טור דעה ~ מדינה מיוחדת במינה! | אמנון אשל

מגפת הקורונה העולמית הביאה איתה המון בעיות חברתיות וקשיים נוראיים המשפיעים על כולנו בתפקוד היומיומי השוטף.

אמנון אשל

בתוך כך קשיים: חברתיים, כלכליים, תעסוקתיים, קיומיים ועוד. יחד עם זאת גילינו יתרונות לא מעטים ובעיקר קיבלנו תובנות לגבי דרך החיים שהורגלנו להם. בתוך אלו גילינו שישנה "יכולת" אנושית לא רעה בכלל לבלות בחוג המשפחתי המצומצם ואפילו ליהנות מכך.

גילינו שמשחקים משפחתיים כמו מונופול, רמי קיוב, קלפים, ארץ עיר ועוד לא נס ליחם, גילינו שניתן להסתפק במועט ובהחלט לא חייב את הכי גדול, הכי טוב והכי ממותג ועוד גילויים מרנינים, אך בעיניי התגלית הגדולה ביותר היא שגילינו שיש לנו "ארץ נהדרת", יפיפייה, מרהיבה בנופיה וכזאת שניתן לראותה דרך הרגליים, הריחות, המטעמים, הנופים עוצרי הנשימה, הנחלים, הססגוניות ועוד רבות מנפלאות ארץ זבת חלב ודבש.

בשנים האחרונות נהגתי במהלך החורף לתכנן את יעד ה"כיבוש" העולמי לקיץ הבא וביחד עם משפחה וחברים קבענו בכל פעם היכן נבלה את חופשת הקיץ המשותפת, חייב להודות שבמרבית הטיולים הללו נהנינו מאוד ואפילו הגענו להבנה כי הבילוי היה מצוין, איכותי וסביר כלכלית כשמשווים זאת לבילוי מקביל בארץ. לא זכור לי מתי תכננו את החופשה דווקא בארצנו היפה. כמות הישראלים שפקדה ופוקדת עדיין את המלונות, הצימרים, הקמפינגים, הנחלים, החופים, ויתר המקומות המרהיבים בארצנו היא לאין ערוך הרבה יותר ממה שהורגלנו. יותר ממיליון ישראלים שהיו יוצאים את גבולות המדינה "מצאו" עצמם מחפשים אלטרנטיבה וזו הביא אותם לגלות את ארצנו המקסימה. אגב חייב להודות שהיצע האפשרויות הוא כזה שניתן לבנות טיול משפחתי איכותי, מחובר לטבע ולנופים בעלויות סבירות ואפילו זולות מהיציאה לחו"ל או לבתי המלון באזורי הביקוש בארץ.

גילינו שישנם מספר טרנדים מפתיעים כמו קרוואנים, קמפינגים, החלפת דירות, לינה לאור הירח ("מלון אלף כוכבים"), קמפינגים ועוד אופציות תפסו תאוצה מדהימה במגוון אפשרויות התיירות הארצית. מצאנו שאתרי הטיולים עמוסים בטיילים מכל הקשת החברתית הישראלית, הופתעתי לראות את כמות המידע שאנשים משתפים בדפי הפייסבוק האישים והמשותפים לטיולי טבע בארצנו, נחשפתי לתמונות עוצרות נשימה מנופיה של ארצנו ואני מחשיב עצמי כמכיר את חלקי הארץ השונים בצורה סבירה פלוס. במסגרת כך חיפשנו אופציות קולינריות וגם הפתעות רבות מאופציות בישול עצמי/משותף באתרי הנופש השונים, שפים מתחילים ומקצועיים יותר, שמוכנים להגיע לכל מקום, "מאמות" ומשפחות שפותחות את מטבחן תמורת תשלומים סבירים. גילינו שיש מופעי תרבות קטנים ומגוונים ואפילו על ידי גדולי האומנים במחירים שווים לכל נפש ובקיצור יפה בעיניי היה לראות כי מרחב ומגוון האפשרויות גדל בתקופה קצרה באופן מהותי והביקוש לתיירות פנים הגיע לשיאים שכיף לראותם והלוואי ואלו יביאו לשינוי במינון שלנו בין הבחירה להצטופפות בתורי שדה התעופה הבינלאומי שלנו לבין ההחלטה לבלות ולהכיר את נופיה הקסומים של ארצנו ולרכוש מוצרי תיירות מספקים מקומיים, שחלקם בזמנים רבים הגיע לסף קריסה.

יש לנו ארץ זבת חלב ודבש, נופיה מרהיבים, אנשיה רב תרבותיים, חייה ססגוניים אז בהחלט כדאי, נכון וראוי שנבלה יותר גם בחופשות המרוכזות כאן אצלנו ואולי ההערה היחידה שאני מוצא לנכון להעיר היא בואו נשמור על ניקיונה, על תרבות נעימה של בילוי באתרים השונים וכן גם אני יוצא מדעתי נוכח תמונות נוראיות משאריות האשפה באתרי הבילוי. אפשר ונכון להתנהג אחרת, לשמר את המקומות ולאפשר למבלים הבאים להנות מהמרחבים היפים.

ידידיי ורעיי, חגי תשרי בפתח וממליץ להמשיך ליהנות מ"היתרונות", שבקורונה בעיקר על ידי בילוי משפחתי ברחביה הקסומים של ארצנו. אפשר, רצוי ונכון להתפעל מלילות הכוכבים במרחבי מצפה רמון, מהמראות המרהיבים בצלילות בים סוף, משחיה בכנרת, מטיול רגלי במרחב נחל הבניאס, שחיה בחופי הים התיכון ומעוד אופציות רבות ומגוונות ויחד עם זאת לשמור על ניקיונה של ארצנו על איכות הסביבה ובעיקר לחזק את הערבות ההדדית בכל אלו גם נגלה שהעלויות נמוכות יותר מהטיול לחו"ל ובעיקר שחיזקנו את תיירות הפנים הישראלית. ועל הדרך נשיג עוד יעדים משפחתיים חשובים במעלה הערכית.

תורו את הארץ!

חופשה מהנה לכולם!