יקנעם. המקפצה שלכם לאקדמיה.

 יקנעם גאה להוביל עוד פריצת דרך מהפכנית בתחום החינוך העל יסודי בשיתוף רשת אורט. תכירו את חזון הרצף החינוכי החדשני מהחטיבה לאקדמיה, בדמותו של הקמפוס החדש לחינוך על יסודי ביקנעם. הקמפוס החדש נבנה וצוייד בהשקעה של מעל 50 מיליון ש"ח בתשתיות פדגוגיות ודיגיטליות שתואמות את החזון "יקנעם – עיר כביה"ס" וכולל 2 חטיבות : אחת לחדשנות ומנהיגות ואחת לחדשנות ויזמות המזינות יחדיו את קמפוס התיכון האקדמי לחדשנות ומצוינות.

מערכת החינוך שלנו ביוקנעם, זוכת פרס החינוך הארצי נתפסת כמצפן הארצי ליוזמה וחדשנות. במסגרת תוכנית העל – "יקנעם עיר כביה"ס" אנחנו משיקים את החזון והמערך החינוכי העל יסודי החדש שלנו בשיתוף רשת אורט, ובו כולנו בעיר ניצור ביחד רקמה חינוכית, איכותית המטפחת חדשנות, מצוינות, יזמות ומנהיגות. מהיום אמרו, "יקנעם, עיר כמקפצה לאקדמיה".
החזון החינוכי העירוני שלנו מתווה רצף חינוכי מלידה עד התיכון והאקדמיה ע"י יצירת מתחמי חינוך חדשניים תואמי אקדמיה שיטפחו את חופש המחשבה, ההבעה והדעה. דגש רב יושם על מדע ,טכנולוגיה ואומנויות יחד עם הצמחת האישיות, פיתוח מנהיגות אישית יוזמת ויזמית, חינוך למנהיגות עילית המשרתת קהילה, חברה ומדינה.

המערך החינוכי בקמפוסים יאפשר לכל משפחה לבחור את נתיב החינוך בהתאם לרצונות של כל תלמיד ותלמידה ולאפשר מגוון בחירה רחב ואיכותי, בהלימה לחוזקות של העיר תוך שילוב תעשיית ההיי-טק המקומית בעשייה החינוכית, כפי שקורה גם היום בתיכון שלנו – מדע ,טכנולוגיה ואומנויות יחד עם הצמחת האישיות. המטרה שלנו להעצים את התלמידים ולסייע להם להשתלב בצבא באקדמיה, בפיתוח קריירה או בכל דרך שיבחרו בה.

חזון העקרונות החינוכיים בחינוך העל יסודי

שוויון הזדמנויות

הקמפוסים שלנו יקבלו כל את התלמידים מכל הרמות ושכבות האוכלוסייה ביקנעם, שירצו ללמוד על פי בחירתם בשוויון הזדמנויות מלא. כולם יזכו לחינוך איכותי, מדעי טכנולוגי, אומנותי וערכי ברמה הגבוהה ביותר, שיוביל אותם להשתלב בעולם תעשיית העלית.

מגוון אפיקים להתפתחות אישית

בכל הקמפוסים תפעל שיטת החינוך ההוליסטית וראיית התלמידים באופן אישי לאורך כל היום תוך יצירת מענים ייחודיים לכל תלמיד ותלמידה במרחב העירוני.

כולנו אוהבים את הארץ שלנו

התלמידים בעיר ילמדו את אהבת הארץ והחינוך למעורבות ונתינה במסגרת תכניות לימודים בין תחומיות שיכללו מפגשים עם דמויות משמעותיות ובמיוחד, טיולים וסיורים רבים, המשלבים העמקת הידע בשילוב פעילות בשטח של התלמידים.

כולנו בוחרים בדרך המצוינות

בקמפוסים יפעלו פרויקטים רבים המהווים חתירה ליעד המצוינות הלימודית, בעיקר בתחומי המדע והטכנולוגיה. כמו כן, יובילו הקמפוסים את תלמידיהם לקראת הוצאת בגרות איכותית. ההובלה תתקיים ע"י למידה בקבוצות קטנות ובהובלת מורים מקצועיים.

העתיד נראה מצויין. העתיד נראה יקנעם

קמפוס החטיבות למצוינות ע"ש יגאל אלון
כל חטיבה תתמקד בפיתוח מיומנויות ייחודיות לה : קמפוס למנהיגות ולחדשנות וקמפוס לחדשנות וליזמות, כאשר שני הקמפוסים יתבססו על פדגוגיה חדשנית משולבת תקשוב. במקביל, ילמדו הילדים להכיר את חוזקותיהם וכישרונותיהם לעומק, יעצבו את זהותם האישית, וירכשו הרגלי למידה וחשיבה שיובילו אותם לתיכון עם מטען הידע והמיומנויות הנדרש.
תוכן וחווית הלימודים בחטיבות יהיו בעלי אופי אקדמי עם דגש על מדע וטכנולוגיה בהתאמה לגיל התלמידים. הלימודים יקנו לתלמידים כלים ומיומנויות לפיתוח קריירה, פיתוח חשיבה יצירתית, פיתוח הנחישות, הסקרנות והמוטיבציה בגישת הפסיכולוגיה חיובית.
המבנה הארגוני של שתי החטיבות יתבסס על קונספט "עיר כבית ספר" ויאפשר שיתוף פעולה בין שתיהן בתחומים שונים ומגוונים. כמו כן, יהפוך "אשכול הפיס" למרכז חדשנות ויזמות בבקרים ואחר הצהריים, ויעמוד לשירות שתי החטיבות כאחת.

הקמפוס התיכון לחדשנות ולמצויינות ע"ש שמעון פרס

חזון קמפוס התיכון לחדשנות ומצוינות הוא להכין את בוגריו להיות אזרחי המחר בעלי יכולת להשתלבות מיטבית בחברה ולתרומה לקהילה ולמדינה זאת תוך מימוש הערכים לאורם התחנכו בקמפוס: עצמאיים, אחראים, חושבים, סקרנים בעלי יכולות התמודדות עם דילמות בסביבה דינאמית של אי וודאות וניתוח המציאות בכלים מגוונים, חדשניים ורב-תחומיים שיובילו אותם להשתלבות מהירה בעולם המחר.

תוכניות הלימודים מחוץ לקופסא :

ISTEAM 2020
Innovation, Sciences, Technology, Engineering, Arts and Mathematics

למידה בין-תחומית ורב-תחומית המבוססת על התפיסה של I-STEAM אשר פותחה ע"י רשת אורט ישראל, ומשלבת יזמות-מדעים-טכנולוגיה-הנדסה-אמנות-מתמטיקה-למידת חקר ופרויקטים ותקשוב, בהיבטים הבאים:

פיתוח והעצמה אישית: שיתופיות, מנהיגות, יזמות וחדשנות
למידה חדשנית ואחרת: למידה מבוססת פרויקטים, למידה מבוססת מחקר, בין ורב תחומיות
שיפור ותיקון עולם: עיצוב אומנותי, עיצוב מוצר, תרבות רבגונית, קהילה ואתיקה
חשיבה יוצרת עתיד: המגזר העסקי, תעשייה ואקדמיה, סביבה וקיימות, אזרחות וחברה

חממה לסטרטאפים:

בתוך הקמפוס פועלת כבר היום חממה ברוח תרבות הסטארט- אפ ליזמות, יצירתיות וחדשנות. החממה תשמש לפיתוח מוצרים, מערכות ופתרונות לטובת האדם, הקהילה, החברה והסביבה. הפעילות תתמקד בפיתוח פתרונות טכנולוגיים-הנדסיים בגישת PBL ברמה גבוהה של Design Thinking. החממה גם תאפשר סביבות לדיון ופיתוח בקבוצות קטנות תוך אירוח/ליווי מקצוענים ומנטורים על פי הצורך. חממה זו תאפשר קשרי גומלין מתמשכים עם חברות סטארט-אפ והייטק לשותפות רעיונית, ליווי, תמיכה תקציבית ובעתיד פיתוחים משותפים.

פעילות להנבטת יזמות בעולם ההיי-טק:

מתחם כדוגמת Open Vally נשען על שיתוף פעולה איכותי בין יזמים וחברות מאינספור תחומים המשתפים יחד רעיונות ודעות שונות. שיתוף המידע הוא חלק בלתי נפרד מהDNA של המקום והוא מתבצע באופן שוטף וטבעי בפעילויות ובמפגשים יומיומיים ושוטפים הן בשעות העבודה והן אחריהן, כשהאווירה מאפשרת שיתוף איכותי. התכנית זו תעשיר את התכניות הקיימות בביה"ס על ידי הענקת שיטות, כלים ותובנות מהעולם היזמי ועסקי שיאפשרו הכנה מיטבית לעתיד אותו יבחרו. התכנית מכוונת לתלמידים ולמורים כאחד כדי ליצור דור של מנטורים, הן בקרב המורים והן בקרב תלמידים. המורים ישתתפו יחד עם התלמידים בסדנאות, הרצאות וסימולציות ובנוסף יעברו הכשרה והסמכה במסגרת "האקדמיה למנביטי חדשנות " של OpenValley ו-BETA.

קמפוס אוניברסיטאי
מסגרת חדשנית הפועלת כבר בתיכון, אשר במסגרתה נחשפים תלמידי בית הספר לתחומי דעת שונים ומגוונים ולדרכי למידה ומחקר הפורצים את גבולות ביה"ס בפקולטות השונות באוניברסיטה. חדשנותה של התכנית מתבטאת בכך שהחשיפה לאקדמיה תתבצע עבור כלל אוכלוסיית ביה"ס ברמות השונות ובתחומי עניין מגוונים, במטרה לייצר אצל התלמידים חוויה חיובית ומוטיבציה ללמידה אקדמית בעתיד. בנוסף, מתקיימת מסגרת מקבילה והמשכית ללימודי הבגרות בתיכון המאפשרת לתלמידים מוכשרים, בוגרים ברוחם ובעלי מוטיבציה להשתלב בלימודים אקדמיים באוניברסיטה, במקביל ללימודיהם בבית ספר תיכון.

פדגוגיה חדשנית משולבת תקשוב

אנו מאמינים שמערכת החינוך צריכה ואף יכולה להתאים את עצמה למאה 21 ולעתיד. אחד האמצעים המרכזיים לכך הם שילוב טכנולוגיות תקשוב ותקשורת חדשניות בתהליכי למידה, הוראה, ניהול וקשר עם ההורים והקהילה. פדגוגיה חדשנית זו תכלול למידה וכלי למידה בענן, למידה ניידת וחוץ כיתתית, תרחישים ותסריטים פדגוגיים חדשניים כולל יצור תוכן עצמי ושיתופי בקמפוס ווירטואלי עשיר וזמין 24/7.

טיפוח ה well being (מיטביות)

יצירת רצף פדגוגי אפקטיבי יישובי וביסוס "שפה משותפת" לכל בתי הספר וגורמי הקהילה ביישוב. מיפוי זהה, מבוסס מידע, מהימן ותקף הרואה את מיטביות התלמיד במרכז בכל שלבי החינוך מגן הילדים ועד כיתה י"ד.

מובילות וייחודיות בית ספרית

קמפוס התיכון לחדשנות ומצוינות ימשיך להטמיע את תכנית המובילות בדגש על: פדגוגיות המותאמות לשונות בין התלמידים, המורה כמנטור, מרחבי למידה פורצי כיתה ומרחבי למידה פתוחים, חיבור פעילות בין ביה"ס לבין תעשיות ההייטק בסביבה, קשר ושת"פ עם מסגרות אומנות ותרבות, טיפוח המצוינות, מעורבות אקטיבית של התלמיד בתהליך הלמידה העצמת תלמידים בתחומי מנהיגות, חברה והתנדבות.

לסיכום, מהו המתכון של יקנעם לכמעט 0% נשירה ומצוינות בחינוך:

● לוקחים את כל הילדים בעיר בשיא הרצינות, ללא יוצא מן הכלל.
● מוסיפים אחריות קהילתית חובקת ומחבקת לגידול הילדים, החל מראש העיר, המסגרות וכלה בהורים.
● מכניסים חשיבה מחוץ לקופסא בכמות נדיבה
● מזהים חוזקות וכישרונות בכל ילד
● רואים כל ילד כעולם ומלואו ולא מוותרים על אף אחד
● מגייסים את שירותי הקהילה המקומיים
● מחזקים בקשר רצוף בין הפורמאלי והבלתי פורמאלי 24/7
● משלבים שותפי מצוינות מצד ההורים ובני המשפחה
● מאמינים שהשמיים הם הגבול
● מכניסים נשמה יתרה
● באים מאהבה