הפתעות, חשאיות ו"פאודה"! | אמנון אשל 

הבחירות בארה"ב זה מכבר הסתיימו והתוצאות על פי דווחי התקשורת והכרזת המדינות הינן מובהקות ומהם ברור כי ביידן יהיה הנשיא שיושבע ב – 20/1/21 בגבעת הקפיטול, אך על אף התוצאה טראמפ עדיין מנסה בכל כוחו לשנות את התמונה לעת עתה דרך בתי המשפט במדינות השונות. ממש היום נחתה עוד מכה על ניסיונו של טראמפ לבטל את תוצאות הבחירות במדינת מפתח – פנסילבניה בטוענה לזיופי בחירות ושם הוכרז באופן רשמי על התוצאה הסופית וזאת לאחר שגם בנבאדה, מישיגן ועוד מדינות בהם לטראמפ היתה תקוה נפל הפור והוכרזו תוצאות רשמיות שנותנות לביידן את הניצחון.

אמנון אשל

בהתאם לכך פקידי ממשל החלו בתהליך העברת המקל בכדי להיערך ליום ההחלפה, אך ניראה כי מבחינת טראמפ הסיפור עוד לא גמור ואם כן נשאלת השאלה איזה "שפנים" ישלוף הנשיא היוצא מהכובע הרי הוא הוכיח כי התנהלותו היא מהזן הבלתי צפויי ובכל פעם שניסו להעריך את קו פעולתו רבים התאכזבו. גם במקרה הזה הערכתי האישית שטראמפ טרם אמר את המילה האחרונה ובהחלט עד ליום ההכרזה הרשמי, על ידי ועדת הבחירות הפדרלית, ועד לטקס חילופי השלטון האיש עוד יכול להפתיע בפעולות לא צפויות שישבשו את העברה החלקה של השלטון וטראמפ כמו טראמפ ידאג שהשואו יהיה עם תסריט בלתי צפויי ובלתי מובן. 

בהמשך לכך ובהתאם להצלחתו של ממשל טראמפ בקידום המהלכים במזה"ת דרך רעיונות "תוכנית המאה" נתבשרנו השבוע על פגישה חשאית של ראש הממשלה בערב הסעודית וכמובן שהביקור הזה הינו בהמשך להתפתחויות האחרונות עם מדינות האזור לנירמול היחסים. מתחת לרדאר היתה תחושה שמדינה זו תהיה במוקדם או במאוחר אחת מהמדינות שתמשיך לפרוץ את "הסכר" בדרך להסדרת מערכת היחסים עם ישראל. אומנם הפגישה היתה חשאית ועדיין ישנה הכחשה, אך ברור היה שזה יגיע והשאלה המרכזית היא האם בעידן ביידן ימשיכו האמריקאים להוביל מהלכים איכותיים ליצירת בריתות משמעותיות בין המדינות והאם בהתאם לכך הלחץ על הפלשתינים להתיישב לשולחן המשא ומתן יגבר הן מצד מדינות האזור וארה"ב ומתוך הבנה שהם מאבדים נקודות משמעותיות ביכולת לייצר הישג משמעותי מאוחר יותר. אני משוכנע כי הימים קרבים למעמד של הסדרה רשמית ופומבית עם ערב הסעודית והיא לא תהיה האחרונה ביצירת נורמליזציה איזורית בין ערבית ובפתיחת הדלת למדינת ישראל. ייתכן שהשחקנים המרכזיים ביבי ובן סלמון הפנימו את תוצאות הבחירות בארה"ב והחליטו דרך המפגש לקבע מצב, לפני שאולי ביידן יחליט לשנות כוון במזה"ת. 

יחד עם אלו אצלנו פנימה ממשיך להיות שמח במגרש הפוליטי וניראה שככל ששעון החול מתקרב לתאריך ההתחייבות להעביר תקציב מדינה לשנת 2021 כך מתחזקת האפשרות וההבנה שאנחנו בדרך לסבב בחירות נוסף. בין הכרזת גנץ על הקמת ועדת בדיקה, נחישותו של שר המשפטים כלפי ראש הממשלה עד כדי דחיפת "אצבע בעינו" לבין גיחוכי נתניהו על ה"פאודה" של גנץ, ניראה כי גמלה ההחלטה על הצדדים לפרק את השותפות ובהתאם לכך לגרור אותנו לסבב בחירות נוסף. ואלו כמו פוליטיקאים מסוגלים לשתף פעולה בזלזול בעם ולהעביר סבב מינויים שמשרת אותם באופן אישי כאילו שלשכת ראש הממשלה החליפי בסדר עדיפות לאומי על פני חוסר המינויים הבכירים הרבים. 

בתוך כך השבוע התבשרנו כי ג'ונתן פולארד ששוחרר מהכלא האמריקאי לפני חמש שנים מעכשיו הוא אדם חופשי לחלוטין וכל ההגבלות עליו מבוטלות לחלוטין מה שמאפשר לאיש לבצע עליה לישראל ובנימין נתניהו ששוחח איתו בישר לו כי עם ישראל ממתין לו בזרועות פתוחות ומצפה לכך שיבצעו עליה ויזכו לשקט אישי, משפחתי ונפשי לו הם זקוקים לאחר שנים רבות. 

ידידיי ורעיי על פי החוקה האמריקאית ב – 20 לינואר יושבע נשיא בארה"ב וכל שלנו נותר הוא לברך את הנשיא בדרך צלחה, שתמשיך לייצב את מעמדנו במזה"ת ולפתוח ערוצי הידברות נוספים מול מדינות האיזור. ובכל מקרה רגע אחרי ההשבעה אני מניח שאצלנו בבית נהיה בתחילתו של מסע בחירות נוסף ואפילו מורכב עוד יותר מהמסע האחרון ושוב להערכתי מבלי להגיע להכרעה מובהקת בין הגושים. עד אז לכולנו ברכה למשפחת פולארד האמריקאית שבמהרה בקרוב תזכו להתיישב בירושלים הבנויה!