הצדעה לאחי הבכור (המוניציפאלי) / מאת גיא זקס

פרישתו של ותיק חברי מועצת טבעון הנוכחיים, חברי הטוב שמוליק שמחון, מן המועצה המקומית, מסמלת סוף של תקופה. בעידן שבו לפוליטיקאים כבר אין מילה ואין ערכים, בזמנים שבהם יש הבדל בין "התחייבות ליבתית" להתחייבויות אחרות – הוכחת, אחי המוניציפאלי הבכור, שיכולה וצריכה להיות פוליטיקה אחרת: כזאת שאין בה אחד בפה ואחד בלב, כזאת שאין בה מרדף אחר תארים ותפקידים חסרי משמעות, כזאת שבאמת דואגת לציבור ולא רק לעצמה. 

לפני 18 שנה, בגיל 34, נכנסת למועצה. עברת ארבעה ראשי מועצה: שמואל אבואב, אלון נבות, דוד אריאלי ועידו גרינבלום. תמיד נשארת מי שאתה, נאמן לדרך ולערכים אותם קיבלת בבית הוריך, תמיד סייעת ככל האפשר לכל תושב שפנה, בלי לשאול אותו – "הצבעת עבורי?" או "תצביע עבורי?".

היית סגן ראש מועצה שהביא הישגים מדהימים בתקציבים ובקשרים ממשלתיים בתשתיות הפנאי ולמערכת החינוך בקרית טבעון. אולם דווקא את הישגיך הגדולים ביותר הבאת מן האופוזיציה – וועדת הגבולות מול מוא"ז זבולון ואיזור התעסוקה ההיסטורי שהולך ונבנה בקריה, וישנה את כלכלתה לטובה. 

חווית את התסכול ואת חוסר הפרגון המתלווה יותר מדי לעיסוק הפוליטי. התמודדת פעמיים על ראשות המועצה וסחפת באותנטיות האופיינית לך אלפי תושבים לתמוך במועמדותך, למרות תנאי פתיחה לא פשוטים ביישוב מהסוג של קרית טבעון. כפסע היה בינך לבין עלייה לסיבוב שני, פעמיים. 

היית לי למנטור, יועץ ותומך. נבחרתי למועצת רמת ישי חמש שנים אחרי הפעם הראשונה בה אתה נבחרת בטבעון. פעמים אין ספור נעזרתי בעצתך החכמה, ויש פעמים שלא, והצטערתי על כך אחר כך… 

אתה תחסר בנוף הציבורי של קרית טבעון. המליאה הנוכחית, אני בטוח, תחסר את ניסיונך העצום. 

תודה על היותך חבר, אדם ומנהיג. זוהי זכות גדולה ללמוד ממך את אמנות השירות של ציבור תושבים גדול. במילות השיר הידוע: תודה על כל מה שנתת!

הכותב הינו חבר המועצה המקומית רמת ישי