סיכום שנת 2020

שנה קשה ומאתגרת – משב רוח חיובי לקראת 2021 עם חיסונים הקורונה

ראש העיר יקנעם, מר סימון אלפסי:
"2020 הייתה שנה מאתגרת במיוחד. שנה בה ציינה יקנעם 70 שנות יצירה. בשנה זו המשכנו בעשייה המרובה והגענו להישגים רבים ומשמעותיים נוספים. בחינוך זכינו בפרס החינוך היישובי בפעם השלישית. פתחנו תיכון אקדמי ושתי חטיבות והגענו להישג עצום בזכאות לבגרות עם למעלה מ – 91% בתיכון אורט אלון. אנחנו ממשיכים לדאוג למסגרת לכל תלמיד ומתגאים בהישג הנפלא של 0% נשירה. פארקי ההיי טק של יקנעם המשיכו לגדול וקלטנו עוד ועוד חברות, וכך גם בפארק המשותף "מבוא כרמל" שממשיך להתפתח ולקלוט חברות ומרלוגים. בפארקים נקלטים עובדים מהעיר ומהאזור כולו. תושבי יקנעם נהנים מאיכות החיים גבוהה. השנה קיבלנו בפעם ה-3 את פרס העיר הירוקה. במהלך השנה קידמנו שורה של פרויקטים בעשרות מיליוני ₪ לרווחת התושבים. בימים אלו מקודמים פרויקטים בתוך העיר בכ-100 מיליון ₪. פארק האקסטרים (פארק לכל המשפחה) נמצא בשלבי בנייה מתקדמים ותוך כחצי שנה צפוי להיפתח. בימים אלו מוקם שביל הליכה ורכיבה מהפארק האקולוגי ועד עמק השלום בהשקעה של כ-2.5 מיליון ₪. בנוסף לאלו נמצא בתכנון שביל עד לתחנת הרכבת יקנעם – כפר יהושע. כמו כן השלמנו את בניית הטיילת בדרך רבין עד לצומת כביש 672.
עבודות הפיתוח והתשתיות בשכונה ירוקה שער הגיא נמצאים בשלבי סיום. לאור הביקוש הרב של זוגות צעירים ומשפרי דיור נמצאים בשלבי בנייה כ- 500 יח"ד כאשר כ- 80% כבר שווק. בכך תושלם בניית השכונה כולה עם כ- 2000 יח"ד. בשכונה נמצא בשלבים מתקדמים בניית מרכז קניות שיכלול רשת מזון, חנויות, מרפאות ועוד.
שנת 2020 התנהלה בצל הקורונה, ומאז פרוץ המגפה פועלת הרשות ולוקחת אחריות מבלי לחכות להחלטות הממשלה. ביוזמת רה"ע הוקמו קבינט קורונה, סיירת לתיקון מפגעים, וקרן חירום קהילתית לתמיכה כלכלית בנפגעים. העירייה מובילה את פרויקט "מים חיים" במסגרתו דואגת לשלומם של ערירים ובודדים. העירייה דאגה בשיתוף עם קופות החולים: כללית, לאומית ומכבי להגדיל את מספר הבדיקות ביישוב. בשיתוף עם כללית שהיא הקופה הגדולה בעיר נפתח מרכז חיסון אזורי בעיר, ותוך שבוע התחסנו כל מבוטחי הקופה בעיר בני 60+. בנוסף, קופות החולים מכבי ולאומית ממשיכות לחסן את מבוטחיהן. בזכות כל אלו ועוד יקנעם מרבית הזמן היא עיר ירוקה.

עידו גרינבלום ראש המועצה המקומית קרית טבעון:
"שנת 2020 הייתה שנה מיוחדת ומורכבת אשר העמידה בפנינו אתגרים ייחודיים.
אתגר הקורונה העמיד בפני האנושות כולה אתגר עצום שליווה אותנו החל מפברואר ועד ימים אלו. אתגר שבא לידי ביטוי בכל חתכי הפעילות של המועצה – החל מתושבים/ות שזקוקים לעזרה, דרך מערכת החינוך שמשתנה חדשות לבקרים, אזרחים/ות ותיקים שזקוקים לעזרה, עסקים מקומיים והאתגרים שהם מתמודדים איתם, ועוד.
האתגר הזה לימד אותנו גם שיעור מצוין על כוחה של קהילה. קרית טבעון התמודדה ועודנה מתמודדת עם אתגר הקורונה בצורה מרגשת – הציבור ביישוב ממושמע ועומד בהנחיות, היישוב היה יישוב ירוק בדירוג הרמזור לאורך כל הדרך ובחלקים רבים מן השנה אף דורג ראשון לחיוב ברמה הארצית. בהובלת המועצה נפתחו עשרות רבות של פרוייקטים התנדבותיים וניתן מענה וסיוע לאלפי תושבים, כאשר הקהילה נרתמה לסייע בצורה מרגשת – מזון, תרופות, תרומות, ואלפי שעות התנדבות ועשייה קהילתית. מערכת החינוך ביישוב גילתה גמישות ויצירתיות ותפקדה למופת והיישוב קרית טבעון פעל ועודנו פועל בצורה אחראית ונבונה אל מול אתגרי הקורונה.
אני מקווה ומאמין ששנת 2021 תהיה שנת יציאה מהמשבר, שנה של תנופה עשייה והתחדשות.
גאוותי ותודתי הגדולה לתושבי/ות קרית טבעון על האמון ועל הרוח המיוחדת המנשבת פה".

סיכום שנת 2020 בנושא המאבק נגד הקמת שדה תעופה בעמק
אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל
הירתמות הממשלה לתמיכה בחלופת נבטים
בנובמבר השנה, הצהירה שרת התחבורה מירי רגב שלאחר בחינת הנושא לעומק, החליטה כי שדה התעופה הבא של ישראל יקום בנבטים.
בהמשך להצהרה זו, הכריז שר הביטחון גנץ כי הורה לצוות משרדו לבחון ולהציג לו אפשרויות להקמת שדה התעופה בנבטים.
תמיכה זו של שני משרדי ממשלה מרכזיים בחלופת נבטים, משקפת שינוי עמדה משמעותי ומהווה אבן דרך משמעותית בהתנגדות להקמת שדה התעופה בעמק יזרעאל.
להצהרות השרים קדמו מספר דיוני מפתח בוועדת הכלכלה, בוועדה לביקורת המדינה ובוועדת הפנים ואיכות הסביבה.
רגב וגנץ מצטרפים לשורה ארוכה של שרים וחברי כנסת שמצהירים באופן פומבי, על המשמעות השלילית להקמת שדה תעופה בינלאומי בליבו של העמק, לעומת היתרונות של חלופת נבטים בנגב.
קואליציה צפונית חשובה בעד שדה תעופה בינלאומי אזורי בחיפה
המועצה האזורית עמק יזרעאל, בשותפות רשויות נוספות בצפון, פועלות במרץ לקידומו של שדה תעופה בינלאומי אזורי שישרת את תושבי הצפון.
קואליציה זו, מצטרפת לשותפות לאומית רחבה עם רשויות הדרום והמרכז ומציגה חזון רחב, מקצועי ונכון לכלל תשתיות התעופה של ישראל. חזון שמסתכל עשרות שנים קדימה, שמטרתו לספק פתרונות אמתיים לצרכי התעופה העתידיים של ישראל.
החזון שמציגות הרשויות בעמק, מראה שהפריסה הארצית הנכונה של שדות התעופה בישראל היא בהקמת שדות תעופה בינלאומיים גדולים (דרג 1) בנבטים ובנתב״ג ושדות תעופה אזוריים מוגבלים (דרג 2) בחיפה ובתמנע.
שדה התעופה בחיפה מיועד לשרת 5-8 מיליון נוסעים בשנה ויוכל לקלוט את חברות החסך (Low-cost) הרבות, בטווחים שעד הודו – במזרח וכל אירופה – במערב. הרשויות ובראשן מועצה אזורית עמק יזרעאל, פועלות מול הדרגים הפוליטיים, הרשויות המקומיות השכנות והדרג המקצועי לקדם את שדה התעופה בחיפה כך שייתן מענה לצורך בשדה תעופה בינלאומי אזורי, במיקום הנכון ביותר, בליבו של צומת התחבורה הראשי בצפון שבמפרץ חיפה, עם מסלול לים וללא פגיעה סביבתית.

ראש מועצת רמת ישי
עפר בן אליעזר
שנה של ערבות הדדית
שנת 2020 הציבה בפנינו קשיים והתמודדות עם אתגרים שעליהם לא חלמנו (אולי בחלומות הרעים), אבל לצד המשבר ואי הודאות צמחו והתגלו גם לכידות, אחדות וחוסן קהילתי.
חבריי לשלטון המקומי, ראשי רשויות המקומיות, נטלו את ההגה ההנהגה, ונכנסו לואקום שהותירו ההנחיות והנהלים הלא ברורים של השלטון המרכזי.
כאן ברמת ישי בצעדי מנהיגות והובלה, פעלתי מיידית ביצירתיות ובנחישות להתאמת הארגון למציאות הקורונה המאתגרת ולמענה לצרכים החדשים שצצו בעקבות המשבר תוך גילוי תבונה ורגישות, הפניית תקציבים, פיתוח פרויקטים חדשים ורגישות יתרה לקשיים החדשים שנוצרו, קשיים – חברתיים, כלכליים, ונפשיים.
התקופה המאתגרת חשפה את עוצמתה של קהילת רמת ישי, קהילה חמה, מחבקת ותומכת. מאות מתנדבים בניצוחה של המחלקה לשירותים חברתיים (רווחה) סייעו בשלל תחומים: שיחות טלפוניות על בסיס יומי למבודדים, לחולים מאומתים וקשישים, חלוקת מזון וציוד לאוכלוסיות הוותיקות ולאלה שידן אינה משגת, סיוע ברכישת תרופות וסלי קניות וכלה בהוצאת חיית המחמד לטיול. שכנים וחברים נחלצו לעזרתם של שכנים מבודדים, תושבים הקפידו לבצע קניות אצל העסקים המקומיים כדי להעניק להם רוח גבית, ועדי ההורים שסייעו בערכות לתלמידים ועוד ועוד.
גם בני הנוער ברמת ישי מהווים חלק בלתי נפרד מהעשייה הרבה, בסיועם הנפלא וביוזמתם הפעלנו פרויקטים שנועדו להקל על בדידותם של התושבים הקשישים: בניית סוכות, ניקוי וצביעת חצרות, קיום טקס הדלקת נרות חנוכה וחוגים עד הבית עם מדריך אישי ועוד.
אי אפשר שלא לציין את מערכת החינוך, צוותי ההוראה והמנהל, מנהלת בתי הספר, הסייעות, הגננות, המורות והמורים שעומדים בחזית ודאגו שמערכת החינוך ברמת ישי תפעל ללא דופי באחריות, אכפתיות ודאגה לפדגוגיה משמעותית תוך שמירה על ערכים וחברה.
בזכות כל המעשים האלה ואנשים הטובים הרבים שעמדו ועומדים מאחוריהם, אני גאה לעמוד בראש קהילת רמת ישי, קהילה שצמד המילים "ערבות הדדית" מהווה ערך בסיסי בחייה.
אני מבקש להודות לכל העוסקים במלאכה, חברי המועצה, מנהליה, עובדי המועצה המקומית ובמיוחד לתושבי רמת ישי, אני גאה לעמוד בראש קהילה שאלה תושביה.
כולי תקווה שעם חיסון כלל האוכלוסייה בתוך מספר חודשים נשים את המגיפה מאחורינו ונגיד לקורונה – שלום ולא להתראות.
בברכת שנה אזרחית טובה. בריאות ואושר!