נינג'ה ישראל! – מאתגר

נותרו עוד כ – 80 יום עד להגעתנו  אל מעבר לפרגוד בפעם… במהלך השנתיים האחרונות וככל שהימים חולפים ומתקרבים נראה כי הסיפור הפך יותר ויותר לבדיחה הלאומית, לספורט לאומי ולהשתלטות הריאליטי על חיינו. המצחיק בבדיחה, שהיא כבר לא מצחיקה מכיוון ששמענו אותה יותר מדיי פעמים בזמן האחרון. המשעמם בספורט הזה הוא שהתרגלנו כבר להרכבים, לשחקני המפתח, לצופים, לסדרנים ואפילו לתוצאה. באשר לריאליטי ניראה שהתסריט הפך להיות מבויים מדיי ובמידה רבה משעמם את הצופים.

אמנון אשל

אנחנו שוב הולכים לבחירות וכפי שנראה כרגע משהו מתוך אלו לא הולך להשתנות. ביבי כמו ביבי ישלוף את סיסמאת הנהירה החדשנית ויביא שוב את הליכוד לפוזיציה מכרעת עם חבריו לגוש. השמאל רמוס, מרוט ונבוב לחלוטין וכל שנותר שם זה בעיקר קומץ של אנשים המנסים לשחזר אידאולוגיות לא רלוונטיות וגם על כך אין שם רגע דל ללא מדון שמפזר לכל עבר את השמאל המובהק. במרכז המפה צפוף מאוד וככל שכמות המפלגות צצות, כפטריות לאחר השמש, כך גם הסיכויים לחיבורים הולך ומתרחק. הליכוד ימשיך להוביל עם ביבי, ש"ס, יהדות התורה, גנץ ישאר בעיקר עם לבן בעיניים וככל שהזמן חולף ניראה כי הכחול שם נעלם לחלוטין, יאיר משוכנע שרק הוא מסוגל להיות אלטרנטיבה ואילו לא היה מוותר על ההנהגה לגנץ הכל היה ניראה אחרת וביהירותו וחוסר ניסיונו ממשיך בקו דמגוגי. סער לעת עתה נתפס כמפלגה שתהווה כף מאזניים, אך קשה לראות אותו מתחבר לאידיאולגיות של מרכז המפה ושמאלה ועל אף שהיה רוצה לאמץ את אסטרטגיית "רק לא ביבי" הוא לא יתן לחיבוק המרכז – שמאל לבלבל לו את האידאולוגיה. חולדאי מנסה בכל הכוח ליצור מומנטום כן או לא עם מפלגת העבודה או האחרים, אך בינתיים ניראה כי חריקת החלודה שם גדולה מהיכולת לייצר חדשנות. בנט יהיה שחקן מפתח מרכזי שיכול יהיה להכריע באשר לדמותו של ראש הממשלה הבא ולהבנתי יהיה מוכן בתנאים דרקוניים להיכנס תחת ביבי, אלא אם סער יכבוש בסערה. ליברמן ישאר עם תפיסת הרק לא ביבי ויחבור לכל אחד שיהיה מוכן לכך. הערבים יהיו משוכנעים שהם לשון המאזניים עד לרגע האחרון שבו יהיה תרגיל פוליטי שיותיר אותם בחוץ ורחוק. וכל שניתן להבין ממה שנאמר כאן שכנראה הבדיחה, הספורט והריאלטי ישארו כנראה ברמת השעמום שהיה עד כה ובמידה ונופתע אז השעמום יהיה גדול יותר. על פניו לא ניראה שהמפה הפוליטית בישראל הולכת להשתנות ולצערי נשיא המדינה יפגש שוב עם שני פוטנציאלים, ינסה לדבר על ליבם, ישכנע שהשעה חשובה יותר מהשעון ובסוף לצידו בתמונה המסורתית יזקפו קומה שוב אותם דמויות ועם אותו ראש. 

בהמשך לכך וכשתקום ממשלה בישראל ברור יהיה שעדיין אחד האתגרים האסטרטגיים המשמעותיים יהיה המשך ההתמודדות עם רצונה של איראן להיות עם פצצה גרעינית. השבוע הכריזו האיראנים, שהם מתכוונים להעשיר אורניום מבלי לקבל את גזירת המעצמות. האיראנים מבינים שנותרו עוד מספר ימי טראמפ בכסא וכעת מנסים להכתיב סדר יום חדש בכדי שהסנקציות יוסרו לאלתר. מדינת ישראל לא תוכל להרשות לעצמה מצב שכזה ועל כן האתגר יהיה איך להמשיך ולייצר קואליציה בינלאומית שמכתיבה לאיראנים בבירור שאין לחצות את הקו האדום הזה ומנגד להמשיך לפתח יכולות לטפל בעצמה בסוגיה. יחד עם זאת השבוע נחתם הסכם לכאורה שולי, אך חשיבותו בהקשר האיראני מכרעת. קטאר חתמה עם שכנותיה על הסכם נירמול היחסים וזאת לאחר מספר שנים בהם היה נתק לאור תמיכתה של קטאר באירן. ההסכם במידה רבה מסמן על שינויי כוון מהותי במרחב וממצב של תמיכה באידאולוגיה האיראנית ניראה כי יש פה נסיגה שתגדיל את יכולת הלחץ על אירן.

השבוע בהתרגשות רבה הגעתי לקופת החולים ועמדתי בתור לקבלת החיסון הראשון לנגיף הקורונה והתלהבתי על הצטרפותי למעגל המחוסנים בישראל ולסייע לשמור על מקומה הגבוה מאוד של ישראל בהישג החיסונים. באותו יום התבשרנו שמבצע החיסונים ימשיך בקצב המרשים שלו וזאת לאחר שבאופן סופי אושר החיסון של חברת מודרנה וכבר בתחילת פברואר ינחתו כ -4 מיליון חיסונים נוספים. כולנו מתרגשים מהיכולת וההישג המרשים של מערכת הבריאות הישראלית. באותה התרגשות שחוויתי ממשיך להמליץ לכולם צאו ותתחסנו ועם הרבה אופטימיות, רגע לפני הסגר השלישי, אולי נהיה המדינה הראשונה שתצליח לחזור לקו השפיות ומנועי החברה, הכלכלה, התרבות, התיירות ועוד יניעו מחדש ועם הרבה יותר עוצמה.

ידידיי ורעיי חשוב שכולנו נדע לשמור על שפיות אישית ולאומית על אף הבדיחה, הספורט והריאלטי שמזמנת לנו מערכת הבחירות הנוספת ובהחלט חובתנו לנסות כל אחד ואחד להביא להכרעה מובהקת בכדי שבראש חץ נעמוד מול האתגר האיראני וזאת כאשר עוצמתינו תחזור להיות בחיסוננו ובעיקר בחוסננו הלאומי.