המועצה האזורית מגידו מציגה:

התכנית לבניית כ- 140 וילות חדשות בהרחבה הצמודה לעין העמק על שטח של למעלה מ- 180 דונם.

כ- 40% מהרוכשים הם תושבי יקנעם עלית. כשליש נוספים תושבי חוץ

הצביעות של המועצה האזורית מגידו שוברת שיאים: במועצה האזורית מגידו לא שמעו ככל הנראה על אמרת חז"ל המפורסמת "נאה דורש נאה מקיים", אחרת איך ניתן להסביר שהמועצה מובילה מזה חודשים רבים תכנית להרחבה מאסיבית של מושב עין העמק בלמעלה מ- 140 וילות על חשבון טבע נדיר ושטחים ירוקים, ובד בבד מטיפה מוסר לעיר השכנה יקנעם שאסור לבנות על שטחים פתוחים, ועוד דורשת ממנה להתרחב באמצעות בנייה לגובה, או לא להתרחב כלל.

המטיילים המומים

המטיילים הרבים שפוקדים את אזור עמק השלום ונחל השניים בימים אלו של השנה בהן הפריחה בשיאה בוודאי מזדעזעים למראה הטרקטורים והדחפורים שמבצעים עבודות פיתוח בשטח ההרחבה שצמודה למושב עין העמק  שנמצאת באופן יחסי מעל עמק השלום. במושב עין העמק שווקו למעלה מ- 140 וילות על שטח של כ- 185 דונם. לכך יש להוסיף את כביש הגישה שנסלל באורך של כ-5 קילומטרים אך ורק כדי שהמשאיות לא יעברו דרך המושב לאזור ההרחבה, והכל על טבע וכלניות, ואת הפגיעה הגדולה כבר רואים היטב בנחל ריחניה ונחל השניים. הרחבה זו צפויה להגדיל את מושב עין העמק בכ- 70% שעה שכיום יש במושב כ- 190 דירות ולאחר ההרחבה צפויים להיות בו כ- 340. 

1.05 מיליון ₪ לחצי דונם

מרבית הרוכשים אגב אינם מעין העמק. למעלה מ- 40% מהם הם מיקנעם עלית וזאת מאחר וליקנעם עלית אין שטחים לבנייה ובטח ובטח לא ניתן לבנות בה מגרשים בגודל של חצי דונם. מה עוד שהמחירים הם כחצי מיקנעם. רק להמחשה מגרש ביקנעם בשטח של כ- 300 מטרים שמשווק על ידי המינהל עולה כ- 1.4 מיליון ₪. בעין העמק מגרש של חצי דונם עולה כ- 1.05 מיליון ₪. בנוסף לרוכשים מיקנעם, כ- 25%-30% משאר הרוכשים הם מבחוץ, כך יוצא שכשליש מההרחבה שצמודה לעין העמק מגיעה בפועל לבני המקום, הווה אומר הרס הטבע עבור דיירי חוץ שעבורם ועבור שאר תושבי המועצה הדיל משתלם במיוחד: גרים בזול בצמידות ליקנעם על שטחים רחבים שפעם היו טבע, ומקבלים מהעיר את כל שירותי המסחר, הרפואה, התרבות ואפילו חינוך. ויקנעם? היא שתיחנק בבנייה לגובה.

שומרים על הירוק?

לאור כל זאת מפתיעה, או שלא, שתיקתם של כל אלו שרוצים לשמור על שטחים ירוקים ושרואים איך שהאזור נחפר ונהרס ופתאום הירוק שהיה חשוב פחות חשוב, חשיבות השמירה על הטבע הופכת להיות משנית, וכך גם השמירה על האזור כשטח ביוספרי ועל החלטות אונסקו. מעניין שאותם אנשים ששותקים עתה בוחרים להפגין נגד עיריית יקנעם והעומד בראשה שהשטח בכלל לא עבר אליה, וזאת במקום להפגין כנגד אלו שכבר הורסים את הטבע הלכה למעשה. 

מושב עין העמק לא לבד, הרחבות נוספות צפויות בעוד רבים מיישובי המועצה. 

ביקנעם אגב מפרגנים לתושבי המושבים והקיבוצים ומבינים את הצורך שלהם להתרחב על מנת להבטיח את עתידם.