טיפול במפרק ירך

ניר באבו, טכנאי אורתופדיה ובעלים של ספורטופד – מרכזים רפואיים, משיב:

השבוע ביקרתי במסגרת עבודתי אצל גברת נחמדה מאוד אשר עברה ניתוח החלפת פרק ירך והיא שאלה אותי שאלה מכשילה-” נגיד והייתי צועדת עם מדרסים החלפת המפרק הייתה נמנעת? ”

ובכן סילביה, אז התשובה היא שסביר להניח שבעזרת בדיקה במעבדת הליכה, היה ניתן לאבחן את התנועה בצורה מדויקת, ולהכין מדרסים מתאימים, והחלפת המפרק הייתה מגיעה בגיל מבוגר יותר.

במצב של כף רגל שטוחה, נוצרת קריסה של הרגל פנימה ולפעמים כאשר הקשת גבוהה מידי (הולפוס), הרגל נזרקת החוצה (פרונציה/סופינציה) וכאשר מפרק הקרסול בזווית לא תקינה (מצב המעלה את הסיכוי לנקעים) וציר גיד אכילס אינו בזווית הנכונה, אז כמובן שהמפרק הבא להישחק הוא הברך (בעיות סחוס) ולאחר מכן מפרק הירך הוא הנשחק.
ברגע שהקרסול בציר תקין, הנזקים הנגרמים לגפיים התחתונות פחותים.

הטיפול הנכון הוא קודם כל אבחון במעבדת הליכה, החוקרת את התנועה בצורה מדעית ומדויקת ומסייעת בהתאמת מדרסים חצי קשיחים עם ציפויים בולמים כדי למנוע הידרדרות למצב כזה.
בדר”כ לאחר הניתוח, נוצרים הפרשי גובה בין הצדדים ואז יש צורך בהתאמת מדרס קשיח והגבהה לצד הקצר.

לפי מחקרים, מדרסים מותאמים אישית מפחיתים כאבים בקרב מטופלים שעברו החלפת מפרק.
המחקרים מוכיחים שבתקופת שיקום לאחר ניתוח, הגוף מנסה להסתגל למפרק החדש, אם טכנאי אורתופדיה מוסמך מתאים מדרסים באופן אישי לסוג הניתוח בעזרת מעבדת הליכה החוקרת באופן מדויק את תנועת המטופל -הגוף לא יצטרך לעבוד קשה ופעילות השרירים תוקל.

דבר זה מסביר כיצד שינויים בתנועת כף הרגל, גם אם הם שינויים קטנים, מתייצבים, מתעצבים ומשתפרים בזכות מדרסים המותאמים אישית למטופל.

אם גם אתם סובלים מכאבים על רקע בעיה במפרק הירך, אנא צרו עמי קשר.
בברכת בריאות איתנה,

ניר באבו, טכנאי אורתופדיה ובעלים של ספורטופד – מרכזים רפואיים
סניף יקנעם: 0722111560
סניף יהוד: 03-6565290
מעבדה ניידת: 050-9705544