בדיקת שתן מעבדתית בבית

שירות ייחודי בכללית מאפשר לערוך בדיקת שתן בבית לאבחון מהיר של דלקת בדרכי השתן ולנשים הרות את רמת החלבון בשתן

ערכת הבדיקה, שאושרה על ידי האיחוד האירופי ומינהל התרופות והמזון האמריקאי, פותחה בחברת סטארט־אפ ישראלית. היא מכילה כוס חד פעמית לאיסוף שתן, מקלון לטבילה ולוח צבע. פיענוח התוצאה נעשה באפליקציה ייעודית שמדריכה כיצד לסרוק את מקלון הטבילה במצלמת הסמראטפון ובצוע עיבוד ואז האבחנה נשלחת באופן מאובטח לתיק הרפואי של הנבדקת. 

ד"ר לילך צולר המנהלת הרפואית של כללית במחוז חיפה וג"מ: דלקת בדרכי השתן היא מחלה זיהומית שכיחה הגורמת גם לאי נוחות רבה ומכאן שהשרות נוגע לרבים. 

אחת מכל שלוש נשים תסבול מדלקת בדרכי השתן בטרם תגיע לגיל 24 ו־50% מהנשים יסבלו מזיהום מסוג זה במהלך ימי חייהן, לעיתים באופן חוזר ונשנה. זיהום בדרכי השתן קיים גם בקרב גברים, אולם במספרים נמוכים יותר. 

ד"ר אבי לייטמן, מנהל השירות הגינקולוגי של כללית במחוז, מסביר כי בדיקת רמת החלבון בשתן בהריון מאפשרת לאבחן בשלב מוקדם רעלת הריון או פגיעה כלייתית מסיבות אחרות ומכאן החשיבות בזמינותה ומהירות התוצאה. יש לציין גם כי דלקות בדרכי השתן שכיחות יותר בהריון, כאשר הסיבוך העיקרי הוא זיהום בדרכי השתן העליונות ואגני הכליות, מצב שיכול להתפתח לזיהום סיסטמי המחייב אישפוז דחוף וטיפול אנטיביוטי תוך ורידי. אבחון מוקדם של דלקת בדרכי השתן וטיפול מתאים יכול למנוע סיבוכים אלה.

רכישת הערכה לאבחון דלקת בדרכי השתן מתבצעת בעלות של 24.5 ₪ בבתי המרקחת של כללית או בהסכם, עם הצגת מרשם רופא. לנשים הרות היא נמסרת ללא עלות על ידי אחות ליווי היריון. בשעות הערב ובסופי שבוע ניתן לשגר את התוצאה ליועץ המומחה בשירותי האון-ליין של כללית אשר יתאים טיפול ואף ישגר בעת הצורך מרשם דגיטלי. 

רונן נודלמן, מנהל כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, מציין כי בדיקת השתן הדיגיטלית מצטרפת למגוון שירותים דיגיטליים חדשניים שמציעה כללית למתן שירות רפואי איכותי ויכולת לקבל טיפול ללא יציאה מהבית ולכך חשיבות יתרה בקורונה.