שואפים לחיסון

לקראת בוא החורף, בעיקר בתקופת הקורונה, דואגת כללית לכך שהילדים בטיפולה יחוסנו כנגד השפעת והצטיידה לשם כך בחיסוני פלומיסט הניתנים בשאיפה וללא הזרקה, תגברה צוותים וקוראת לציבור להתחסן
כחלק ממהלכים לריסון התפרצות שפעת יש חשיבות  אדירה בחיסונם של הילדים שהם מקור הדבקה משמעותי, במיוחד נוכח החשש מתחלואה צולבת עם קורונה – שילוב שתי המחלות עלול להיות קטלני והשפעת חיסון עדר גם על האוכלוסייה הבוגרת.

ד"ר טלי שחר, מומחית ברפואת ילדים במרפאת כללית יקנעם עמק השלום, במחוז חיפה וג"מ מדגישה, כי לחיסון נגד שפעת חשיבות רבה כי תינוקות וילדים צעירים נוטים להידבק ולפתח מחלה משמעותית יותר ואף סיבוכים שעלולים להצריך טיפול באישפוז ולעתים אף תוצאות חמורות יותר. מאידך, הוכח כי חיסון מפחית בילדים בין 80-90% את התחלואה, חומרתה, הסיבוכים האישפוזים בעקבותיהם.

כמו כן, לחיסון הילד חשיבות רבה בהגנה על בריאות הסביבה ובמניעת מעגל הדבקויות בקרב המבוגרים – הצוות המטפל, ההורים, הסבים והסבתות שהם בד"כ בקבוצת סיכון. מניעת ההדבקות מונעת גם הפסד ימי לימוד, נזק כלכלי להורים ואובדן ימי עבודה, כאשר לכך משמעות יתרה בתקופה כה רגישה מבחינה כלכלית ותעסוקתית.

כהערכות לכיסוי חיסוני מיטבי של הדור הצעיר, הצטיידה כללית בכמות גדולה של חיסוני פלומיסט בשאיפה. יתרונם בכך שאינם כרוכים בזריקה ועל פי נתונים מאירופה, החיסון בפלומיסט הביא לשיפור משמעותי בהיענות לחיסון והעלה משמעותית את שיעור הילדים המתחסנים כנגד שפעת. 

חיסונים אלה מתאימים גם למרבית האנשים עד 49, שיוכלו להתחסן בו גם אם אינם כלולים בקבוצות הסיכון שרק הן יוזמנו לקבלת החיסון הרגיל, בשל החשש ממחסור עולמי בחיסונים. 

עם זאת, החיסון בפלומיסט אינו מתאים לסובלים ממחלות רקע שונות כגון ממחלות דרכי נשימה חסימתית (כגון, אסתמה) ולסובלים ממחלות הפוגעות במערכת החיסונית או החיים בסביבתם הקרובה של חולים אלה. עבורם ועבור תינוקות מגיל חצי שנה (רק אז מתחילים לחסן) ועד שנתיים, גיל התחלת החיסון בפלומיסט, הוזמנו מנות חיסון בהזרקה, בשתי מנות.

רות ברוך, מנהלת הסיעוד של כללית במחוז, מסרה כי במטרה לאפשר מתן החיסונים במהירות האפשרית וללא התקהלויות תוגבר הצוות במרפאות כללית ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי. "אני קוראת למי שבריאות ילדו והוריו חשובים להזדרז ולהביא אל ילדיו לחיסון שהשנה יותר מתמיד עשוי להציל חיים".