הזדמנות מבורכת.

סבב נוסף הסתיים וכצפויי הכרעה מובהקת אין , על אף שהעם נמצא בצד הימני של המפה הפוליטית. כתבתי רבות על כך שאותי מטרידה העובדה שאסטרטגיית ה"רק לא הוא" לא עובדת וכל הניסיונות הללו לכאורה עשו את ה"קוסם" לכזה שעדיין יש בכובעו שפנים נוספים. הצעתי בעבר שנכון יהיה אם יבואו הטוענים לראשות ויציגו אסטרטגיה אלטרנטיבית עם משנה סדורה לעם ישראל ואז יבקשו את המנדט וכעת משלא עשו כן, אני מציע שיועילו בטובם ויגידו בקול רם מי כן ויפסיקו בעיסוק של ההוא לא. לפיד היה זה שלאורך כל הקמפיין הקפיד לא להצהיר שהוא מתמודד לראשות הממשלה, זכה במספר המנדטים הרב ביותר אחרי הליכוד ולכאורה הוא זה שצריך להוביל אלטרנטיבה לביבי.

אותו לפיד כבר נכשל מספיק פעמים בניסיון לייצר אלטרנטיבה שלטונית וכעת על אף מספר המנדטים לא ניראה כי יצליח ליצור קואליציה של 61 מנדטים ובכדי שזה יקרה יצטרכו כמה מנהיגים ימניים לוותר על ערכים בסיסיים ויבגדו בבוחריהם במצב שכזה הגזירה עליהם תיהיה בלתי נסלחת. כך שלהבנתי לפיד אינו רלוונטי כאלטרנטיבה מנהיגותית והוא מבין זאת היטב ואוליי הגיע העת שיהיה קצת יותר דמוקרט והרבה פחות שחצן. גנץ שבהחלט הפתיע בבחירות מבקש מגוש הרק לא להסתדר מאחוריו, אך גם כאן שוב החלק הימני יצטרך לעשות חשבון נפש מורכב ובנוסף אל לשכוח שבחבירה האחרונה לביבי הוא כונה על ידי לפיד  הורוביץ ועודה כבוגד בבוחר. אם כך ומתוך הבנה שהמשותפת, העבודה ומרץ לא רלוונטים לניהוג המושכות נותרו בנט וסער. האחרון הצליח להגיע להישגים בזכות בוחרי הליכוד שהחליטו לחצות איתו את הקוים, אך אף אחד מהם לא יסלח אם הוא יביא להפלת ממשלת ימין. וכך ככל ש"נחפור" בכך נגלה שהפלונטר הפוליטי, תחת אסטרטגיית הרק לא, אינה פשוטה להתרה והדרך היחידה שהימין הסתדר מאחורי מנהיג הימין ביבי וששם יעצרו את כל ה"קשקשת ברשת" של הרק לא. סער יכול להיכנס בגב זקוף ולקבל תיקים משמעותיים, בנט יכול לדרוש ביטחון ומשפטים ואף יותר ובאופן כזה לייצר יציבות שלטונית שהעם זקוק לה. ביבי לא צריך להיות "קוסם", אלא פשוט לממש את הפוטנציאל הימני על ידי איחוד חלקי הפזל הימני וגם במידה רבה לשים את האגו שלו בצד על מנת לנסות ולבנות בסיס אמון לאומי ודרך של איחוד. המנהיגות צריכה גם להקשיב לרוב העם ולקבל החלטות גם אם היו אי אלו הבטחות ואמירות אחרות ופה בדיוק הגיע הזמן, העם לא יסבול סבב נוסף של בחירות. האמת נאמרה על ידי העם וכעת נדרשים המנהיגים ללכת עם ליבו של העם. ממליץ בחום לכולם לעסוק במה ומי כן ופחות במה ומי לא.

השבוע חגגנו, בשעה טובה ומבורכת, את ליל הסדר וחג הפסח והגדנו לבנינו את יציאתנו לחירות ממצרים, אך בואו נודה על האמת  קראנו את ההגדה ובשאגות סיפרנו את מהללי השנה האחרונה. כמה סגר, כמה בידוד, כמה מסיכות, כמה אלכוג'ל, כמה מובטלים ואף על תופעות הלוואי של החיסונים ויותר מכל התרגשנו מחוג המשפחה המורחב שסוף סוף זכינו לחגוג בחירות, בתרועות וביציאה שלא פחות משמעותית מקריעת ים סוף. בתוך אלו השבוע גם נהנינו מהחזרה לשגרת התרבות הלאומית לה התגעגענו. אני הצטרפתי להופעה של הזמר, באופן מפתיע סטנדאפיסט, קובי אפללו בהיכל התרבות במעלות. קובי בן מעלות ויחד עם שיריו הנוגעים הוא שוזר את סיפור חיו של אומן פריפריאלי, שחווה קשיים ואתגרים בלתי אפשריים בכדי לטפס מעלה לפסגת ההישגים המוזיקליים. מורה שפחות האמינה בו, אבא שרצה שרק יבחר דרך ויתמיד בה, סביבה שבעיקר תמכה בסקציה מעלות ( קבוצת הכדורגל המקומית) והוא בסתר כותב וחולם שירים. יחד עם חבריו מקים את להקת שמעונה להופעות במעלות ובטוח שהגיע לשיא השיאים, אך ההתמדה, הרצון ובעיקר הכשרון הובילו אותו לניפוץ תקרת הזכוכית בעולם התרבות. הופעה מדהימה עם שירים איכותיים ובעיקר שנונה ומתובלת בסיפורי ילדות שם בעיר הרחוקה מליבת התרבות הישראלית. בהחלט שאפו לאומן ובעיקר שעור מעלף לכוח רצון ונחישות אישית ואוליי שעור למערכת התרבות הלאומית תייצרו תנאים לאומיים לאומנים מהמעגל הרחוק/הפריפריאלי במדינה וביחד נגלה את הפוטנציאל הגלום שם ונייצר הזדמנויות גם לערים הרחוקות. וכמו על פי מילות שירו "בא מן השתיקה", תנו הזדמנות גם לאלו שקולם רחוק ממרכז ההתרחשויות וזה נכון בכל תחום ברמה הלאומית.

בסוף שבוע הקרוב נחגוג את סיומו של חג הפסח בחגיגות המימונה, שזה מכבר הפכו לחגיגות לאומיות. בהזדמנות זו מאחל לכולם חג שמח ופתחו את דלתותיכם בפני העם וקבלו את כולם בצהלולים, חיוכים, אהבה וחיבה כי עם אחד אנחנו גם אם ישנה שונות בתוכנו.

ידידיי ורעיי האתגרים עצומים ברמה הלאומית ונכון יהיה שהאגו יושם בצד לאחר 4 סבבים מפרידים וחוצים בתוכנו, תנו למנהיגים לגלות אחריות ולייצר פה שפיות פוליטית ודרך של עשיה ותקווה. התקווה צריכה להיות בכל מחוזות המדינה ושזו גם תאפשר לאחר, לשונה, לרחוק ולקרוב להביא עצמו לידי ביטויי והצלחה וכל שנותר הוא לברך את כולם בברכת "תרבחו ותסעדו" על פי מיטב המסורת המרוקאית והישראלית.