מרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית – חיפה והצפון: "המצוקה במרכזי הסיוע בחודשים האחרונים נמצאת במגמת עלייה"

קמפיין תמיכה וגיוס כספים למרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית פורסם ב-13.8 במדיות החברתיות בעקבות עליה חדה בפניות. עד כה נתרמו בשלושה ימים כ-35 אלף ₪ על-ידי הציבור והיעד עוד רחוק.

עתליה שיינפלד, מנהלת מרכז סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית חיפה והצפון: "המצוקה במרכזי הסיוע בחודשים האחרונים נמצאת בעלייה חדה, המצוקה הגדולה ביותר היא תקציבית. כמות הפניות גדלה משמעותית ואיתה הצורך להגדיל את הסיוע בכל האופנים והדרכים. ההכנסות מצד משרד הרווחה וההכנסות העצמאיות מחינוך והסברה הוקפאו, ולא ידוע אם ומתי יתקבלו. בחודשים אלו של מגפת הקורונה העמותה נאלצת להתבסס באופן מוחלט על גיוס תרומות ומענקים בלבד, כאשר היעד התקציבי בכדי להגיע לכל אותם הנפגעות והנפגעים הוא כ-200 אלף ש"ח".

כ-1,000 פניות חדשות וחוזרות לקו הסיוע הטלפוני וכ-283 פניות בוואטספ נרשמו בתקופה של חודשי מרץ 2020 ועד יולי 2020. משנת 2019 זו עליה של כ-30% בפניות בקו הטלפוני ו-73% במוקד פניות הוואטספ שפעיל 5 ימים בשבוע בין השעות 20:00-17:00. הפניות האנונימיות מתקבלות מגברים, נשים, בני נוער שנמצאים ללא מסגרת חינוכית ודמות סמכותית לפנות אליה, נוער במסגרות של סיכון, ואפילו תושבי חו"ל שפונים בוואטספ. ובתקופה זו שמענים טיפוליים ואחרים מצטמצמים, כמו בעת שביתת העובדים הסוציאליים וחופשה במוסדות החינוך, רשימת ההמתנה לקבוצות התמיכה בזום ארוכה מהרגיל.

ט, נפגעת תקיפה מינית שפנתה אל המרכז בחודש יולי 2020: "בלי מרכז הסיוע, אני לא יודעת איפה הייתי היום, אם הייתי היום. ואני אומרת את זה באמת, עם יד על הלב. מרכז הסיוע נותן בית לנשמה. באופן ספציפי ואישי לכל נשמה שנפגעה".

עוד מספרת לנו עתליה כי הציבור הישראלי הוא זה שעוזר ומניע את גלגלי המרכז. "קורסי מתנדבות ממשיכים לפעול במלוא המרץ גם בימים של סגר וחשש מפני המגפה. וכעת בספטמבר נפתח קורס להכשרת מתנדבות נוסף. כל מתנדבת היא מבורכת, כל תרומה בכל סכום היא עזרה משמעותית עבורנו ועבור אותם נפגעות ונפגעי תקיפה מינית".

 

לתרומה למרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית >> https://bit.ly/haifa-center

בכל מקרה של פגיעה מינית ניתן לפנות למרכזי הסיוע באופן אנונימי, 24/7
1202 נשים | 1203 גברים | 052-8361202 בווטסאפ | 02-6730002 לנשים וילדים דתיים