מתחממים, מתחסנים, פוגעים ומנצחים!

כמעט וברגע האחרון הצליח נתניהו, בעוד תרגיל פוליטי, לשמר את כסאו כראש ממשלה וזאת נוכח המהלך שהתפתח בשבועות האחרונים עם המשבר הקואליציוני. המשא ומתן בין כחול לבן והליכוד הגיע לשלבים הסופיים בהם הוחלט לדחות את הגשת התקציב לתחילת ינואר ובזמן הזה להגיע לסיכומים בין המפלגות על המשך הקואליציה.

אמנון אשל

נתניהו שנחשב "קוסם" פוליטי היה משוכנע כי הנה שוב הם אצלו בכיס ולא ציפה להפתעה מאגפת היישר מהחניה שם בחניון הכנסת. לביבי ולגנץ היו את כל האינטרסים בכדי לחתום על הסכם מכיוון שמצבו של גנץ נמצא בשפל חסר תקדים ואילו לנתניהו עיתויי הפירוק כרגע אינו מתאים, בשל כניסתו של סער למגרש של הגדולים. והנה אנו שוב מוצאים את השחקנים מתחממים על הקוים ואפילו מגבירים את קצב החימום וכמו בבחירות של השנתיים האחרונות אנו רואים איך ביבי נמצא במגמת ירידה ואילו סער, בנט, לפיד וליברמן מתחזקים כל אחד בנפרד וכולם ביחד. האצת החימום על הקוים אינה בהכרח מעידה על סיכויי התוצאה הסופיים לפחות כך מצאנו בבחירות האחרונות. להבנתי כעת שחקני החילוף נהנים מחיבוק סקרים ומצליחים בעיקר להיצמד בזכות אסטרטגיית "רק לא ביבי", אך הייתי ממליץ לא למהר ולתפור חליפות ולהחליף הרכבים. ביבי כבר הוכיח שדווקא האסטרטגיה הזו שירתה אותו בשנתיים האחרונות ובזכותה הוא הצליח לשמור על קהל אוהדים רחב, שהעניק לו המשך הובלת ההרכב כשחקן המרכזי. אני משוכנע ששחקני החילוף חייבים לשנות את האסטרטגיה ובמידה רבה יהיו חייבים להיות שחקנים הרבה יותר טקטיים וטכניים בכדי לפרוץ את קהל אוהדי ה"רק ביבי". סער שמסתמן כשחקן עולה חייב להנהיג תפיסה שונה ולנסות לדבר למכנה משותף רחב של קהל ההמונים כאלטרנטיבה אמיתית. ממליץ על גישה שמדברת על הובלת סדרי עדיפות לאומיים אחרים ושונים בעיקר בתחומים החברתיים והכלכליים. היציאה ממשבר הקורונה, חיזוק מעמד הביניים, צמצום הפערים החברתיים בין אוכלוסיות המדינה, טיפול באוכלוסיות החלשות, שיקום הכלכלה לאחר המשבר החמור שפוקד אותנו, טיפול "כירורגי" בבעלי העסקים הקטנים ואוליי יותר מכל הובלת תפיסה של איחוי בחברה הישראלית על חשבון תפיסת השיסויי שהתפתחה כאן בשנים האחרונות. כולם "נלחמים" בכולם ללא הבחנה בין ימין לשמאל, ימין לימין, נגד מוסדות שלטון, בתי המשפט, יהודים בערבים, פריפריה במרכז, יהודים ביהודים מאבק של הכל בכל. אני מעריך שאילו לא תיהיה גישה שונה לחלוטין, מהפכנית אז ביבי כמו ביבי יצליח לסחוף את ההמון ולזכות שוב באמון ההמונים. כאן בהחלט אני קורא לציבור הבוחרים שוב הכוח בידינו והמנדט למעשה חזר אלינו וכאן המקום לומר שההכרעה המובהקת היא צורך וחובה לאומית, על מנת לייצב את המערכת הפוליטית בכדי שזו תתחיל לשרת את העם ולא את האינטרס האישי.
כל זאת קורה בזמן עליה דרמטית בתחלואת הקורונה וניכר כי לא יהיה מנוס מהתלת סגר שלישי על הציבור. כמי שעוסק רבות בבריאות הציבור ובטיפול כולל בצמצום התפשטות התחלואה אני יכול לומר האוכלוסייה מבולבלת וניתן לומר אף מותשת מהנגיף, מהמחליטים, מההחלטות, מהבידוד, הסגר, הפתיחה המדורגת, הסגר הלילי, הכתום, הירוק והאדום. כעת נוסף בלבול החיסון כן מועיל או לא, מה התגובות, האם להמתין או להזדרז, מודרנה או פייזר וכאן המקום לומר לציבור ראשית צאו להתחסן ויפה שעה אחת קודם. יחד עם זאת ועל אף החיסון עדיין הישמרו לנפשותיכם. החיסון במידה רבה יצר תחושה כאילו זהו הגיע הסוף וכאן בולטת האופוריה ותחושת קו הסיום לתחלואה ורבים מרשים לעצמם להתנהג כאילו זה מאחורנו. חברים זהו שלא הקורונה איתנו ולצערי הרב תלווה אותנו עוד חודשים רבים מאוד ועל כן קחו אחריות אישית, תבדקו, שמרו מרחק ועטו מסיכות.
אחת מתופעות הקורונה לצערי היא העליה הדרמטית באלימות על כל סוגיה – במשפחה, ברחוב, פיזית, מילולית, גניבות, שודים, פריצות ויותר מכל האצבע הקלה על הדק הרובה ובעיקר בחברה הערבית. למעלה ממאה בני אדם מהמגזר נרצחו על ידי כנופיות ומשפחות פשע, חלק על רקע כבוד המשפחה וניראה כי בשבוע האחרון ישנה תחושה של אובדן שליטה והרתעה כושלת. זו העת לומר ראשית למנהיגי המדינה והחברה הערבית תפגינו מנהיגות, תייצרו תוכנית לאומית אמיתית, תקראו בקולכם ברחובות הכפרים והערים הערביות שהגיעו מים עד נפש, צאו בקריאה להמונים לצאת לרחובות כנגד המרצחים והוציעו אותם מקירבכם. צר לי על המתים ועוד יותר על כך שברחבי המדינה הפחד והאימה הם מחרידים על רקע גל הרציחות וניראה כי לא ירחק היום ואותם מרצחים יעזו לפעול גם במחוזות נוספים.
על כל אלה שבמידה רבה יוצרים תחושה של מועקה הגיע השבוע מכבי תל אביב – כדורסל ועשתה את מה שלא הצליחה לעשות זה למעלה מעשור. מכבי ניצחה את ברצלונה בספרד בתוצאה 69-67 עם סל בשניות האחרונות וזה מזכיר לכולנו שהנה יש תקווה ויש גם סיבה לחייך ואוליי השנה גם תחזור לקרבות היוקרה במדרג הגבוה של אירופה.
ידידיי ורעיי לצערי שוב התקבלה ההכרעה שלוקחת אותנו לסבב בחירות נוסף עם אותה מפה פוליטית, אלא אם יתארגנו הכוחות מחדש ויתאחדו על מנת לייצר אלטרנטיבה אמיתית. וכולנו תקווה עד אז שידינו תיהיה על העליונה בהתמודדות עם מגיפת הקורונה ו"מגיפת" האלימות ברחובות. נאחל למכבי תל אביב ששחקניה יהיו חדורי אמונה ויד זהב כמו בימים ש"צסק"א אכלה אותה…" ונחזור כולנו להיות על המפה.