שימו את האגו בצד

הרב ד"ר מיכאל לייטמן 

אל רצף ארבע מערכות בחירות שפקדו את ישראל בשנתיים האחרונות, הצטרפה סיסמה חדשה מצד הפוליטיקאים, והיא "לשים את האגו בצד". אבל את האגו לא שמים בצד, אלא עובדים ומתגברים עליו. האגו הוא הטבע האנושי שלנו, הוא יצר הרע שלנו, הרצון לקבל הנאה לטובת עצמנו על חשבון הזולת. האגו מניע אותנו לשים את עצמנו במרכז, ולהעדיף את הכבוד העצמי, את השליטה, את המעמד בראש, על פני כל האגואים האחרים. 

אני חלילה לא מאשים פוליטיקאים או מדינאים כאלה ואחרים. זו לא תופעה ייחודית להם, זה רצון עז שפועם בכל אדם ואדם. זה בולט יותר באנשי הציבור ובמשרתי החברה כי הם נתונים תחת אור הזרקורים הציבורי. בלתי אפשרי לשכנע אדם לקום נגד יצרו, לצאת נגד הטבע הבוער שלו. האגו העצום של דורנו הוא חזק ועיקש, בעל עורף נוקשה. 

אבל יש אנשים בעלי אגו מפותח יותר מהציבור ומנבחריו, והם המקובלים. עד כמה שזה יישמע דבר והיפוכו, דווקא אלו שעוסקים בחיבור ביניהם, ביצירת הרגשה של אחדות, בניסיון תמידי ליישם את הכלל "ואהבת לרעך כמוך", כמו שמלמדת חכמת הקבלה, דווקא הם מגלים בקרבם את האגו האנושי המפריד והעוצמתי ביותר. אלא שהמקובלים מודעים היטב לטבעם האגואיסטי ועובדים איתו בצורה בוגרת. הם לא דוחים את השנאה, אלא עובדים מעליה. את הדינמיקה הזאת מתארים בעלי הזוהר כפי שחוו זאת על בשרם: "מתחילה הם נראים כאנשים עושי מלחמה שרוצים להרוג זה את זה, ואחר כך חוזרים להיות באהבת אחווה" (ספר הזוהר, אחרי מות, ס"ד-ס"ה).

העתיד הטוב של עם ישראל יתממש רק כאשר נדע להתחבר מעל הפילוג, להתלכד מעל האגו הטבעי. תמיד ישנה אפשרות לתת דוגמה, תמיד ישנו מקום להפגין כוח התגברות מעל האני הפרטי, להתעלות למעלה מן האנוכיות התובענית "למען העם והחברה". אז יפעל הקסם של הטבע, כמו שמתפתחים ילדים שמשחקים בלהיות גדולים, והמשחק המדומה יהפוך למציאות חדשה.

גם אז האגו לא ייעלם. כל אחד יישאר בצדקת דרכו, ישמור בחוזקה על דעתו החדה, יתעקש על עמדתו הנוקשה, אבל מעל כל ההבדלים, על פני התיעוב והסיאוב, נדע לשאוף לכסות הכול באהבה, כמו שמלמדת חכמת הקבלה. האגואים הם הקרקע הפורייה לצמיחת זרעי אהבת הזולת, הם סוד העם היהודי, כמו שכתב שלמה המלך, מי שעמד פעם בראש ההנהגה: "על כל פשעים תכסה אהבה".

 

  • הרב ד"ר מיכאל לייטמן מלמד קבלה בערוץ 96  (HOT) ובאתר "קבלה לעם kab.co.il – "
  • למפגש מבוא בחכמת הקבלה צרו קשר: 1-700-509-209 או במייל info@kab.co.il.
  • קבלו תוכן איכותי: הוסיפו את המספר 051-5108032 לאנשי הקשר, שלחו את שמכם בווטסאפ (לא סמס), וקבלו תכנים מרתקים ישירות לנייד.