טבעון: מיחזור מבוזבז

מועצת טבעון: "מחודש אפריל 2020 אין ביישוב קבלן לפינוי בקבוקים"

מכולת רבין

תושבי טבעון נחשבים לבעלי מודעות סביבתית ורבים מהתושבים מקפידים למחזר הכל, פלסטיק נייר, זכוכית וכדומה, אך עקב מיחזור לא מדויק, תאגיד המיחזור לא מוכן לפנות את הכלובים של בקבוקי הפלסטיק אם אנשים זורקים אליהם משהו מלבד בקבוקים.
בעקבות פניה של תושבים למערכת, יצאנו השבוע לבדוק ולצלם את מצב תחנות המיחזור בקרית טבעון.

שופרסל

בכניסה לפינות המיחזור כתבה המועצה שלט ובו כתוב "ממחזרים נכון שקיות נילון זרקו לפח!" על חלק מהמיחזוריות כתוב "בקבוקי פלסטיק בלבד" ועל חלק לא כתוב. מה עושים עם אריזות הפלסטיק שהם לא בקבוקים כמו הקופסאות שקונים בהם עלים, חסות לדוגמה או יוגורט, גלידה וכדומה? – אין תשובה לכך.

רוב כלובי הבקבוקים בקריה מלאים ומוכנים לפינוי. לדוגמה במרכז טבעון יש שני כלובים העולים על גדותיהם, גם הקרטוניה ועמדת מיחזור הנייר במרכז עולה על גדותיה, מול השופרסל הכלוב מפוצץ, התושבים טוענים כי ברמת טבעון יש כלוב שהתאגיד מסרב לפנות אותו, במכולת רבין כל מיכלי המיחזור עולים על גדותיהם.. (ראו תמונות).

אז מה עושה המועצה? התושבים מספרים שהיא שולחת פעם בכמה ימים את העובדים שלה עם רכב תפעול (מיול) שמסתובב ברחבי הקריה, הם אוספים את הפסולת המיועדת למיחזור וזורקים אותה לפח הרגיל.
השאלה היא, איך מיידעים את הציבור ואת החברה המפנה (תאגיד המיחזור) ליעילות?

מרכז טבעון

תגובת מועצת טבעון:
ראש המועצה עידו גרינבלום: "המועצה המקומית קרית טבעון חרטה על דגלה את נושאי הסביבה והקיימות.
אנחנו משקיעים מאמצים אדירים בנושא המחזור בקרית טבעון ובמקביל אנחנו נתונים להשפעות ולחצים מאתגרי המחזור ומתאגידי המחזור במדינת ישראל.
מעבר לעשייה ענפה בתחום, בימים אלה אנו שוקדים על מהלך אסטרטגי של צמצום מרכזי המחזור הקטנים ומעבר למרכזי מחזור גדולים ומסודרים.
במקביל אנו בוחנים מתווה של הכנסת פחים כתומים ליישוב לטובת מתן מענה לזרמי מחזור נוספים.
בנוסף, הובלנו מהלך של הוצאת הכלים החד פעמיים מהמועצה, יזמנו וארגנו חלוקת חביות לתושבי קרית טבעון ולטובת בניית קומפוסטרים ביתיים.
זאת ועוד, לאחרונה יצאה המועצה בקמפיין פרסומי של הנושא, ובקרוב נצא גם בהסברה במרכזי המחזור, אחד על אחד, על ידי מתנדבים.
בהזדמנות זו אני רוצה להודות לכל חברי הנהלת המועצה על הקידום המתמיד של הנושא."

מהמועצה עוד נמסר כי החל מחודש אפריל 2020 אין ביישוב קבלן לפינוי בקבוקים ואנו שוקדים עם תאגיד תמי"ר לגיוס קבלן חדש.
הפינוי מבוצע על ידי המועצה לאתר מיון מסודר ובהתאם לכך הדבר משית עליה את העלויות.

חשוב לנו להבהיר כמה נקודות עיקריות:

• מוצרי הפלסטיק הביתיים אינם פשוט נשלחים למחזור – קיימת בעייתיות הנובעת מכך שמוצרי פלסטיק רבים מיוצרים מתרכובת של מספר סוגי חומרים פלסטיים. סוגי הפלסטיק השונים לא מתערבבים זה בזה והתהליך עלול לגרום ליותר נזק מאשר תועלת, לכן תהליך המחזור נעשה במיון מדוקדק יותר למוצרי הפלסטיק השונים.

• לא כל תרכובת פלסטיק ניתנת למחזור. למרות החשיבות הגבוהה המיוחסת למִחזור כאמצעי לצמצום ההטמנה בקרקע, בפועל, מאריזות הפלסטיק הממוחזרות מייצרים מוצרים באיכות נמוכה, שלרוב לא ניתן למחזרם שוב ומכאן שמוצר שכבר ניתן למחזרו זה יתבצע פעם אחת בלבד ובסופו של דבר ישוב להטמנה.

• עצם העובדה שאוספים את הבקבוקים לא מעידה בהכרח על כך שמטפלים בהם באופן שבאמת מסייע לסביבה. עלינו להביא בחשבון את הייחודיות של הפלסטיק בהשוואה לחומרים אחרים.

• מתקני המחזורית מיועדים למחזור פסולת בקבוקי שתייה בנפח של 1.5 ליטר ומעלה, לרבות הפקקים שלהם. ברוב המקרים, מדובר בבקבוקי שתייה שאינם מזכים את המחזירים אותם בפיקדון, מכלי פלסטיק אחרים וכלל הפקקים המלווים אליהם.

• בקבוקי הפלסטיק השונים נאספים מהמחזוריות, עוברים תהליך דחיסה ייחודי, ונלקחים למפעלי מחזור ייעודיים לסוג פסולת זה.

במפעלי המחזור יעברו מכלי הפלסטיק השונים הדחוסים תהליכי שטיפה ומיון יסודיים, וייגרסו לצורך ייצור מחודש של חומר גלם ממנו ייוצרו מוצרי פלסטיק שונים.

• לגבי העומס במתקנים במרכזי מחזור – אחת הסיבות העיקריות לכך שהמתקנים הרבה פעמים מלאים היא העובדה שתושבים ותושבות ממלאים אותם בפסולת שלא ניתן למחזר (בהם דברי פלסטיק שונים במחזוריות וקלקרים במתקנים למחזור קרטונים).

רמת טבעון

להלן סוגי הפסולת אותם יש להשליך למחזורית:

 בקבוקי שתיה בנפח 1.5 ליטרים ומעלה.

 מכלי מרכך כביסה.

 מכלי אקונומיקה.

 אריזות של חומרי ניקוי שונים.

 מכלים של מוצרי טיפוח ורחצה כדוגמת שמפו, מרכך או סבון נוזלי.
כל פלסטיק אחר יש לזרוק לפח הירוק