"קוסם פוליטי"

מערכת הבחירות הנוכחית מזמנת לנו שוב הפתעות באשר לשמות, למפלגות, לנרשמים ועוד יותר לפורשים. יש שמייחסים את החלטת הפורשים כהחלטה אישית ובחירה שהם הגיעו מתוך תובנות אישיות ו"מחירים", שהם לא מוכנים לשאת עוד. יש שמייחסים זאת למשברים הפנימיים במפלגות להם הם שייכים ובשל איבוד האמון ויש שמייחסים זאת לנתניהו – "הקוסם" הפוליטי. אני הייתי בוחן לעומק את האופציה השלישית והתנהלותו לאורך שנים כלפי כל מי שרק הצליח מעט להרים את הראש הפוליטי. בכל פעם שהיה בסביבת נתניהו אדם, שעוצמתו ויכולתו סיכנו את האיש ואת מעמדו הפוליטי, בדרך לא דרך מצא עצמו מחוץ למעגלי העשייה המרכזית, או בכל פעם שהיה מי שהעיז לפגוע ב "ירום הודו" אז הופעלה שיטת "קפד ראשו" על פי שיטת נתניהו וסובביו. בתוך אלו ניתן לתת פה רשימה ארוכה ומכובדת שמצאה עצמה מחוץ למעגלי הפוליטיקה – דוד לוי, בגין ( הבן), מרידור, ארידור, ליבני, סער, סילבן, מופז, בוגי, ברק, ניסנקורן והרשימה עוד ארוכה לעייפה של מי שניתן להגדיר "נפגעי ביבי". בהחלט ניתן לייחס לביבי סגולות כאלו ואחרות מכיוון שבמבחן התוצאה בסופו של יום האיש ממשיך להוביל את המערכת הפוליטית ביד רמה והציבור ממשיך בדרכו לתמוך בו. אגב רק לשם התזכורת לכולנו במדינה דמוקרטית העם בוחר וכל קול משפיע והדרך לשנות את ההרכבים הפוליטיים והמנהיגים היא לא באמצעות אליטות חברתיות, שמשמשות כבר שנים "שופר" בעל צליל מזן מיוחד עם רגישות לצד שמאל בעיקר או דרך הרשות השופטת, שגם שם ה"שופר" עם צלילים שלא מייצגים את כל רכיבי הפסיפס האנושי הלאומי ויש שמייחסים להם אג'נדה מאותו צליל. המלצתי לכל המתמודדים  היא תתחברו לעם הוא מקור העוצמה בדמוקרטיה, אל תשלו עם סיסמאות נבובות, גבוהות וחסרות משמעות עבור הבוחר וכן, חלו בשלושים שנה האחרונות תמורות דמוגרפיות בישראל ואויי למפלגה ונבחר שיחליטו להדיר אוכלוסיות מסויימות, כי אז ביום הבוחר… .  יכולתו האישית של ביבי היא כזו שהעם איתו ובוחר ללכת אחריו, על אף תיקי האלפים ועוד אירועים שמייחסים לאיש, אך בעיני הרוב המכריע הוא מספק את הסחורה ובעיקר יודע מהי מלאכת הפוליטיקה על כל מרכיביה בכדי להמשיך ולהנהיג בראש הפירמידה. בתוך כך ביבי זוכה למעמד של שחקן מרכזי אף מעבר לפוליטיקה הארצית וגם בזירה הפוליטית האיזורית והבינלאומית מייחסים לו יכולות והצלחות של "קוסם פוליטי". 

השבוע נחתם הסכם להסדרת היחסים בין ישראל לקוסובו וכך עוד מדינה בחבל הבלקן מצטרפת לרשימת המדינות שמחליטה לפתח מערכת יחסים עם מדינת ישראל. המיוחד בהסכם הנ"ל שהוא ההסכם הראשון בעולם ברמה זו – בין מדינות, שנערך באמצעות ה"זום" ונחתמו מסמכי ההסדרה בין הצדדים.

ושוב האלימות בחברה הערבית מכתיבה חלק מרכזי בסדר היום הלאומי. התקרית בכפר טמרה השבוע היא בהחלט עוד נקודת שיא משמעותית. באישון לילה מתנהל ברחובות העיר קרב יריות בין לוחמי משטרת ישראל לבין מפרי חוק לכאורה ולצערנו כפי הניראה נפגע ונהרג עובר אורח – חף מפשע כתוצאה מכך. האירוע במידה רבה בצדק עורר את זעמם של התושבים ושל החברה הערבית ובעקבות זאת החל גל מהומות רחוב, אך יחד עם זאת הציפיה היא לראות את המנהיגות הערבית מובילה מחאה כנגד הפשע המשתולל שם וביחד עם הממשלה להוביל תהליך של יצירת תקווה לאוכלוסיה הערבית בישראל, אחרת מעגלי האלימות, הפשע ובעיקר המצטרפים לחוגי הפשע ימשיך לגדול ולהלך אימים ברחובות הכפרים הערביים בישראל.