תיירים בחצר האחורית / פסטיבל טעמים בעמקים 2-22.2.2020

במרחב העמקים חוגגים שיתופי פעולה ושכנות טובה. זו השנה ה 16 שפסטיבל טעמים חוגג את החורף, את הזרימה בנחלים ואת הצבעים של מרבדי הפרחים.

הקרון של בלה צילום מסעדת בלה
הקרון של בלה צילום מסעדת בלה

"נולדתי כאן בעמק, גדלתי כאן בעמק, קפצתי לתל אביב לעשר שנים וחזרתי לבנות בעמק שאני כל כך אוהבת את ביתי, ללדת ולגדל את ארבעת ילדיי" משתפת רקפת עברי יוזמת ומפיקה של פסטיבל טעמים בעמקים המתגוררת בישוב שמשית. אנחנו יוצאים עם רקפת ליום של כיף בעמק. יום שמפתיע אותנו צעד אחר צעד, האם אנחנו תיירים בביתנו?
רקפת מספרת ששנים מחפשים התיירנים בעמק את הכנרת שלנו. מושג שמאחוריו עומד הצורך בגורם משיכה של מטיילים לעמק. לזאת קוראים: בידול. בשנים האחרונות, קרן קימת לישראל ורשות ניקוז ונחלים קישון מגלים לנו פניני טבע שהיו כאן תמיד, עבודה, מחשבה והשקעה כספית לא מבוטלת מנגישים למטיילים נחלים, מעיינות, מסלולי אופניים, פינות חמד יפייפיות והמון מה לראות.

כך התחילה הכתבה בשבוע שעבר והבטחנו שיהיה המשך. יש כל כך הרבה מה לחוות. מקומות חדשים נפתחים, נסללים שבילים ואפשרויות בילוי חדשות מתגלות. והפעם נפתח בעגלת הקפה הכל כך צהובה ומשמחת של מסעדת בלה במושב בית שערים. הקונדיטור תום מוציא מהמטבח מגשי עוגות שמרים וקרואסונים שהריח העולה מהם גורם לדפיקות לב מואצות ההולכות וגוברות כשמתקרבים ורואים את השלמות של מראה המאפים. אפשר לבחור בכריך טעים, מאפה שמרים עוגיות או פרוסת עוגה טרייה בשילוב כוס קפה, תה או מיץ טבעי. זו דרך מושלמת לפתוח את הבוקר.

משם נמשיך לטבעון ונגלה דרך חדשה שנקראת דרך הטמפלרים. דרך היסטורית בה עברו הטמפלרים מהמושבות ולדהיים הלא הן בית לחם הגלילית ואלוני אבא לחיפה. קק"ל קוראים למיזם "להפוך מפגע למשאב". מה הכוונה? בימי הגשם זורמים מים רבים בוואדי, זרימה לא מבוקרת גורמת לנזקים. סחף של אדמה, עצים ושיחים. קק"ל יצרו טרסות בצורת חצי סהר שמטרתן להאט את שטף המים ובריכות שבהן שוקעת האדמה במקום להיסחף לקישון ולהגיע לים. ביקרנו ביום גשום והוואדי זרם במפלונים מקסימים בתוך חורש ירוק. גם כשאין גשם זוהי דרך של כק"מ וחצי ירוק ומוצל. איפה? מול רמת הדסה מאחורי המרכז המסחרי מול היער בטבעון.

נחל ציפורי צילום רקפת עברי
נחל ציפורי צילום רקפת עברי

איפה נאכל? בסופ"ש של חמישי -שישי -שבת פתוחה בקיבוץ אלונים מסעדת אסדו בר. נתחים גדולים של בשר משופדים מעל מדורה גדולה למשך זמן ארוך בשיטה הדרום אמריקאית. זהו מקדש לאוהבי הבשר. רינה ומיגל עלו לארץ מאורוגוואי ופתחו בשנת 2003 את האסדו בר. הבנים דמיאן וסבסטיאן ממשיכים את דרכם ומנהלים את המסעדה. לראשונה הצטרפו השנה לפסטיבל טעמים ומציעים תפריטים ב 99 ₪ ו ב 129 ₪.

נחזור להכיר פנינים, ממש קרוב, נסיעה של כעשר דקות ואתם בכפר חילף במועצת בסמת טבעון. רשמו בווייז עולם שנעלם. כפר חילף שוכן ממש בכניסה לישוב נופית הסמוך לטבעון. בכפר יש מרכז מורשת מיוחד במינו בשם עולם שנעלם. האומן סאלח עליסאת מגלף בעץ סיפורי מורשת ומספר באמצעותם את סיפורי העולם שכבר לא קיים. חריש באמצעות שור, טחינת קמח באבני ריחיים, איך ערכו הבדואים בעבר משפט לחשודים באונס או רצח ובכלל איך חיו פעם והכל מגולף בעץ. ב 8.2 יערך בכפר בסמת טבעון בוקר של תרבות ומורשת עם תערוכת אומנים מקומיים, מופעי דבקה ודחיה שזהו הלהיט העכשווי בעולם הערבי. ריקוד משולב בשירה. סוחף במיוחד.
בחרנו לגלות את אוצרות העמק, נמשיך ונזמין אתכם לטיול לאורך נחל ציפורי. קק"ל,רשות ניקוז ונחלים קישון ומועצה אזורית עמק יזרעאל, עומלים ומטפלים בגדות הנחל כך שרכבי השטח לא יוכלו להפוך את הנחל שהוא ביתם של חיות רבות, למגרש משחקים. לשם כך סללו שבילי בטון והציבו אבנים גדולות לחסום את הגישה לנחל. השנה במסגרת הפסטיבל מוזמן הציבור לחנוך ולטייל בשביל מקיבוץ הסוללים לישוב כעביה. כל כך נעים לצעוד לאורך הנחל הזורם כל השנה ובחורף בשיאו. החורש ירוק ופורח ושדות החיטה משלימים עוד גוונים של ירוק לתמונה המושלמת של נחל ציפורי הזורם בעמק יזרעאל. גן עדן הוא כאן. ביום שישי 21.2 יחנך השביל וסימון מאופק בשטח יציב במבואת שמשית אופניים שתוכלו לשכור ולדווש עד למעין הסוסים שבכעביה במרחק של כשמונה ק"מ או עד לחניון האקליפטוס במרחק של 3.5 ק"מ . בשבת יערך לאורך השביל הפנינג עם הפעלות ירוקות, משחקים ויצירה. מחניון האקליפטוס ניתן יהיה לחזור ברגל לחניה או להמשיך כ 2 ק"מ עד לכעביה ומשם בהסעה לרכבים או לעלות על משאיות ספארי מחניון האקליפטוס לחניה. כל הכיף הזה ללא תשלום.

אסדו בר קוראסון עם בשר קורנביף צילום אסדו בר
אסדו בר קוראסון עם בשר קורנביף צילום אסדו בר

אירועים נוספים נערכים במסגרת הפסטיבל. בקניון G שביקנעם ב 13 לפברואר תערך תחרות השף המסורתית והפעם בדגש בריאות ,תחרות דומה משולבת בסדנת קינוחים להורים וילדים תערך ב 20 לפברואר בספריה העירונית בעפולה. בשבת 15 לפברואר תערך בחצר חטיבת הביניים רמת ישי שבת ירוקה מלאת הפעלות ירוקות גם של קק"ל ורשות ניקוז ונחלים קישון. באותו היום בזרזיר יערך זו הפעם השנייה אירוע מוזיקלי שמח בשם שכנים ונהנים. בין השעות 11:00-12:00 יצעדו בזרזיר להקות צופים עם תופי ענק, חצוצרות וחמת חלילים ולצידם להקות ריקוד ססגוניות. בתום המצעד יופיעו הלהקות במגרש המקורה. כולם מוזמנים ללא תשלום.

 

במשך שבועיים בין ה 2 לפברואר ל 13 לפברואר מציעות 9 מסעדות בעמק תפריטים מיוחדים ואירועים. סדנאות שף, ערבי יין, מופעים מוזיקליים ותצוגות אומנים. המסעדות: אוקטגון, אסדו בר, בלה, השוק 34 והאשכנזי (חדש), חוות התבלינים בגלבוע, טנדוקה(כשר), פיאנו פיאנו, צ'אנג בה יקנעם (חדש), ChezVeze (חדש).
מתי? א'-ה' 2-13.2. שישי עד 16:00 שבת מ- 18:00

משהו טוב קורה בעמק. אין ספק והפסטיבל הוא רק הזדמנות נהדרת להציג, להפיץ ולשמוח שלנו יש את כל הטוב הזה ממש מתחת לאף.

לפסטיבל שותפות המועצות: עמק יזרעאל, רמת ישי, יקנעם, עפולה, זרזיר, קרית טבעון, בסמת טבעון, גלבוע ומגידו בשיתוף עם קק"ל, הרשות לפיתוח הגליל ורשות ניקוז ונחלים קישון הפקה ויחסי ציבור רקפת עברי "הפקה עברית" כל הפרטים על האירועים והתפריטים באתר הפסטיבל הפקה עברית/פסטיבל טעמים