שרשרת ירושות של יורשים בחו"ל | עו"ד ונוטריון עידן גרושקובסקי

עם סיומה של שנת 2020 הנפלאה, עוד הספקנו השבוע לקבל שיחה נרגשת מלקוחות ותיקים שגרים עשרות שנים בניו יורק – הם שם עוד מהשנים הטובות, טרום קורונה….

מתברר שנדרש סיוע דחוף : הסבא המנוח נפטר בארץ, והשאיר דירה במיקום יקר בחיפה, לקראת "פינוי בינוי". הדירה על שמו, עדין, ויש צוואה, המעבירה הדירה ע"ש בנו.
דחיפות הענין היא בכך, שאם לא נעביר הדירה על שם היורש, יש חשש ו"איום" של העיריה, שהיא "תניח ידה" על הדירה (חוב ארנונה גדול). לדעתנו חשש היורשים מוגזם, אך כדי להרגיעם, ניסינו לסייע.

הדרך הנכונה היא להוציא צו קיום צוואה ולרשום את הבן היורש. התברר, עם זאת, שאותו בן נפטר במפתיע, כך שיורשים אותו, בהעדר צוואה, האלמנה וילדיו, כלומר, נכדי הסב. מכיוון שגם אחד מנכדי הסב נפטר בארה"ב, ללא כל צוואה, יורשים אותו ילדיו, כלומר, ניני הסב מחיפה, כאשר חלקם קטינים …

אכן, מקרה לא רגיל: אם היה קורה בארץ, היינו מחתימים את היורשים או נציגיהם על הבקשות המתאימות לרשם הירושות בחיפה, ומשלימים את כל ה"שרשרת". במצב כאן, יש להכין הבקשות ולהגישן לחתימת היורשים בפני הקונסול בניו יורק. זהו הליך לא יוצא דופן, אלא שכולנו חיים בעולם משוגע, כאשר דווקא תושבי ה"תפוח הגדול" סובלים ממכת הקורונה. מכאן, שקשה לתפוס את הקונסול – קורונה וכריסמס ביחד – מתכון לקשיים…

הצעתי ללקוח שאפנה לעירית חיפה ונקבל ארכה להסדיר את כל ההליך. ברור שידרשו כמה חדשים טובים, ובסופו של התהליך, נרשום את הדירה בטאבו על היורשים. ברור שהכל פתיר, אלא שכמו תמיד – המלצתנו להסדיר ענינים אלו מראש, ולא ברגע האחרון.