הארנונה בטבעון – 5% יותר מדיי!

ממשלת ישראל החדשה נכנסה לפעילות לאחר השבעתה ומנסה, על אף הקשיים, לקדם החלטות משמעותיות לרבות בחקיקה דרך הכנסת. בתוך אלו השרים שוקדים על הכנת תקציב המדינה, שכבר לצערי הורגלנו לעבוד בלעדיו.

אגב כמנכ"ל עיריה המצב בו אין תקציב מדינה הוא בבחינת "אסון" להתנהלות שוטפת של כלל גופי השלטון ובעיקר לשלטון המקומי – העיריות והמועצות המקומיות. במסגרת המלאכה של התקציב הצהיר לשמחת כולנו שר האוצר – ליברמן, כי "לא תהיה העלאת" מיסים והוסיף "אנחנו מתנגדים ולא רואים צורך בהעלאת מיסים" וזאת הדגיש לאור הבנת הרגישות שקיימת כרגע בקרב הציבור ובעלי העסקים לאחר המשבר הכלכלי של הקורונה וחוסר בתקציב המדינה. הוא הדגיש, על אף, אמירות שונות כי הוא מתכוון להעביר תקציב אחראי וממלכתי ללא השתוללות. הבשורה הזו משמחת את מרבית הציבור וכולם מצפים שהבטחה זו לא תיהיה לשוא. בתוך כך בימים אלו מרבית ראשי הערים, המועצות וחברי המליאות עסוקים בסוגיית הארנונה לתושב. על פי הכלל מחויבים אלו להעביר לשר הפנים בקשות לשינויים בצו הארנונה עד סוף חודש זה בכדי שאלו יאושרו עד סוף השנה על ידי הרגולטור ויכנסו לתוקף בשנה הבאה. כדרך קבע משרד הפנים מנחה על עליית מס הארנונה בשיעור משתנה על פי עליית המדדים והשנה קבע המשרד עליה של 1.92%. הרשויות מצידן חייבות לדון בכך ולקבל החלטת מועצה שיכולה לקבל או לא את העליה האוטומטית. מרבית הרשויות דנות בכך בכובד ראש ומשנות את צו המיסים ברגישות ציבורית ובשנה זו, לאחר המשבר הכלכלי הנוכחי שפקד כל בית בישראל, הרגישות עוד יותר משמעותית. והנה לא כך המצב בטבעון, להבנתי בחוסר רגישות ובאופן לא סביר לשנים כלכליות טובות יותר מביאה הרשות המקומית בהובלתו של עידו – ראש המועצה דרישה לעליה של   5% בצו הארנונה. בתכוונו לשקיפות פרסם ראש המועצה פוסט בפייסבוק בו הוא מסביר על "מהלכים מורכבים ולא פופולאריים" ובסוף דבריו מדגיש כי "האחריות של נבחר ציבור היא לקבל החלטות אחראיות ונכונות שרואות פני עתיד" ואני פה שואל האם זוהי מנהיגות שרואה ברגישות ייתר את מצב התושבים? שרואה את  ה – 136 שקלים, 222 שקלים וה- 312 שקלים כסכום שהוא הכבדה על משקי הבית בכלל הציבור בישראל ובפרט בטבעון. ההתייחסות למספרים הללו כאילו הם מה בכך היא מעליבה ופוגעת בכל תושב לא משום הצורך בעוד הכנסה לקופת המועצה, אלא משום חוסר הרגישות וההבנה על מצב הציבור. זו לא מנהיגות, זו לא שליחות ציבורית וזו החלטה מקוממת ומנוגדת לרוח הכללית הנושבת בעם בכלל ואותה ביטא ליברמן בהצהרתו על אי העלאת המיסים. ממליץ בחום רב לראש המועצה לצפות במהדורות החדשות ולהבין את המצוקות שמגיעות מכל מרחב הקשת החברתית. הקורונה והשלכותיה הכלכליות לא פגעו במגזר זה או אחר, אלא ברוב הציבור ובחלקו באופן קשה מאוד. באחת מהמהדורות השבוע רואיינה גברת שסיפרה על הדילמה שנוצרה אצלה לאור המצב הכלכלי " האם לקנות בשר ולוותר על ביקור הנכדים" או האם ל"קבל מחברה צעצוע משומש ולספר לנכד שרכשתי לו" או על "ייצור גבינה ביתית שמעריכה ימים ולחסוך מספר שקלים ביחס לקניית גבינה ממדפי הסופר" ויותר מכל העציב איך הגברת המכובדת למדה מתי הכי נכון לקנות בשווקים ולהשיג מחיר נמוך רגע לפני שהרוכל בשוק הכרמל זורק את הסחורה לפח האשפה ביום שישי אחר הצהריים. לאלו נוסיף את עליות המחירים שבימים אלו פוקדות את המשק בכלל ובטבעון בפרט. עליית מחירי הקנטרי קלאב בשיעור של 5%, מחירי הירקות, המשלוחים וכדומה. אז עידו להדגיש מספרים זוהי לא מנהיגות זוהי בעיניי חוסר רגישות. 

ההחלטה שתקבל מועצת קרית טבעון תועבר לאישור שר הפנים והאוצר ואני מעריך שאלו יפסלו את העליה התוספתית של המועצה המקומית ויאשרו רק את הצמדת המדד על פי הקביעה של משרד הפנים. אך בעיניי טוב יעשה ראש המועצה כצעד של מנהיגות משמעותית מנוגדת להמלצות בעלי התפקידים בעיריה ויחליט לדחות באופן ערכי את השינויי לימים טובים ונוחים יותר לציבור בקריה.

 

ידידיי ורעיי הימים הם ימים של רגישות חברתית וכלכלית ואלו ימים בהם שוב החרדה מ"גל רביעי" מכניסה את רובנו לחשש. התקווה היא שתיהיה למנהיגינו חמלה ציבורית וסיוע לכל בית אב בכדי שנעבור בביטחון את המצב הכלכלי.