כך מתמודדת מועצת רמת ישי עם האתגרים בתקופה הקורונה

ראש המועצה עומד בקשר ישיר עם משרד הבריאות, מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים מפעילה מערך של מתנדבים, הגננות מייצרות פעילויות מקוריות בחצרות הגנים, מחלקת ההנדסה הציבה תיבה לקבלת תכניות ובמחלקת הגבייה ערוכים גם לגביית תשלום במזומן גם שאין קבלת קהל. ראש המועצה עופר בן אליעזר: "חשוב לנו להיות גלויים ושקופים עם התושבים. העברת המידע והשיתוף מייצרים אווירה ותחושה חיובית וברור לכולם שהעניינים בשליטה. על כל חולה מאומת אני מקבל דיווח ופעמים רבות עוד לפני משרד הבריאות אנו דואגים לקיים חקירה אפידמיולוגית כדי לקצר את שרשרת ההדבקה תוך דיווח לתושבים על כך בזמן אמת. התושבים צמאים לאינפורמציה חיונית שלפיה הם יכולים לכלכל את צעדיהם והם יודעים שיש מערכת מתפקדת שאפשר לסמוך עליה". כל הפעולות הללו יחד עם שיתוף הפעולה ומשמעת מצד התושבים מציבים את רמת ישי כ"ישוב ירוק", במדרג תחלואת הקורונה בישראל.

שרה גייצהאלס. מנהלת מחלקת הרווחה

וועד מל"ח וחקירות אפידימיולוגיות
עם פרוץ משבר הקורונה לפני כחצי שנה החליט עופר בן אליעזר ראש מועצת רמת ישי לכנס מידית את וועדת המל"ח (משק לשעת חירום) היישובית לפגישת עדכון יומית, שהפכה לשיחת זום יומית. כל מנהלי המחלקות שותפים בישיבות הללו והם מתוגברים בבעלי תפקידים נוספים: נציג פיקוד העורף היקל"ר סא"ל במיל' ציון אוחיון, מנהל המתנ"ס אבי בקרב, ודובר המועצה, נועם רגב. כינוס וועד המל"ח נתן את האות לכך שהמועצה נכנסת לתקופה מאתגרת.
במסגרת "הגל הראשון" הנהיג בן אליעזר עדכונים יומיים בפייסבוק (לצד לייב צ'אטים) אשר זוכה לאלפי צפיות ומאות תגובות והוא ממשיך לעדכן את התושבים מספר פעמים בשבוע ואם יש צורך אחת ליום.
עופר בן אליעזר: " חשוב לנו להיות גלויים ושקופים עם התושבים. העברת המידע והשיתוף מייצרים אווירה ותחושה חיובית וברור לכולם שהעניינים בשליטה. על כל חולה מאומת אני מקבל דיווח ופעמים רבות עוד לפני משרד הבריאות אנו דואגים לקיים חקירה אפידמיולוגית כדי לקצר את שרשרת ההדבקה תוך דיווח לתושבים על כך בזמן אמת. התושבים צמאים לאינפורמציה חיונית שלפיה הם יכולים לכלכל את צעדיהם והם יודעים שיש מערכת מתפקדת שאפשר לסמוך עליה".
יצוין כי בשבוע שעבר הכשירה המועצה חמישה עובדים לטובת ביצוע חקירות אפידמיולוגיות בישוב. כל הפעולות הללו יחד עם שיתוף הפעולה ומשמעת מצד התושבים מציבים את רמת ישי כ"ישוב ירוק", במדרג תחלואת הקורונה בישראל.

מנהל מחלקת תברואה חיים כהן

המחלקה לשירותים חברתיים-התמודדות עם צרכים חדשים
"בזמן הקורונה המחלקה מתמודדת עם אתגרים רבים שלא נדרשנו אליהם בעבר לא בשגרה ולא בעתות חירום אחרות", מציינת מנהלת המחלקה שרה גיצהאלס, "מדובר בטיפול באוכלוסיות רבות שלא היו מוכרות רווחה- קשר עם אוכלוסיות בקבוצות הסיכון: כלל האזרחים הוותיקים, משפחות להם ילדים בחינוך המיוחד, אנשים עם מוגבלויות ומשפחות שנכנסו למעגל הנעזרים עקב יציאה לחל"ת או פיטורים. עבדנו בצוות עובדים סוציאליים מצומצם, עובדת אחת שעבדה מהבית ואחרת שיצאה לחופשת לידה. העבודה עם מתנדבים רבים מייצרת אתגרים, הגיעו מתנדבים חדשים, עם מוטיבציה גבוהה אך ללא ניסיון בהתנדבות עם תושבים בקבוצות סיכון ומורכבות. אתגרים נוספים: צמצום בעבודה השוטפת, אי קבלת קהל ועבודה מהטלפון, בזום בוואטסאפ".
גייצהאלס מדגישה כי: "מאז החל משבר הקורונה עלו צרכים רבים נוספים של התושבים: צורך בתמיכה רגשית סביב בדידות, מחשבות אבדניות, אלימות במשפחה, מתחים במשפחות, קשיים כלכליים ובקשות להנחות ולעזרות כלכליות, לעיתים אף עלה קושי להבין את ההנחיות וצורך למתן מענים אד הוק".

גננת מובילה לימור בר אילן

אין ספק שהמעטפת שקיבלנו מראש המועצה וגורמים נוספים סייעו לנו רבות. זכינו לגיבוי ותמיכה לאורך כל הדרך, עפר בן אליעזר ראש המועצה הגיע לפגישות עבודה ולסיוע במשך השבועות הראשונים כל יום במחלקה. קיבלנו תגבור של כוח אדם: מזכירה ועובדת לסיוע בהתמודדות עם ניהול המשימות. קיבלנו סיוע של עובדים כשהיה צורך לסחוב ולשנע חבילות. כאן המקום להודות למתנדבים הרבים שהתייצבו לכל קריאה שמעידים על חוסנה של הקהילה שלנו כאן ברמת ישי. פיקוד העורף סיפק חבילות לחלוקה לאזרחים הוותיקים, שנתרמו על ידי גורמים שונים. משרד הרווחה נתן גיבוי באמצעות תמיכת מנהל הנפה והמפקחים השונים. כמו גם ניתנו מנות חמות ל-100 אזרחים וותיקים במשך כחודשיים, כמו גם חלוקה של מוצרים יבשים לאזרחים וותיקים ולמשפחות מוכרות המחלקה. ניתן סיוע בשוברים לקראת חג הפסח בנוסף קיבלנו מקרן שלם, ממפעל הפיס ומשרד הרווחה, סכומי כסף לטובת אנשים עם מוגבלות, אזרחים וותיקים ומשפחות קשות יום"

סייעת בגנים נורית שוספי

חינוך-משדרגים את חצרות הגנים
את לימור בר אילן מובילת גן ונורית שוספי סייעת באשכול הגנים כלניות תפסנו ביום קיצי לוהט כאשר הן עסוקות יחד עם הצוות בהפעלת הילדים ב"קייטנות של החופש הגדול". בר אילן, שוספי והגננות בימים אלה נדרשות ליכולת אלתור בלתי מבוטלת. מצד אחד לייצר פעילויות לילדים בגן וזאת בשל איסור היציאה מהגנים וביטול מדריכים חיצוניים, מצד שני הקפדה על כללי ההיגיינה, בדיקת חום, הצהרות בריאות והריחוק החברתי. בילדים בחצר לא מוטרדים בכלל, נהפוך הוא. חלקם משחקים בתעלת מים שלימור אלתרה בחצר, אחרים עסוקים במשחק "מה במשבצת" מרתק עם נורית.
לימור מספרת: "בשל המגבלות אנו מרחיבים את הפעילויות בתוך הגנים, כל פעם אנחנו מוסיפים ציוד נוסף, אם זה מחשבים או ארוניות משחק שאנשים מוסרים, ומנסים לייצור חצר כמה שיותר מעניינת לילדים".
נורית : "הדאגה הראשונה שלנו היא לשמור על ההיגיינה ולכן אנחנו ממשיכים לעבוד עם הילדים בשיטת קפסולות, שתי קבוצות שחולקו לפי צבעים, צהוב וכתום, הילדים התרגלו לזה ומשתפים פעולה".
לימור ונורית מספרות כי צוות המועצה בראשות מנהלת מחלקת החינוך פנינה שלזינגר ומנהל התפעול ניסים יחזקאל קשובים לכל הפניות אם זה בנושאי חומרי חיטוי וניקוי החצרות או מענים פדגוגיים.

מחלקה גבייה שמואל אדר

מחלקת ההנדסה-תיבת פניות
נטלי חדד, בודקת תכניות במחלקת ההנדסה מספרת כי: "העבודה במחלקה בתקופה זו שונה כי אין קבלת קהל במשרדי המועצה. כל ההתנהלות מול התושבים בטלפונים ומיילים. לתושבים המצב שונה כי הם רגילים להגיע ולקבל תשובות כאן ועכשיו, וכרגע אין זאת. מבחינת תפקוד המחלקה- המענה שלנו הוא אותו מענה, ואנחנו מעניקים להם את אותו יחס כלומר: תכניות יוצאות בזמן והמענה מבחינתנו רגיל ביותר. כדי לייעל את העבודה הצבנו תיבה פניות בכניסה למשרדי ההנדסה."
מהנדסת המועצה אתי בוצין מדגישה כי ניתן להגיע למחלקת ההנדסה אך ורק בתיאום מראש לצורך מסירת וקבלת תכניות, ללא כניסה למחלקה ולזמן קצר בלבד וכאמור בתיאום.

מחלקת הגבייה-אתגר המזומנים
שמואל אדר עובד במחלקה מספר כי מיד עם תחילת התפשטות הקורונה המועצה מיגנה את העמדה שלו בלוח פרספקט. לאחר מכן עם התגברות התחלואה המועצה עצרה את קבלת הקהל הפרונטלית ועיקר העבודה היא טלפונית ודרך המייל. אדר מדגיש כי הדבר יוצר אתגר שכן ישנם תושבים שמבקשים להגיע ולשלם את מסי הארנונה בכסף מזומן ובמקרה כזה מתואם מועד העברת הכסף למועצה מבלי שנוצר מגע בין התושב למחלקת הגבייה והקבלה נשלחת במייל.

מחלקת התפעול-קרטיבים לעובדים בשטח
חיים כהן, מנהל מחלקת התברואה מספר על שגרת יומו: "מדי בוקר אני מודד חום לכל אחד מהעובדים, אני מסביר בשיחת בוקר על החשיבות של להיות עם מסיכה בזמן העבודה ברחובות, ומדגיש שאין להתקרב לתושבים, וגם בזמן האוכל לא לאכול ביחד. כמות האשפה והגזם עלתה משמעותי כי אנשים נמצאים יותר בבתים ולפעמים גם עושים שיפוצים וזורקים רהיטים. אנחנו מתגברים כמעט כל השבוע במשאיות לפינוי גזם ואשפה. חשוב לנו לשמור על עובדי התברואה במצב רוח טוב, אני מציידים אותם במים קרים ומדי פעם אני קונה להם ארטיקים שתהיה להם הרגשה טובה. עכשיו השלמנו שדרוג חדר אוכל ליד משרדי המועצה".

מנהל המחלקה ניסים יחזקאל מציין כי בימים אלה מגלה המחלקה רגישות יתרה עם דגש על אוכלוסיית הקשישים ונותנים להם קדימות בפניות מתוך התחשבות במצב.

ראש המועצה עופר בן אליעזר

ראש מועצת רמת ישי עופר בן אליעזר: "זו ההזדמנות להודות לעובדות ולעובדי המועצה, למנהלות ולמנהלי המחלקות ולמתנדבות ולמתנדבים הרבים על עבודת הקודש שהם עושים 24/7 לרווחת תושבי רמת ישי בימים מאתגרים ולא קלים אלה. כולנו תקווה לשוב בהקדם לשגרה מלאה".