פורים ותחפושות בצל המירוץ הפוליטי!

עוד רגע זה קורה ואנחנו כבר בנקודת הרתיחה הפוליטית בפעם הנוספת לקראת סיום סבב הבחירות הקרב. המפלגות נרשמו, הרשימות הוגשו, הסקרים בעליה מתמדת, התחנונים וההבטחות במגמת עליה ובורסת ההימורים מתנהגת באופן אקספוננציאלי . מפת הגושים על פי הסקרים אינה משתנה באופן מהותי להכרעה מובהקת של הבחירות והשאלה המרכזית היא האם הגוש שסיסמתו היא "רק לא ביבי" יצליח ליצור גיבוש ודיעה משותפת, שלא תתפרק? לכאורה ניראה שזה אפשרי, אך ככל שנוברים בפרטים מלאכת החיבור ניראת בלתי אפשרית אידיאולוגית, מנהיגותית, רעיונית וביצועית. בחלק ממחנה זה המרחק בין הקבוצות בכדי ליצור מכנה משותף, שהוא לא רק האמירה – " רק לא ביבי", ניראה כמרחק הזריחה מהשקיעה. לעומתם ביבי לפחות מצליח ליצור גוש נאמנים, על אף שסמוטריץ לא חתם, שיוצר בלוק של כ – 50 מנדטים. כעת המאמץ בין הגושים ליצור בלוק מוביל ומנצח הוא מורכב ועל פניו ניראה כי דווקא לגוש הימין בראשות ביבי ישנו יתרון משמעותי ולפי מפת המנדטים מספיק שבנט או סער, שהם שותפים טבעיים בגוש זה, ימצמצו ואז ניראה כי לביבי יהיה יתרון מובהק. גם בבחירות הקודמות שהיה ניראה כאילו אין כל סיכויי לביבי, היה זה גנץ ששלף את גלגל ההצלה ובזה הטביע את עצמו בפוליטיקה הישראלית. גנץ בימים אלו מנסה לשכנע שהוא היה השכפ"ץ הלאומי התורן ואילו לא עשה צעד זה הדמוקרטיה הישראלית היתה מאבדת עצמה לדעת, אני משוכנע שגם הפעם יהיה האיש, הגוף אשר יזרוק את גלגל ההצלה לביבי ויכריז כי עשה זאת בכדי להציל את הדמוקרטיה הישראלית. מצער שחצי מדינה עוסקת באג'נדת ה"רק לא" ולא מצליחה לייצר אידיאולוגיה מותאמת לעת הזו, שתוביל לאיחוד והכרעה. ומנגד מצער שאין בתוך הגוש הימני אלטרנטיבה מנהיגותית במצב שכזה כפי הניראה ביבי ימשיך להיות במקומו וכולם ימשיכו לעסוק רק בו מבלי לחשב מסלול מחדש, עוצמתי יותר, מלוכד יותר ובעיקר מותאם לעם בישראל בשנת 2021.

לעיתים ניראה לכולנו כי רמת התיחכום הפוליטי הזה מעולם לא היתה כאן וכאילו הפיצולים, החיבורים, הקמת המפלגות החדשות, התרסקות ישנות הם המצאה של ההווה הפוליטי ובעיקר של ביבי. אז חברים נבירה וחיפוש בארכיון הפוליטי הישראלי מעלה סיפורים מרתקים ועדויות על פוליטיקה "חיה ובועטת" כבר מראשית הקמת המדינה והמשך לאורך כל הדרך. לשם התזכורת להלן מספר שמות ואירועים שהובילו לפיצולים פוליטיים ול"פיצוצים" שעיצבו את הפוליטיקה הישראלית. אחדות העבודה, הקמת המדינה, בן גוריון, שרת, לבון, עסק הביש, מפא"י, מפ"מ, שדה בוקר, אשכול, גולדה, דיין, רבין, פרס, חשבונות בנק בחו"ל, חירות, ליכוד, בגין, לוי, שמיר, העבודה, קדימה, מפד"ל, רעם, בלד, שינויי, מרץ, יש עתיד, דרעי, עובדיה יוסף, פורוש, רחבעם זאבי, אולמרט, שרון, ליבני, קצב, ברק ועוד ועוד ועוד וכל ערך שכזה מביא סיפור מרתק על הפוליטיקה הישראלית לאורך הדורות והיו שם פיצולים, חיבורים, מריבות, שחיתויות, משפטים, הדחות, עזיבות, פרישות ועוד. כך שלעיתים ניראה, על אף יכולתו, כאילו ביבי המציא האומנות הפוליטית והביא אותה לשיאים, אך בהחלט בוא נזכור שהיה לו הרבה ממי ללמוד בפוליטיקה הישראלית.

ברוח אירועי חגיגות פורים בצל מגיפת הקורונה, מאחל לעולם חג שמח ואיכותי ונצלו את הזמן המשפחתי בכדי לחגוג ולשמוח עד לא ידע. עם זאת אל תאפשרו לפוליטקאים שכעת מתחפשים ל"אריות" פוליטיים לשכנע אותכם כאילו הם הם יובילו ותזכרו שמרביתם הופכים ביום שאחרי לשפנים ובעיקר לנגררים למלאכת חלוקת העוגה ופחות למשפיעים על טעמה.

 

ידידיי ורעיי המערכת הפוליטית נמצאת בנקודת רתיחה לקראת הכרעה, אך אל לנו לשכוח שאומנות השטיקים והטריקים הפוליטיים התעצבה לה במשך עשרות שנים ולביבי היו מורים טובים במעלה ההיסטוריה הפוליטית הישראלית. כולנו תקוה שמלאכת השטיק והטריק והאני תושם בצד ויעמידו את הלאומי – ישראלי לפני הכל.