ימין ושמאל רק חול וחול ~ הרב ד"ר מיכאל לייטמן

בואו נניח את הפוליטיקה בצד, ונתרכז בהסתכלות על האידיאולוגיות של הימין והשמאל מכל הצדדים. אם נמקם את האידיאות על ציר, אז בצד השמאלי ביותר נמצא את הקומוניזם, לכיוון האמצע ימוקם הסוציאליזם, במרכז הסוציאל-דמוקרטיה, ימינה ממנו הקפיטליזם, אחריו הניאו-ליברליזם, ובקצה הימני ביותר נמצא את הקפיטליזם במתכונתו הקיצונית.

דר לייטמן. צילום: טים נוקס

אפשר להבחין שככל שהולכים שמאלה, הפרשנות למדינת רווחה היא נדיבה יותר, כוללת, זאת אומרת דואגת יותר לאספקטים הסוציאליים בחיי האזרח, וככל שהולכים ימינה, התפיסה של מדינת רווחה הולכת ומצטמצמת, המדיניות פחות נדיבה, פחות אוניברסלית, ואפילו קמצנית ברשת הביטחון שהיא מספקת לאזרחים.
כך האנושות עוברת מאידיאולוגיה לאידיאולוגיה במהלך השנים, ונדמה שהמוח האנושי ממציא את הגלגל כל פעם מחדש בדמות רעיון חברתי-כלכלי יש מאין, אבל בשכבה הפנימית ישנו הטבע שפועל בנו והזרימה שלו מפתחת אותנו ממצב למצב. זו דרך הטבע לדחוף את האנושות לעבודת בירור גדולה מאוד, מחקר עצמי ובחינה מתמדת של חיי חברה נכונים. התהליך הזה לא כולל את השנים האחרונות, בהן כבר אין אידיאולוגיות בוערות ולא מאבקים בין האידיאולוגיות, אלא רעיונות פושרים לשם עיסוק העם, שיחשבו שהם שייכים לכאן או לכאן.
ואז הגיעה הקורונה כסמן, כנקודת מפנה בזמן. הטבע מחייב אותנו להסיק מסקנה, לתת לעצמנו הגדרה נאמנה: מי אנחנו, ומיהו הטבע. הוא מוביל אותנו למצוא אידיאולוגיה הנגזרת מהרעיון שלו עצמו. כלומר, עד היום עשינו הכול, עברנו על כל שיטה, כדי להגיע לשלילת כולן ולגלות את היחידה שעוד לא התנסינו בה: ההתבוננות בטבע עצמו. במילים אחרות, ישנה אידיאולוגיה שמחכה לנו מחוץ לרצף, רעיון שאומר שהאנושות כולה היא מערכת אחת גדולה, אינטגרלית, גלובלית, קשורה מקצה לקצה לכל צד וקצה וכיוון, וככזו היא צריכה להתקיים.
אבל אנחנו לא יכולים להיות כאלו. אני לא יכול לקבל את הטבע כולו כעיגול, ככדור, ואותי בתוכו מתייחס כמותו לכל האנושות, אוהב ללא הבדל צבע מין לאום. אני בנוי כך שאני מרגיש נפרד מכולם, והטבע דורש חיבור איתם. אז מה רוצים מהאדם?
הטבע מציע לנו לבדוק ולמצוא, שאין יותר חשוב מחברה שבה אדם לא סגור בתוך עצמו אלא פותח את עצמו לכלול בו את כל האנושות, את הטבע כולו – ולהבין שלשם כך יש לעשות איזה סוויץ' פנימי, על ידי שיתוף בין חינוך לכוח הטבע. אם משתמשים נכון בשניהם, הם מעלים את האדם למעלה מהעיגול של עצמו, אל עולם ללא הגבלה. זאת האידיאולוגיה הכלכלית חברתית הגלומה בחכמת הקבלה.

 

הרב ד"ר מיכאל לייטמן מעביר שיעורי קבלה בערוץ 96 (HOT) ובאתר "קבלה לעם kab.co.il – "
למפגש מבוא בחכמת הקבלה צרו קשר: 1-700-509-209 או במייל info@kab.co.il.
קבלת תוכן איכותי ישירות לנייד. איך מצטרפים?
• הוסיפו את המספר 051-5108032 לאנשי הקשר.
• שלחו לנו את שמכם בהודעת ווטסאפ (לא סמס).
• מזל טוב! בקרוב תתחילו לקבל תכנים מרתקים.