טור דעה ~ הפיצוץ בארזים | אמנון אשל

"הפיצוץ הנוראי" בביירות החריד את הרחובות, מוטט את הבניינים, קטל באנשים ויצר זעזוע חברתי באחת הסיטואציות המורכבות בה מדינה זו נמצאת.

"הפיצוץ הנוראי" "החריד" את העולם כולו ובעיקר את המנהיגות העולמית הנאיבית, או יש לומר צינית. מנהיגות המערב בזה אחר זה הביעו השתהות נוכח המעשה וכל אחד מכיוון היבשת שלו יצא בהצהרות כאלו ואחרות כדי לחזק את ידי הלבנונים, אך אלו כבר עייפים והם נמצאים במצב של חוסר תקווה.

"הפיצוץ הנוראי" מהווה שיא טראגי חדש שפקד את המדינה הזו, אך מתוך ההיסטוריה של החמישים שנה האחרונות על אדמת הארז, השיא גובה הזה הוא זמני וכולנו ב"ציפיה" לשיא הגובה הבא.
"הפיצוץ הנוראי" צריך לחדד לכולנו את הזיכרון. בדרך כלל נוח לנו במקרה הטוב לזכור את האתמול ואת השלשום, חמישים שנה של כאוס ביטחוני, חברתי כלכלי חלפו על הארזים. מלחמת אזרחים, מלחמה עם סוריה, השתלטות אסד על המדינה, מבצע ליטני, מלחמת לבנון הראשונה, סאברה ושאתילה, כניסת חיזבאללה, "ענבי זעם", רצח אל חרירי, טבח המוני, חיסולי בכירים, מלחמת לבנון השניה ובין לבין גם הוגש "דין וחשבון" ועוד אירועים היסטוריים אקטואליים בהם העולם בעיקר גילה אמפתיה כללית.

"הפיצוץ הנוראי" חידד לכולנו שוב את הסוגיה כי שם בלבנון קיים ריבון כ"בובה" ומי שבאמת מכתיב את סדר היום המדיני, פוליטי, בטחוני וחברתי הוא ארגון החיזבאללה ואלו עשו זאת בשם סוריה לאורך השנים ומאז מותו של "האריה" מסוריה אלו האיראנים שמכתיבים שם את הכל באמצעות הארגון טרור הזה.

"הפיצוץ הנוראי" נמצא כעת בחקירות אינטנסיביות של הממשל הלבנוני וישנו "סיכוי" גבוה, שבסופו של יום המסקנה תוביל לכך שהאירוע הינו תוצאתית לתקלה טכנית, אנושית, מנהלית.. והתיק הלבנוני של אותו פיצוץ נוראי ייסגר ויכנס אל דפי ההיסטוריה העקובה מדם של מדינת הארזים, אך הגיעה לטעמי שעתה של המנהיגות המערבית העולמית לומר באופן חד וברור "עד כאן" ובהתאם לבצע פעולות שיצרו מעט תקווה לתושבי מדינת הארזים.

"הפיצוץ הנוראי" צריך להדליק נורה אדומה לעולם ולנו השכנים. האירוע בלבנון מחייב פעולה אגרסיבית הכוללת טיפול באשם העיקרי בסיטואציה שם – ארגון החיזבאללה בקטן ואיראן כמשלחת בגדול – קביעת סדר יום חדש שתכליתו היא הוצאת איראן מתוך גזעי הארז.
"הפיצוץ הנוראי" לימד אותנו שיעור היסטורי נוסף במתרחש במדינת הארזים, חמישים שנה של כאוס כללי ובשנה האחרונה מחאה חברתית כלכלית שאפילו הקורונה לא הצליחה להשתיק.
"הפיצוץ הנוראי" חייב גם כאן אצלנו בבית להדליק אור גדול ולהיות מסומן כנקודת שיא מכיוון שקיבלנו תצוגה למה יכול לקרות לנו כאן במפרץ חיפה עם ריכוז החומרים המסוכנים ואפילו רחמנא ליצלן פה אצלנו בבית – בטבעון עם חוות המיכלים במידה ותהיה "תקלה" טכנית, אנושית או אירוע מסוג אחר.

הושטנו – ובצדק – באופן מיידי יד ללבנון וביקשנו לסייע בידם, אך יחד עם מחווה זו חייב להילמד הלקח ולהביא לרשימת החלטות שתמנע אופציה כזו כאן אצלנו.
הפיצוץ הנוראי שראינו כולנו נראה מחריד ובצדק חלק מאיתנו השתמשו בהקבלה ל"אטום", הירושימה ונגסקי ועוד מקבילות של הרס, פחד ומורא וכעת חובתנו לפעול לצמצום חומרים מסוג דומה ואחר באזורים בעלי צפיפות אוכלוסין.

ידידיי ורעיי, "הפיצוץ הנוראי" החריד את כולנו ובצדק, אך מכאן כולנו יחד עם רגשי האמפתיה לארזי הלבנון, חייבים לדרוש סדר יום מחייב מההנהגה שלנו למניעת אירוע מסוג דומה כאן בארץ חמדת אבות.