לכי לך שנה…!

שנת 2020 היתה מהגרועות ביותר שידעה האנושות בכלל ובשנים, שרובנו חיים, בפרט. מגיפת הקורונה פגעה בכל דבר אפשרי ושינתה את ההתנהלות האישית, המשפחתית, העירונית, הלאומית, הבינלאומית ובעיקר את ההתנהגות החברתית לה הורגלנו כולנו.

אמנון אשל

ככל שנעמיק יותר ויותר בהתרחשויות בשנה זו נמצא, שזו הייתה מכה אנושה להיבטים רבים בחברה. הכלכלות בעולם בשפל חסר תקדים ומרביתן נמצאות בצמיחה שלילית, הקשיים החברתיים והעליה הדרמטית בלחצים ובחוסר היכולת לווסת אותם כראוי הביאו לכך שהתנהגויות בני האדם הן חמורות. אלימות משתוללת ברחובות, עסקים קורסים בזה אחר זה, כמות המובטלים שברה שיאים, העלייה בכמות התושבים מתחת לקו העוני מדאיגה מאוד, כמות התושבים בסטטוס של מטופלי שירותי הרווחה בעליה דרמטית, כמות הנדבקים, הסגר השלישי הרביעי ועוד, הבלבול הממשלתי, ההנחיות חדשות לבקרים, ביטול אירועים לאומיים ועוד ועוד דברים נוראיים ששינו את סדר היום של כל אחד מאיתנו בין לילה. אך יחד עם זאת אני כאדם מנסה תמיד בתוך החושך, האפילה, הערפל וחוסר הראות למצוא נקודות אחיזה ולחפש באופטימיות את הטוב שבתוך כל הכאוס הזה. לשמחתי זווית ההסתכלות ונקודת המבט הנכונה תמיד גם מביאה לכך שניתן לראות גם הרבה ולרוב יותר חיובי משלילי, יותר אור מחושך, יותר עתיד מעבר, יותר צבעוני משחור ולבן ויותר אופטימי מפסימי. כל אחד מאיתנו שיבחר באופן שפויי לחפש את הדברים הללו יגלה שניתן למצוא אותם, גם אם בימים אלו נוח להסתכל על הגרוע והרע.
לפני כל הטוב שאנסה לפרט בראש ובראשונה התעוררנו בבוקר, פעלנו, עשינו, חשבנו, חייכנו ובסופו של יום הלכנו לישון וחלמנו חלומות לימים טובים יותר. יחד גילינו, שניתן לבלות בתא המשפחתי הקרוב לנו יותר זמן ולהקדיש את הזמן לפעולות איכותיות ולשיחות ארוכות ואלו יכולים להתבצע גם ללא אמצעים טכנולוגיים. מצאנו שגם עם המשפחה, החברים, הדודים, הסבא והסבתא אפשר לנהל שיחות וידאו באמצעות הזום ולהתרגש עד דמעות משיחות אלו. הופתענו גם מכך שתרבות הצרכנות והקניות היא לא מגיפה אנושית בלתי נשלטת ושעות הבילוי האינסופיות בקניונים ובמרכזי הקניות יש להם תחליף יותר איכותי ופחות צרכני. חקרנו מעט ולשמחת כולנו חזרנו לנופיה הקסומים של ארצנו הקטנטונת ונהנינו הרבה יותר מלינה בטבע, באוהל ובקרוואן ואפילו גמענו מרחקי הליכה בשבילי הטבע המרהיבים שלנו. בטיולים אבחנו בכך שהטבע – הצומח והחי משתקם הרבה יותר מהר ממה שעלה בדעתנו ורבים הופתעו מחזירי בר ברחובות, שועלים וצבאים בגינות ואיילים סמוך לחופי הים יחד עם יערות שהשתקמו וגבעות הפרחים שלבלבו. ראינו כיצד חל שיפור חד במצב זיהום האוויר ושמירה על איכות הסביבה היא אפשרית ובעיקר תלויה בנו. הופתענו מהמדע והרפואה ויכולתם במהירות חסרת תקדים לייצר חיסון, שיסייע לאנושות לצאת מהמשבר. וכך אם נמשיך לחשוב חיובי ולסקור נגלה עוד נושאים רבים – אפשר בבוקר להישאר בפיג'מה ולפתוח את יום העבודה ואפילו להגיע לתוצרים טובים יותר והכי חשוב לא לאבד שעות בנסיעה בפקקי ישראל, אפילו האוניברסיטה הפתוחה התגלתה כסטרטאפ אקדמי ורוב מקומות לימודי ההשכלה הגבוה עברו ללימודים מהבית מקוונים. חתונות ואירועים משפחתיים וחברתיים קיבלו פרופורציות והנה ניתן לבלות עם עשרות בודדות של אורחים. הבנו עם הימים שלמורה בבית הספר תפקיד מאוד משמעותי בעיצוב ילדינו והמורים הם לא "דוחסי" חומר חינוכי, אלא מחנכים ומעצבים את דור העתיד וכיום אנו מעריכים יותר את נוכחותם והשפעתם.
ואוליי יותר מכל ברמה הלאומית הופתענו מכך שניתן לנהל שיח מצויין עם שכנינו ובמידה רבה השיח האזורי מקבל תפנית משמעותית ונורמליות ולחיצות ידיים ניתנות לביצוע גם במזה"ת. ישראל חתמה עם שלוש מדינות משמעותיות באיזור על נירמול יחסים וכבר אנו רואים את ההשפעות החיוביות על עולם העסקים, התעשייה, ההיי טק, התיירות ועוד. אני מהמשוכנעים ששרשרת המדינות שבדרך לנירמול תלך ותגבר ואנחנו והשכנים יחד נבין, מה שלא הבנו בעשורים האחרונים, שיש הרבה יותר משותף, כדאי ואיכותי בשיח הנורמלי על חשבון המלחמתי.
אני מצאתי את המלא בתוך הכוס ואני משוכנע שלכל אחד מאיתנו יש הרבה מלא להוסיף ושוכנעתי שעל אף שאנחנו בדרך לבחירות נוספות, החיסון עוד לא הוכיח את יעילותו, הכלכלה חייבת " מכונת הנשמה" והחברה זקוקה לשיקום עדיין יש מקום לאופטימיות ולחיוך רחב על מה שיצרנו כאן.
ידידיי ורעיי שנת 2020 חלפה עברה לה ואיתה כולנו תקוה שיכלו קללותיה ואנו עומדים ומייחלים לשנה החדשה -2021 ואיתה יגיעו הברכות ובעיקר החיסון יביא להיעלמות הנגיף הנוראי. ממליץ לכולם תתאמצו לחפש את הטוב והאופטימי ותגלו שגם אם נכפו עלינו בחירות נוספות, עדיין יש הרבה טוב ומלא בחיינו.