בית  חולים בבית

שירות אישפוזי הבית לתחלואה חריפה ניתן על ידי כללית במחוז חיפה וג"מ כחלופה לשהייה בבית החולים 

ש. בת 62 אובחנה כסובלת מדלקת ריאות חריפה. "חשכו עיני, יותר מדלקת הריאות וההרגשה הרעה, חששתי מהאשפוז בבית החולים. אני פוחדת מבתי חולים, בכלל ועכשיו עם הקורונה עוד יותר. כמעט פרצתי בבכי מהקלה כאשר רופא המשפחה שלי בכללית הציע לי פתרון מדהים: להישאר בבית ולקבל טיפול בבית, כמו באישפוז. צוות מסור הגיע אלי מידי יום, נתנו לי אנטיביוטיקה בעירוי, היה לי טלפון להתקשר אליו גם בלילה. לצילום ריאות  לקחו והחזירו  אותי.הטיפול היה מעולה ואחרי 5 ימים השתפרתי מאד. גם בני המשפחה שלי שמחו שאני לא בבית חולים. היה באפשרותם להמשיך בחייהם ובעיקר ללא חשש להדבקות, מומלץ בחום". 

בשעה שבתי החולים, בעיקר המחלקות הפנימיות, על סף קריסה בשל מגיפת הקורונה ומצד שני גדל החשש מפני החשיפה לנגיף הקורונה, מציעה כללית מענה חלופי לאישפוז אקוטי בבית החולים: אישפוז בביתו של החולה. 

רות ברוך – מנהלת הסיעוד בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי, מציינת כי מדובר באישפוז קצר מועד למצב של התפרצות מחלה אקוטית כגון דלקת ריאות, דלקת שלפוחית השתן, דלקת ברקמות תת עוריות (צלוליטיס), יציאה מאיזון במחלה כרונית,בהם בדרך כלל חייבים לאשפז את המטופל למספר ימים לשם מתן טיפול תרופתי בעירוי ולשם מעקב. בשירות  החדש שמציעה כללית, במקום שהמטופל ייאלץ לשהות מספר ימים בבית חולים עמוס, מנותק מביתו וחשוף להדבקות, הוא ממשיך לשהות בבית ומקבל בסביבתו הטבעית טיפול אינטנסיבי, כחלופת אישפוז. צוות מיומן של רופאים ואחיות מחברת צבר- עמה התקשרה כללית-  שהתמחו במתן שירות רפואי כזה עורך ביקורים יומיים בבית החולה, מתקין עירויים, מבצע בדיקות דם, דואג בעת הצורך להעברת החולה והשבתו למכון רנטגן, נותן טיפול אנטיביוטי בעירוי דרך הוריד ומבצע טיפולים ומעקבים נוספים לפי הצורך. הצוות זמין למטופל ומשפחתו בכל שעות היממה ובסופי שבוע, על פי הצורך. 

השירות ניתן רק לאחר שנקבע רפואית שאפשר לוותר על השהייה בבית חולים ורק אם החולה ובני משפחתו מעוניינים בכך.

אורלי צור, מרכזת הנושא בהנהלת כללית בחיפה, מציינת כי השירות הוכח כיעיל ביותר מרביתם מחלימים לאחר 3-5 ימים ורק אחוזים בודדים מהמאושפזים בבית מגיעים לבסוף לאישפוז בבית חולים.,. יתרון נוסף הוא בכך שנשמר רצף הטיפול, כי הצוות המטפל הקבוע במרפאה בקהילה שותף לטיפול ונמנעים מצבים של נפילת  מידע "בין הכיסאות" בדבר רגישויות, מחלות רקע ועוד.