עם הפנים ל-2030: מועצת רמת ישי ממשיכה בשדרוג התשתיות בישוב בהשקעה של עשרות מליוני שקלים מדי שנה

כניסה נוספת לאזה"ת, פיתוח התשתיות בשכונות החדשות, הארכת שביל סובב רמת ישי, הרחבת בי"ס ארזים, שדרוג רחובות והסדרת סמטאות, הקמת גינת כלבים, תיכנון פארק אתגרי ואישור תכנית המתאר כוללנית לשנת 2030, אלה הם רק חלק מהפרויקטים אותם מקדמת מועצת רמת ישי. מהנדסת המועצה אתי בוצין: "העבודות מתקדמות בהתאם לתכניות העבודה ולוחות הזמנים בפיקוח הצוות המקצועי של המועצה", ראש מועצת רמת ישי עופר בן אליעזר: "תודה גדולה לצוות המקצועי של המועצה ומהנדסת המועצה אתי בוצין על העבודה המקצועית וליו"ר וועדת תיכנון ובניה, חבר המועצה ניר חבקין, על השותפות בהובלת התהליכים. נמשיך בתנופת הפיתוח ברמת ישי עם הפנים לשנת 2030"

גם הקורונה לא עצרה את תנופת הפיתוח והבניה ברמת ישי. מי שמובילה את הפרויקטים השונים ברחבי הישוב בהנחייתו של ראש המועצה עופר בן אליעזר, היא מחלקת ההנדסה של המועצה. את המחלקה מנהלת מהנדסת המועצה אתי בוצין. ידיה של בוצין וצוות המחלקה עמוסות בעבודה-שלל פרויקטים על הפרק ולהם סטטוסים שונים: בשלבי תכנון, בשלבי מכרז,  בביצוע, לקראת סיום ביצוע ומסירה. לפניכם פירוט של כמה מהפרויקטים הבולטים אשר בקידומם השקיעה המועצה עשרות מליוני שקלים.

כניסה נוספת לאזה"ת

אחד מהפרויקטים הבולטים אותו מקדמת המועצה ועומד לפני סיום – הכשרת כניסה נוספת לאזה"ת מכיוון צומת בית שערים – נווה יער. העבודות כללו הכשרת וסלילת כביש גישה מהצומת ועד לאזור כיכר רחוב האקליפטוס, הסדרת מדרכות, חניות ותאורה. הכניסה הנוספת לאזה"ת צפויה להיפתח לתנועה בשבועות הקרובים. עלות הפרויקט למעלה מ – 10 מיליון שקלים כאשר למעלה מ-7 מיליון שקלים מתוך סכום זה גייס ראש המועצה ממשרד התחבורה.

ראש מועצת רמת ישי עופר בן אליעזר: "הכניסה הנוספת לאזור התעסוקה תנגיש את הכניסה אליו למבקרים הרבים, עם דגש על שעות וימי העומס, ותיתן רוח גבית לעסקים שכל כך חשובה במיוחד בתקופה זו. זהו נדבך חשוב נוסף בהשקעות המועצה בפיתוח וקידום אזור התעסוקה שעבר בשנים האחרונות מהפך ברמת התשתיות, החזות, החניות, התאורה וכעת גם מבחינה תחבורתית". 

פיתוח השכונות החדשות

בימים אלה הולכות ומתקדמות בנייתן של שתי השכונות החדשות ברמת ישי-פרדס וחסכון (כ 300 יחידות דיור) והשכונה המערבית (כ 60 יחידות דיור). בתוך השכונות חלק מיחידות הדיור כבר אוכלס. שכונת פרדס וחסכון נמצאת בשלב ב', שלב הפיתוח שכולל בין היתר השלמת חלק מהרחובות הפנימיים וכבישי הגישה, תאורה, הסדרת מדרכות וחניות. בפרדס וחסכון יסלל ויפותח גם הכביש ההיקפי שמוביל לשכונה. 

גם בשכונה המערבית (רחוב העירית) החל שלב ב' שאמור להסתיים בקרוב והוא כולל בין היתר הסדרת חניות ומדרכות, תאורה וסלילה נוספת. 

עד כה הושקעו בהקמת התשתיות לשתי השכונות מיליוני שקלים. בפרדס וחסכון עומד התב"ר המצטבר על סכום של כ- 23 מיליון, מתוכם כ-15 מיליון שקלים אותם גייס ראש המועצה עופר בן אליעזר ממשרד השיכון. בשכונה המערבית עומד התב"ר המצטבר על כארבעה מליון שקלים. לאחרונה נפגש ראש המועצה עם מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון יאיר פינס ודן איתו בקידום שיווק קרקעות המנהל בשכונת פרדס וחסכון.

שדרוג מערכת החינוך ומבני ציבור

המועצה מקדמת הרחבה של בית הספר היסודי ארזים ב-1000 מ"ר נוספים. זהו שלב נוסף בשדרוג התשתיות בבית הספר שהורחב לפני 4 שנים. סטטוס הפרויקט: שלבי קבלת היתר והכנה למכרז. העבודות יתבצעו במהלך שנת 2021.  ראש המועצה הנחה שתוכניות העבודה ישימו דגש בראש ובראשונה על נושא הבטיחות ועל סנכרון מלא עם צוות ביה"ס בהובלת מנהלת ביה"ס.  

בנוסף המועצה מקדמת תיכנון של גני ילדים בשכונת פרדס וחסכון. כמו כן תוקצב תכנון להקמת מעון יום נוסף בישוב. פעולות אלה נעשו מתוך צפי לגידול האוכלוסיה בישוב עם אכלוס שכונות פרדס וחסכון והשכונה המערבית ולנוכח ההגירה החיובית לרמת ישי.

העבודות להכשרת ארכיון ישובי במגדל המים ההיסטורי הסתיימו וכללו שדרוג והתאמת המבנה, הכשרתו למבקרים, הנגשה, מיזוג אוויר ועוד ועלותן כ-400 אלף שקלים. בחדר המורשת יוצגו מסמכים וחומרים היסטוריים נדירים עליהם יהיה אחראי גידי ארבל, הנחשב להיסטוריון הלא רשמי של רמת ישי.

הנגשת מבני ציבור – המועצה פועלת ללא הרף להנגיש את מבני הציבור לקהל הרחב, במסגרת קידום הפעילות נמצאת בשלבי תיכנון תכנית לרווחת אנשים עם מוגבלויות. 

בית עלמין – שלב א' בהרחבת בית העלמין הסתיים והמועצה מקדמת תוכנית (תב"ע) להרחבת בית העלמין לכיוון דרום בשיתוף כפר יהושוע, כך שבסופו של תהליך בית העלמין יהיה בשיתוף עם כפר יהושע.

פיתוח תשתיות ספורט ופנאי

שביל סובב רמת ישי, פרויקט בהובלת המועצה ובשיתוף קק"ל ורשות ניקוז הקישון, נחשב לסיפור הצלחה והוא מושך אליו מדי יום מאות צועדים, מטיילים ורוכבי אופנים. השביל באורך של כשישה קילומטרים (עד לתחנת הרכבת בכפר יהושע) לאורך נחל בית לחם שעבר שיקום וניקיון, טובל בשדות העמק. לאורכו פינות ישיבה ונוי. בשנת 2020 שדרגה המועצה את באר יוסיפון המיתולוגית, בסמוך לצומת ישי והכשירה מתחם ישיבה מסביב לבאר. 

בימים אלה מושלם חלקו של השביל העובר בתחום היישוב מרחוב העירית ועד לרחוב מעלה השקמה קטע זה ינציח את שמו של חלל צה"ל סג"מ בר רהב ז"ל שנפל במבצע צוק איתן ב-2014. ראש המועצה עופר בן אליעזר פועל להארכת השביל במקביל לכביש 75 עד לאזור החאן, שם ימשיך כגשר מעל כביש 75 ויתחבר לאזור התעסוקה.  בן אליעזר רתם לנושא את חברת נתיבי ישראל בפגישה שקיים בשבוע שעבר עם מנכ"ל החברה ניסים פרץ. עלות הפרויקט עד כה: למעלה מחמישה מיליון שקלים.

ברחוב כליל החורש מתוכנן פארק משחקים אתגרי על שטח של כ 4 דונם, פרויקט זה נמצא בשלב תכנון לאחר הליך שיתוף ציבור. הפארק יכלול שני מתחמי משחקים ובהם מתקן פאמפטראק ומדשאות וכן הסדרת חניות ברחוב.

כחלק משלב ב' בפרויקט השכונה המערבית ישודרג גן המשחקים בפינת הרחובות מעלה הרדוף ומעלה השקמה, בגן המשחקים יוצבו מתקנים אינטראקטיביים.

לנוחיות בעלי הכלבים תוקם גינת כלבים באזור רחוב חבצלת.

יצויין כי במהלך שנת 2020 הקימה המועצה שני מגרשי ספורט חדשים- מגרש פטאנק במתחם גן הכושר ע"ש רפי בן חקון ומגרש שחב"ק (שחקו בקהילה) -מגרש כדורגל סינטטי כולל תאורה שבהקמתו הושקע סכום של כמליון שקלים ובכניסה לשכונת פרדס וחסכון הוקם פארק משחקים אתגרי בעלות של למעלה ממליון שקלים.

שדרוג והסדרת רחובות 

פרוייקט משמעותי נוסף הוא סלילת 2 כיכרות ברחוב האלון ופריצת דרך חדשה בין הכיכרות לשכונת הפרדס. הסדרי התנועה החדשים הללו ישפיעו בצורה משמעותית על זרימת התנועה בישוב לרווחת התושבים ולבטיחותם, מה שישפר את התנועה ברחוב האלון הן לרכבים והן להולכי רגל וינקז תנועה משכונת פרדס וחסכון. ברחוב הוצבה תאורה חדשה, המדרכות וחנייה הוסדרו. העבודות צפויות להסתיים בשבועות הקרובים לאחר שבשבוע שעבר נסלל הכביש.

פרויקט נוסף בביצוע (העבודות בשטח החלו בימים אלו)- הסדרת רחוב החבצלת והוא כולל הסדרת מדרכות, חניות וסדר התנועה. כאמור בחלקו המערבי של הרחוב תוקם גינת כלבים.

מספר רחובות נוספים נמצאים בשלב תיכנון-רחוב האגוז (מדרכות, חניות והסדרת התנועה) סמטת הברוש וסמטת הוורד כולל חיבור לשכונת פרדס וחסכון. 

מגרשי חניה: יוכשר מגרש לחניית משאיות בסוף רחוב הצפצפה (תב"ר בסך עשרות אלפי שקלים אושר בישיבת המועצה האחרונה). מגרש חניה לרכבים ואוטובוסים יוכשר בסמוך לכניסה המערבית.

תיכנון תכנית המתאר הכוללנית של רמת ישי נמצא בישורת האחרונה ויגיע לדיון במליאת המועצה בחודשיים הקרובים. התוכנית תשרטט את פניה של רמת ישי  ותגדיר את השלד האורבני של הישוב לקראת שנת 2030 וכאמור היא צפויה לעבור לאישור המועצה. במסגרת התכנון נערך הליך שיתוף ציבור בכמה שלבים כאשר ניתן דגש על שמירת צביונה הכפרי של רמת ישי.

מהנדסת המועצה אתי בוצין: "שלל הפרויקטים והעבודות מתקדמים ברחבי רמת ישי בהתאם לתכניות העבודה ולוחות הזמנים ובפיקוח הצוות המקצועי של המועצה".

ראש מועצת רמת ישי עפר בן אליעזר: "המועצה משקיעה מדי שנה עשרות מליוני שקלים בקידום ופיתוח התשתיות ברמת ישי בכל התחומים. תודה גדולה לצוות המקצועי של המועצה-המנכ"ל היוצא של המועצה עוזי פריד ומהנדסת המועצה אתי בוצין על העבודה המקצועית וליו"ר וועדת תיכנון ובניה, חבר המועצה ניר חבקין, על השותפות והרוח הגבית בהובלת התהליכים. נמשיך בתנופת הפיתוח ברמת ישי עם הפנים לשנת 2030".