ראיון חג עם יו"ר האופוזיציה ופעיל ציבור ותיק – שמואל שמחון

חבר המועצה הוותיק שמוליק שמחון: השנה נסגרת עם קורונה והסכמי שלום – הלוואי שבשנה הבאה יהיה יותר שלום, ופחות קורונה

שמוליק שמחון

יו"ר האופוזיציה, ותיק חברי המליאה במועצת קרית טבעון, מסכם שנה, ואולי גם מסכם קריירה ציבורית עשירה שבשיאה כיהן כסגן ראש המועצה, ופעמיים היה קרוב לעלות לסיבוב בחירות שני על ראשות המועצה. באמצע הקדנציה שהיא ככל הנראה האחרונה שלו, ורגע לפני הסגר, ישבנו לדבר איתו על שלל האתגרים של הקריה, סוגיית נמל התעופה, ראשי המועצה שכיהנו כאן לאורך השנים ועוד.

שמוליק שמחון, חבר המועצה הוותיק – למעשה, ותיק חברי המועצה המכהנים כיום במועצת קרית טבעון – בא רגוע לראיון.
שועל הקרבות הוותיק, שמכהן במועצה מאז נובמבר 2003 ברציפות, שהיה מועמד פעמיים לראשות המועצה ובשיאו כיהן כשנתיים וחצי בתפקיד סגן ראש המועצה, אמנם עוד לא הניח את המפתחות, ומתכוון לכהן עד סוף הקדנציה כפי שהבטיח לבוחריו בבחירות 2018 – אבל נראה כי זוהי הקדנציה האחרונה שלו במליאה.

"די", הוא אומר בחיוך, "צריכים אנשים חדשים וצעירים יותר במליאה, עם רעיונות אחרים. ב-2023, כשתסתיים הקדנציה, ימלאו 20 שנה לכהונתי, ואם לא יקרה משהו יוצא דופן – אני לא רואה את עצמי מתמודד לקדנציה נוספת".
אולם דווקא כוותיק חברי המועצה, שכיהן תחת ארבעה ראשי מועצה שונים – שמואל אבואב, אלון נבות, דודי אריאלי וכעת עידו גרינבלום – יש לו השקפות ברורות ואבחנות חדות על המצב של קרית טבעון בהיבטים השונים של העשייה, האתגרים שהיא ניצבת בפניהם, והכיוונים שאליהם לדעתו היא צריכה לחתור.
אז לא, שמוליק שמחון לא הולך לשום מקום עדיין, וכיו"ר האופוזיציה הוא מציג תמונה ברורה לגבי מה דעתו בנושאים השונים שעל הפרק.

נושא המתנ"ס חם מאוד כרגע – מהו שורש הבעיה לדעתך ואיזה פתרון היית מציע לעוסקים בדבר?
שמחון: "אני חושב שכל נושא העמותות בטבעון, והמתנ"ס בכללותן, לוקה מאוד בחסר מבחינה ניהולית – וראינו את זה בדו"חות הביקורת החריפים והחמורים של השנים האחרונות. בלי להגזים, מליונים של שקלים כספי ציבור הלכו לאיבוד בגלל ניהול חובבני ושורה של תקלות חמורות במינהל התקין של העמותות בטבעון.
"הגירעון של המתנ"ס הוא רק סימפטום של הבעיה הניהולית החמורה בתוכו ובכלל העמותות בקריה. מתנדבים הם כח נפלא, אבל ניהול מקצועי ומקצועני לא יכול להתנהל בהתנדבות. גם שדירת הניהול שמספקת לנו החברה למתנ"סים, בהקשר זה, אינה איכותית בלשון המעטה.
"אמרתי בבחירות ואני עדיין חושב שצריך לתכלל את כל העמותות תחת גוף יישובי מרכזי, שיהיה חברה כלכלית עירונית, הכפוף במלואו למועצה והנהלתו מתמנה על ידה. רק כך אפשר יהיה להבריא את שלל העמותות הפועלות בקריה במגוון התחומים – המתנ"ס, שלהב"ת, גופי הספורט ועוד".

אם היית ראש המועצה, מה היה נושא הדגל שלך מעבר לנושאים הברורים כמו חינוך, סדר ניקיון וכד'?
שמחון: "תראה, גם בתחומים שציינת יש הרבה מה לתקן. יש לנו מערכת חינוך טובה, שאפשר להפוך אותה למצויינת. כך למשל אפשר לנצל אחרת את מערכת מבני החינוך בקריה, כך שגם מערכי ההסעות בתוך הקריה וגם התניידות התלמידים בתוכה יכולה להיות טובה יותר.
"אבל אם אתה שואל על נושאים שהם מעבר לנושאים שתמיד עולים בדיון הציבורי, לו הייתי ראש מועצה כעת הייתי מתמקד כפי שבחלק מן הזמן אכן נעשה בזכות הצעות לסדר שאני הבאתי – בהרחבת הגבולות של היישוב ובבניית איזורי מסחר חדשים על מנת להגדיל את הכנסות המועצה מבלי להגדיל את נטל המס על הציבור, בדומה למה שנעשה ביקנעם וברמת ישי השכנות.
"אני גם חושב שישנה הזדמנות אמיתית בקדנציה הזו לגרום לחוות המיכלים לצאת מקרית טבעון, עם כניסתה של גילה גמליאל למשרד להגנת הסביבה. עושה רושם שהיא מחוייבת לנושאי הסביבה, ושווה לרתום אותה לנושא".

הזכרת את גילה גמליאל, מה דעתך על המהלך של מירי רגב – העברת ההחלטה של שדה התעופה לנגב? איך לדעתך תושבי העמק יגיבו לעובדה שדווקא מירי רגב (אשר איננה חביבה בקרב תושבי האזור) היא זו שהביאה את הפתרון?
שמחון: "אני שמח ששאלת. ראשית, חשוב להבין שההחלטה הזו של השרה מירי רגב לא באה ככה סתם. עוד בקדנציות קודמות, הפגשתי את פעילי מטה המאבק עם בעלי התפקידים החשובים ביותר – שר התחבורה דאז ישראל כץ, אבי דיכטר ועוד, כדי לשכנע אותם שזו ההחלטה הנכונה. חשוב גם לציין לטובה את חברת הכנסת קרן ברק מהליכוד שפעילה מאוד בנושא העברת נמל התעופה המתוכנן לדרום במקום להרוס את עמק יזרעאל.
"אני חושב שהשרה רגב גם עושה חישוב של זמן פוליטי נכון: היא אמורה להיות במשרד התחבורה במשך שנה וחצי, ורוצה להטביע חותם מהיר והיסטורי על ההתפתחות התחבורתית של המדינה. היא מבינה שההתנגדות של הרשויות המקומיות ומטה המאבק לא יתנו להחלטה כזאת לעבור חלק, כולל עתירות לבית המשפט, והיא מצד שני מבינה שבנגב כולם רוצים את נמל התעופה. יש לה 'מסלול ירוק' להניח אבן פינה לשדה התעופה בדרום. אני בהחלט מברך על עמדתה, עכשיו צריך לקוות שהעמדה הזו תתקבל בממשלה כהחלטה רשמית".

אז מה, אחרי כמעט 20 שנה בתפקידים ציבוריים, סגן ראש מועצה, מועמד פעמיים לראשות המועצה, ראש אופוזיציה – יש 'עייפות החומר'? הורדת הילוך, מה שנקרא?
שמחון: "כן, וזה גם טבעי. כשאני נבחרתי פעם ראשונה הייתי בן שלושים ומשהו, היום אני בן 50. יש אנרגיות אחרות, יש קצב אחר לחיים. אני חושב שלא צריך להיאחז בקרנות המזבח, צריך לפנות מקום לצעירים עם רעיונות חדשים. הבחירה בעידו גרינבלום לראש המועצה מעידה שזה מה שהציבור רצה.
"הבטחתי לציבור להישאר עד סוף הקדנציה, ואת זה אני מתכוון לעשות. אני מעלה הצעות לסדר לטובת הציבור, ולמרות שאני במיעוט – אני שמח לומר ששתי הצעות שלי עברו בשנה האחרונה – שינוי כיוון התנועה ברחוב החורש, וממש בישיבת המועצה האחרונה הצעתי להקים צוות איתור מקומות חנייה נוספים עברה פה אחד. יש במליאה הזו ניצוצות של דיון ענייני, ולא תמיד דברים נשקלים דרך משקפיים פוליטיות של קואליציה ואופוזיציה.

אם כבר הזכרת את גרינבלום, אז עברת ארבעה ראשי מועצה, איך היית מתאר את ראש המועצה הנוכחי של טבעון? היכן החוזקות שלו והיכן החולשות/טעויות?
שמחון: אני אמנם ראש האופוזיציה, אבל אני לא מסוג האנשים שנותנים ציונים וסימנים. אני חושב באופן כללי ששמוליק אבואב השאיר אחריו נעליים מאוד גדולות, ומאז שעזב את התפקיד ב-2005 אף אחד עוד לא הצליח ממש להיכנס אליהם. עידו נבחר בגיל צעיר מאוד לראשות המועצה, ללא ניסיון ממשי, אבל הוא הביא איתו אנרגיה שגם ניצחה עבורו את הבחירות. אני לא בכסאח איתו, אנחנו מדברים מדי פעם. אני מכבד אותו, ואני מקווה מאוד שהוא יודע גם לכבד את הקילומטראז' הציבורי שאני עברתי.
"גם אבואב בזמנו נבחר בגיל 28, גיל צעיר מאוד, אחרי שהיה כמה שנים מנהל מתנ"ס קרית טבעון. אני אדם אופטימי מטבעי, אז אני רוצה לקוות שגרינבלום יצמח לתוך התפקיד ויחפה על חוסר ניסיונו הציבורי בלמידה ועבודה קשה. לא תזיק גם יותר הקשבה לוותיקים ממנו במערכת, לפעמים, כמו למשל במה שניסינו לשנות השבוע במליאת תכנון והבנייה ולא הצלחנו לצערי".

לסיום, מה אתה מאחל לתושבי טבעון ולמדינת ישראל לקראת השנה החדשה?
שמחון: "השנה הזו מסתיימת עם גל שני של קורונה וסגר מצד אחד, ועם הסכמי שלום היסטוריים עם מדינות במפרץ הפרסי מצד שני. אני מאחל לכולנו שבשנה הבאה נמצא גם בתוכנו וגם כלפי חוץ עוד יותר שלום, והרבה פחות קורונה. אין ספק שערבוביית האתגרים וההזדמנויות של המדינה מורכבת מאוד לניהול, במיוחד עם הממשלה בהרכבה הנוכחי, אבל אני אופטימי ומקווה כי בשנה הבאה המצב ישתפר בכל התחומים.

"לתושבי טבעון אני כמובן מאחל המון בריאות, שגשוג, רווחה כלכלית ואישית וכמובן חזרה מהירה לשגרה של חיים בביטחון, בלי קפסולות, מסיכות ושאר מושגי עולם הקורונה. תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה".