ירושה וקניה של דירה בבת אחת | עו"ד ונוטריון עידן גרושקובסקי

בימי הסגר והחגים, בדרך הטבע, הפעילות  יורדת, אך לקוחות שחושבים על העתיד, הקרוב והרחוק, ממשיכים להתייעץ עמנו, וטוב שכך, שהרי כולנו תקווה לצאת מהמשבר ומוטב להתכונן מראש.

שאלה מענינית הגיע מצד זוג צעיר שרכש לאחרונה דירה ב"מחיר למשתכן", במחיר מצוין. כעת, לצערם, נפטר אביו של הבעל, ועלתה אפשרות לרכוש את דירתו – הכוונה לרכוש מהאח השני, את מחצית הדירה שהוריש האב (לכל בן – מחצית דירה).

אפשרות אחת היא אכן, לרכוש את מחצית הדירה מאת האח השני, אלא שכעת, לאחר רכישת דירה ב"מחיר למשתכן", רכישת מחצית זו, של דירת האב, כבר תייצר מס רכישה גבוה יחסית – כזכור ממאמרים קודמים, מדובר, במקרה כזה, על 5% מהשווי. כלומר, אם דירת האב שווה  1.5 מליון ₪, מחצית הדירה תעלה לזוג שבפנינו 750 אלף, ומס הרכישה שעל כתפיהם – יהיה קרוב ל 40 אלף ₪. 

הסכום אינו "בשמים", יחסית לשווי הדירה, אך גם אותו אפשר לחסוך: אם טרם קיום צוואת האב המנוח, שלב שעוד לא נעשה כאן, היורשים יערכו ביניהם הסכם, נוכל לסייע להם. בהסכם יירשם, שהדירה כולה עוברת על שם הלקוח שלנו, וזכויות אחרות של המנוח, נניח כספים בבנק או כספים מחב' ביטוח שעליהם לקבל – כל אלו ירשמו על שם האח השני. או אז, לא תהיה כל חבות במס שכן חלוקה כזו של העיזבון, כל עוד נעשתה לפני מימוש העיזבון והדיון בצוואת האב, מותרת. אין פה "הבאה" של כספים מחוץ לעיזבון כך שאין פה "אירוע מס" 

שאלה מוסרית מענינית היא אם זהו רצון המנוח… אלא ששני הבנים בטוחים שרצון האב האוהב היה שיהיה להם טוב, ולכן, הפעולה מוסרית בעיניהם. בכל מקרה, אם כך יחליטו לעשות, נוכל לחסוך לא מעט מס.