע עת הגיע "מבול" של עדכונים, דווקא מנציגות הבנקים בישראל, לענין הנחיות המערכת הבנקאית לגבי הנושא ה"חם" של יפוי כח מתמשך. במאמר קודם ציינו שיש "נייר עמדה" כללי, אך השבוע כבר יצאו הנחיות מפורטות בענין. הרצון של כולם – להסדיר ולהקל את הקשר בין מיופה הכח, שנכנס לתפקידו, לרוב, בלית ברירה (עבור הורה או בן זוג), ועליו להתנהל, לעיתים במשך שנים, מול מערכת בירוקרטית ולא קלה. כל זאת, לצד הצורך החשוב מכל, להמשיך לטפל (בריאותית) באותו מייפה כח, שכבר לא במיטבו, בלשון המעטה.

 

נשמח להעביר את אותן הנחיות לכל פונה, אך נבקש, בקליפת אגוז, לציין את עיקרי הדברים, בין היתר:  מיופה הכח יוכל להמשיך להתנהל בשם מייפה הכח, בסניף הקיים, או באחר, בו יבחר המיופה; ניתן לרכז את כל החשבונות של מייפה הכח בסניף אחד, ולצד זאת – ניתן אף לפתוח חשבון חדש, באותו בנק, בשם ועבור מייפה הכח; ניתן יהיה לנהל בשם המייפה – חשבון עו"ש, השקעות,  מט"י ומט"ח, פקדונות, וכו'; כל מערכת מסירת המידע וההתנהלות מרחוק – תמשיך; אם יש חשבון משותף (נניח למייפה הכח שהפך מוגבל ולאשתו) –  חשבון זה ישאר משותף, הפעם בניהול של מיופה הכח ושל השותף השני. 

 

קיצורו של ענין, והגם שמדובר בסיטואציה לא נעימה ולעיתים לזמן ארוך, מבחינת הבנק, לכל הפחות,  ייעשה מאמץ להקל על חייו של מיופה הכח, לכל תקופת המינוי. נסיים באיחול הרגיל לבריאות טובה, ושלא נזקק כלל להפעלת מנגנון זה, גם אם מומלץ להכינו מראש לכל צרה…